Sportowy Kraków 2022: nie brakowało okazji do rywalizacji, trenowania i kibicowania!
Rok 2022 był pierwszym od 2019, kiedy sytuacja związana z pandemią pozwoliła na organizację i współorganizację przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wszystkich zaplanowanych wydarzeń dla miłośników aktywności fizycznej, jak również imprez przeznaczonych dla zawodowych sportowców, którym mogliśmy bezpośrednio i licznie kibicować. Na ulice stolicy Małopolski nareszcie, po blisko trzech latach przerwy, mógł wrócić Cracovia Maraton, odbyły się jubileuszowy, 15. Bieg Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaraton Królewski. Tym samym, w sezonie 2022 udało się przeprowadzić pełną edycję Królewskiej Triady Biegowej. Kolejny raz mieliśmy okazję podziwiać na żywo reprezentantów Polski i najlepszych ligowców w siatkówce, oglądać pędzący peleton czołowych kolarzy świata i poznać w naszym mieście zwycięzców wyścigu Tour de Pologne, dopingować uczestników zmagań w wielu innych dyscyplinach sportu. Wydarzeniem bez precedensu była wizyta w Krakowie Igi Świątek i charytatywny mecz tenisowy na rzecz pomocy Ukrainie. Nie zabrakło też różnych propozycji treningowych oraz okazjonalnych dla krakowian i gości naszego miasta.
Cracovia Maraton wrócił na ulice stolicy Małopolski
Cracovia Maraton wrócił na ulice stolicy Małopolski 24 kwietnia 2022 roku, po blisko trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa. Długo wyczekiwana 19. edycja imprezy ze startem i metą na Rynku Głównym przyniosła zwycięstwa Davida Kiprono Metto z Kenii i pochodzącej z Ukrainy, a reprezentującej Mołdawię olimpijki z Rio de Janeiro Lilii Fiskowicz. W biegu wystartowały 3023 osoby, z których 2953 zameldowały się na mecie. W zmaganiach z królewskim dystansem 42 km i 195 m po ulicach i deptakach Krakowa uczestniczyli zawodnicy z 34 krajów. W rywalizacji wózkarzy już po raz ósmy w krakowskim maratonie triumfował trzykrotny złoty medalista paraolimpijski (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro), były znakomity żużlowiec Rafał Wilk. Dzień wcześniej, w sobotę, 23 kwietnia odbyły się tradycyjne wydarzenia towarzyszące krakowskiemu maratonowi – już 15. odsłony Cracovia Maraton na Rolkach i Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego, a wieczorem 2856 osób z 27 krajów wystartowało w blasku świateł i przy głośnym dopingu tłumu kibiców na Rynku Głównym w Krakowie w siódmej edycji Biegu Nocnego na 10 km.
Królewska Triada Biegowa 2022
Jesienią dopełniła się ubiegłoroczna edycja Królewskiej Triady Biegowej. W jubileuszowej, 15. odsłonie Biegu Trzech Kopców tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli zwycięzca wiosennego 19. Cracovia Kenijczyk David Kiprono Metto i Ukrainka Wiktoria Kaluzna. Wśród kobiet na drugim miejscu finiszowała mistrzyni Europy w maratonie z Monachium, brązowa medalistka tych samych zawodów drużynowo, olimpijka z Tokio Aleksandra Lisowska. W biegu wystartowało 2710 osób z 16 krajów, a na mecie zameldowało się 2705 z nich. Z okazji 15. edycji imprezy nagrody otrzymali też zawodnicy, którzy zajęli 15. miejsca wśród kobiet i mężczyzn – Magdalena Ortyl i Dawid Sewioł. Na scenie uhonorowani zostali również uczestnicy wszystkich dotychczasowych edycji Biegu Trzech Kopców – Andrzej Lachowski (10. w klasyfikacji generalnej 15. B3K), Marcin Tomczyk, Jarosław Kuć, Konrad Grycko, Bogusław Kaliciński i Edward Wiorek. Wszyscy zawodnicy dostali natomiast symboliczne pączki oraz mogli spróbować specjalnego, jubileuszowego tortu.
