undefined

W 2024 roku Kraków już po raz piąty zamieni się w międzynarodową stolicę skoków przez przeszkody. Od 22 do 25 lutego w TAURON Arenie Kraków zostanie zorganizowana kolejna odsłona CAVALIADY, która ponownie będzie finałem Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata i finałem cyklu CAVALIADA Tour 