W 8. edycji Cracovia Półmaratonu Królewskiego, która odbyła się 16 października triumfowali Eric Leon Ndiema i Wiktoria Kaluzna. Tym samym, dla Ukrainki było to drugie zwycięstwo w Krakowie w październiku. Skompletowanie swoistego „hat-tricka” wygranych w biegach Królewskiej Triady Biegowej 2022 nie powiodło się natomiast Davidowi Kiprono Metto, który w półmaratonie finiszował jako drugi. Metę w TAURON Arenie Kraków z satysfakcją minęło w sumie 5807 z 5844 pochodzących z 39 krajów uczestników imprezy, którzy stanęli na starcie. Dla 556 z nich oznaczało to również, że zdobyli Królewską Triadę Biegową 2022 za ukończenie 19. Cracovia Maraton, 15. Biegu Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonu Królewskiego. W tych trzech sztandarowych biegach organizowanych przez ZIS w 2022 roku wystartowało 11577 osób, a na mecie zameldowało się 11465 z nich.
16 października razem z półmaratończykami sprzed TAURON Areny Kraków wystartowali uczestnicy rywalizacji na 5 km pod hasłem „Biegiem do Igrzysk”. W biegu zapowiadającym największą tegoroczną imprezę sportową w Polsce – Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023 wystartował Prezes Zarządu Spółki odpowiadającej za organizację tego wydarzenia – były znakomity sprinter Marcin Nowak.
Dzień wcześniej, 15 października prawie 1100 najmłodszych miłośników biegania wzięło udział w Mini Mini Kraków Run. Przy TAURON Arenie Kraków, gdzie odbywały się zmagania dzieciaków, działała też specjalna strefa EKO oraz atrakcji i animacji przygotowanych m.in. przez jednostki miejskie i służby mundurowe.
4 września odbyła się 11. edycja charytatywnego biegu sztafetowego Poland Business Run. W zmaganiach zorganizowanych w tradycyjnej formule w Krakowie przy Błoniach wzięło udział prawie 9 tysięcy biegaczy, 32 tysiące uczestniczyły w rywalizacji wirtualnej po dowolnie wybranej trasie. Od samego początku wydarzenie, które w 2012 roku narodziło się w naszym mieście aktywnie wspierają Kraków i ZIS.
W ostatnim dniu roku tradycyjnie okolice Starego Miasta opanował kolorowy korowód biegaczy, kiedy z Małego Rynku na trasę wyruszyli uczestnicy 18. edycji niepowtarzalnego Krakowskiego Biegu Sylwestrowego i pożegnali mijający rok na sportowo.
ZIS aktywnie włączył się też projekt charytatywny Sławka Gawlika – biegacza ultra, zwycięzcy Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e) z 2020 roku, który 24 września podjął wyzwanie 24-godzinnego biegu wokół Błoń Krakowskich i zbiórki na rzecz krakowskiego Centrum Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych „Parkowa”.
Trenuj w Krakowie!
Rok 2022 to także kontynuacja miejskiej kampanii „Kraków w formie”. Jednym z jej elementów jest cykl zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych „Trenuj w Krakowie!”. Celem projektu jest zachęcenie do aktywności fizycznej, a także systematyczne trenowanie i przygotowywanie się do startów np. w krakowskich biegach. Zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania. Przez cały 2022 rok odbywały się cyklicznie treningi: biegowe dla dorosłych „Biegaj w Krakowie!”, organizowane wspólnie z marką ASICS i Sklepem Biegacza, ogólnorozwojowe dla dzieci i młodzieży „Dzieciaki na start!”, nordic walking dla pełnoletnich „Chodźże z nami!” oraz rolkarskie dla dużych i małych „Rolkuj z nami!”. W miesiącach letnich dzieci i młodzież poznawali też tajniki kajakarstwa na zajęciach „Wiosłuj z nami”. Uczestnicy treningów mogli liczyć na opiekę fachowców, np. olimpijczyka, medalisty mistrzostw świata i Europy w chodzie sportowym Grzegorza Sudoła, brązowej medalistki halowych mistrzostw Europy w biegu na 1500 m Katarzyny Broniatowskiej czy mistrza świata w nordic walking Jakuba Deląga. Zajęcia były też okazją do spotkania z wyjątkowymi gośćmi specjalnymi, którymi byli np. aktualna mistrzyni Europy w maratonie i brązowa medalistka tych samych zawodów drużynowo, olimpijka z Tokio Aleksandra Lisowska, Yared Shegumo – wicemistrz Europy w maratonie z 2014 roku, olimpijczyk z Rio de Janeiro czy Adrianna Kąkol – zawodniczka Kolejowego Klubu Wodnego 1929, aktualna mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie klasycznym (K-4 500 m), będąca również bohaterką realizowanego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie projektu „Kobiety w sporcie #krakowianki”. W sumie odbyły się 43 treningi biegowe, 19 dla dzieci i młodzieży, 23 nordic walking, 7 rolkarskich i 3 kajakarskie.
W minionym roku zorganizowane zostały również wydarzenia specjalne: Dzień Dziecka na sportowo, Mikołajki na Sportowo oraz zajęcia i atrakcje sportowe towarzyszące otwarciu Trasy Łagiewnickiej i Dziecięce Turnieje Tenisa Ziemnego o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa dla młodych miłośników aktywności fizycznej, a dorośli biegacze dodatkowo uczestniczyli w Śniadaniach Biegowych przed 19. Cracovia Maraton, 15. Biegiem Trzech Kopców i 8. Cracovia Półmaratonem Królewskim, podczas których mogli uzyskać cenne informacje o żywieniu przedstartowym i otrzymać porady dietetyczne od cenionej ekspertki ASICS Kasi Biłous, a także wzięli udział w wyjątkowym treningu z reprezentantem Polski, biegaczem górskim Marcinem Świercem przed 15. Biegiem Trzech Kopców.
W 2022 roku w treningach i we wspomnianych powyżej wydarzeniach specjalnych uczestniczyło prawie 3500 krakowian i gości naszego miasta.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się też bezpłatne zajęcia organizowane od marca do grudnia w ramach prowadzonych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Miejskich Programów Sportowych: „Sport łączy pokolenia, integruje rodziny” (Krakowska Szkoła Wushu – zajęcia ogólnorozwojowe, wushu, akrobatyka, kung fu, tai chi) dla dużych i małych, „Sport przeciw wykluczeniom” (Krakowski Klub OYAMA – karate wraz z blokami edukacyjnymi) dla dzieci i młodzieży, „Rugby dla każdego” (rugby oraz zajęcia animacyjne i inne dyscypliny ogólnorozwojowe, w tym koszykówka, piłka nożna, hokej na trawie czy tenis stołowy) dla dzieci i młodzieży oraz „Mój Trener” (zajęcia sportowe i rekreacyjne pod okiem trenerów na krakowskich obiektach przyszkolnych oraz na boiskach i zewnętrznych kompleksach wielofunkcyjnych) dla dzieci i młodzieży. We wszystkich wyżej wymienionych zajęciach w 2022 roku wzięło udział blisko 28000 osób.
Siatkarski Kraków
Miasto Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie nie zapominają także o potrzebie kibicowania i oglądania sportu na najwyższym poziomie. W 2022 roku znów były okazje do podziwiania na żywo reprezentantów Polski i najlepszych ligowców w jednej z najpopularniejszych dyscyplin w naszym kraju – siatkówce.
LUK Lublin z krakowianinem Marcinem Komendą w składzie wygrał trzecią edycję rozegranego od 11 do 14 sierpnia w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39 w Krakowie PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki Mężczyzn 2022. Srebrne medale wywalczyli siatkarze PSG Stali Nysa, a brązowe Cuprum Lubin. W Krakowie zagrało16 drużyn PlusLigi i można było przekonać się, jak w plażowej odmianie siatkówki radzą sobie halowe gwiazdy, a wśród nich mistrzowie świata, Europy, zwycięzcy Ligi Mistrzów czy niedawni reprezentanci Polski.
Od 18 do 20 sierpnia blisko czterdzieści tysięcy kibiców wypełniło TAURON Arenę Kraków w trakcie XIX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który już tradycyjnie, bo po raz siódmy, a szósty z rzędu gościł w naszym mieście. Tym razem ten najbardziej prestiżowy na świecie towarzyski turniej siatkarski był generalnym sprawdzianem przed mistrzostwami świata. Biało-czerwoni siatkarze zdali test i triumfowali w turnieju. Już po dwóch dniach byli pewni zwycięstwa, bowiem pokonali po 3:0 Iran oraz Argentynę. W ostatnim spotkaniu – przy komplecie publiczności w TAURON Arenie Kraków – też wygrali, 3:0 z Serbami. W drużynie turnieju znaleźli się trzej nasi kadrowicze: Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk i Marcin Janusz, a na MVP wybrano Kochanowskiego. Występy w krakowskiej hali rozpoczęły drogę do późniejszego srebrnego medalu na mundialu.
Siatkówka zadomowiła się w Krakowie także za sprawą projektu „Siatkówka łączy narody”, który ma pomóc w integracji lokalnej społeczności z uchodźcami z Ukrainy, a także asymilacji dzieci i młodzieży z Ukrainy oraz ich rodzin w Polsce. Jednym z jego elementów jest dołączenie do PlusLigi ukraińskiego klubu Barkom Każany Lwów. Wyprzedane wszystkie bilety, pełne trybuny, efektowna oprawa, uroczysta prezentacja drużyn i odegranie hymnów narodowych Polski i Ukrainy – tak 5 października rozpoczęła się przygoda „Nietoperzy” w roli gospodarza w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy, w której w sezonie 2022/2023 PlusLigi podejmuje rywali. W swoim debiucie w Krakowie lwowski zespół prowadzony przez łotewskiego selekcjonera reprezentacji Ukrainy Ugisa Krastinsa zmierzył się z Asseco Resovią Rzeszów. Najwyższa klasa rozgrywkowa siatkówki mężczyzn wróciła do Krakowa i na Suche Stawy po 30 latach – w sezonie 1991/1992 Hutnik po raz ostatni grał w siatkarskiej ekstraklasie, został zdegradowany i już nigdy potem nie odzyskał dawnej świetności.
Iga Świątek z przyjaciółmi i różne dyscypliny w TAURON Arenie Kraków
Poza bieganiem i siatkówką, w 2022 roku w TAURON Arenie Kraków gościły też inne, różnorodne dyscypliny sportu.
Od 17 do 20 lutego po raz trzeci obiekt był miejscem święta jeździectwa – czyli Cavaliady (w tym m.in. skoków przez przeszkody, powożenia, ujeżdżenia i WKKW), a po raz pierwszy impreza była jednocześnie finałem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w skokach przez przeszkody i finałem cyklu CAVALIADA Tour 2022/2023. W najważniejszym konkursie czterodniowych zawodów jeździeckich w TAURON Arenie Kraków – Grand Prix Krakowa – triumfował Jack Ansems z Holandii na koniu Fliere Fluiter, drugi był reprezentant Polski Jarosław Skrzyczyński na Inturido, a trzeci kolejny z biało-czerwonych Przemysław Konopacki na Home Run. Konkurs odbył się pod patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, w którego imieniu nagrody wręczył Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.
23 lipca Kraków był Miastem Gospodarzem, a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Partnerem wyjątkowego wydarzenia – meczu pokazowego „Iga Świątek i Przyjaciele dla Ukrainy” w TAURON Arenie, z którego dochód - około 2,5 mln zł – został przekazany na rzecz dzieci i młodzieży zza wschodniej granicy. Podczas wydarzenia, w rozegranym przed kilkunastotysięczną publicznością jednosetowym spotkaniu najwybitniejszych polskich zawodniczek w historii krakowianka Agnieszka Radwańska pokonała nr 1 światowego tenisa 6:4! Na korcie pojawili się również ukraiński tenisista Serhij Stachowski i doskonale rokujący polski junior Martyn Pawelski oraz ukraińska tenisistka Elina Svitolina, która wystąpiła w roli sędziego. Gościem specjalnym imprezy był zdobywca złotej piłki w 2004 roku Andrij Szewczenko. Przed meczem Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej Andrzej Kulig wręczył trofea finalistom wspomnianych wcześniej Dziecięcych Turniejów Tenisowych o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa, zorganizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Krakowski Szkolny Ośrodek Sportowy. Po meczu młodzi adepci tenisa odebrali też osobiste gratulacje od Igi Świątek, a wcześniej spotkała ich nie lada gratka – wyprowadzili z szatni gwiazdy tenisa na kort i uczestniczyli z nimi we wspólnej rozgrzewce.
10 grudnia, po trzech latach przerwy, do stolicy Małopolski powróciły Mistrzostwa Świata FIM SuperEnduro. Najlepsi zawodnicy globu stanęli do walki o pierwsze punkty w sezonie 2022/2023 w wypełnionej po brzegi TAURON Arenie Kraków. 14000 osób zgromadzonych na trybunach śledziło zaciętą rywalizację i było świadkami widowiskowego show. Na najwyższym stopniu podium w klasie Prestige stanął aktualny mistrz świata, Brytyjczyk Billy Bolt, powtarzając swój wyczyn z krakowskiej odsłony imprezy w 2019 roku. Urodzony w Nowym Targu, przez lata mocno związany z Krakowem sześciokrotny mistrz świata i legenda tego sportu – Tadeusz „Taddy” Błażusiak ostatecznie został sklasyfikowany tuż za podium.
W ostatnich dniach roku w największej hali widowiskowo-sportowej w Polsce mogliśmy poczuć przedsmak 28. Mistrzostw Świata Mężczyzn w piłce ręcznej Polska-Szwecja 2023. Od 28 do 30 grudnia reprezentacja Polski zagrała w Krakowie w turnieju towarzyskim 4 Nations Cup, zajmując drugie miejsce – za Tunezją, a przed Koreą Południową i Brazylią. Była to doskonała okazja do ostatecznego przetestowania wszystkich rozwiązań przed styczniowym mundialem.
Pod egidą MŚ 2023 organizowane były również wspierane przez Kraków i ZIS turnieje dla dzieci i młodzieży – 40. Międzynarodowy Turniej Piłki Ręcznej o Puchar Lajkonika dla dziewcząt i chłopców z rocznika 2007 i młodszych, w którym od 9 do 11 kwietnia wzięło udział 26 zespołów i 500 uczestników oraz Międzyszkolny Turniej Piłki Ręcznej Kraków 2022 dla klas szóstych szkół podstawowych, w którym do rywalizacji stanęło ponad 150 młodych adeptów piłki ręcznej, reprezentujących 6 placówek edukacyjnych (24 września i 8 października – eliminacje, 22 października – finał z udziałem 8 najlepszych zespołów). Oba turnieje rozegrano w hali sportowej SP nr 91 w Krakowie.
5 czerwca na specjalnie przygotowanych boiskach na płycie głównej w TAURON Arenie Kraków około tysiąca najmłodszych pasjonatów koszykówki uczestniczyło w finale GOMAR Koszykarskiej Ligi Szkolnej.
Z kolei w Małej Hali TAURON Areny Kraków 22 października odbyła się 31. edycja Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka – turnieju w zapasach w stylu klasycznym dla dzieci, młodzików i kadetów, organizowanego dla uczczenia pamięci legendarnego krakowskiego zawodnika. Podczas ubiegłorocznej odsłony imprezy – od lat uznawanej za kuźnię talentów, w której brali kiedyś udział najlepsi polscy zapaśnicy w historii, w tym mistrzowie i medaliści olimpijscy – zmagania na matach toczyło niemal 200 zawodników z 7 krajów.
Od kolarstwa po kajakarstwo slalomowe
W 2022 roku do Krakowa po raz 15. z rzędu zawitały gwiazdy światowego peletonu rywalizujące w Tour de Pologne UCI World Tour. 5 sierpnia przy Błoniach po raz kolejny zakończył się nasz narodowy wyścig kolarski i razem z licznie zgromadzonymi kibicami z różnych krajów poznaliśmy zwycięzców poszczególnych klasyfikacji 79. edycji imprezy. W tym samym dniu na pętli wokół Błoń odbyły się zmagania młodych zawodników marzących o pójściu w ślady swoich idoli – w ramach ostatniego etapu Tour de Pologne Junior Memoriału Mariana Więckowskiego.
Wcześniej, po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, na swoje miejsce w kolarskim kalendarzu wróciło Kryterium o Złoty Pierścień Krakowa. Zorganizowana 2 czerwca 37. edycja tego wydarzenia ponownie była pierwszym aktem rywalizacji w 60. Małopolskim Wyścigu Górskim. Zanim na rundzie wokół Rynku Głównego rozpoczęły się widowiskowe zmagania zawodowych kolarzy, miały tam też miejsce specjalne wyścigi dla dzieci i młodzieży.
Stolica Małopolski chętnie gości też inne dyscypliny sportu i wspiera inicjatywy miejscowych klubów sportowych w zakresie organizacji imprez o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym.
28 i 29 maja Gmina Miejska Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie byli współorganizatorami 35. Turnieju im. Adama Grabki. Gospodarzem rywalizacji piłkarzy w kategorii wiekowej U12 na murawie Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana była Wisła Kraków, a w turnieju uczestniczyło 16 drużyn z 7 krajów.
Młodzi futboliści zagrali też w pierwszym turnieju Kraków Cup – zorganizowanym w ramach programu Eurosportring International Tournaments – który odbył się 9 i 10 lipca na boiskach Com-Com Zone Nowa Huta oraz Hutnika Kraków przy ul. Ptaszyckiego. W pięciu kategoriach wiekowych – U9, U11, U12, U13 i U15 – zmagania toczyło przeszło 30 drużyn z 6 krajów.
Od 10 do 12 czerwca w Krakowie odbyło się największe wydarzenie ostatnich lat w gimnastyce sportowej w Małopolsce – Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Polski kobiet i mężczyzn. W hali Towarzystwa Sportowego Wisła przy ul. Reymonta 22 z biało-czerwonymi o medale rywalizowali też reprezentanci 5 innych państw. Impreza uświetniła obchody 75-lecia powstania sekcji gimnastycznej TS Wisła Kraków.
Od 16 do 24 lipca Kraków był Miastem Gospodarzem II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus dla sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. W wydarzeniu uczestniczyli zawodnicy z 18 państw i 3 kontynentów, którzy rywalizowali w 9 dyscyplinach. We wszystkich wystąpili reprezentanci Polski. Biało-czerwoni spisali się znakomicie i zdobyli wiele medali – najwięcej w lekkiej atletyce. Arenami zmagań były krakowskie obiekty sportowe i Puszcza Niepołomicka.
Dzięki posiadanej infrastrukturze i doświadczeniu w organizacji imprez sportowych, w dniach 17-19 czerwca 2022 roku Kraków po raz trzeci (wcześniej w 2015 i 2018 roku) był też Miastem Gospodarzem, a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Partnerem Głównym zawodów Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym, które odbyły się na sztucznym torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. W rywalizacji wzięło udział około 300 zawodników z 35 krajów. Z reprezentacji Polski najbliżej podium była olimpijka z Tokio Klaudia Zwolińska, która w dyskusyjnych okolicznościach zajęła 4. miejsce w kajakach jedynkach. Po raz pierwszy publiczność w Krakowie miała okazję śledzić widowiskowe zmagania o punkty Pucharu Świata w extreme slalomie. Ta konkurencja zadebiutuje jako olimpijska w 2024 roku w Paryżu.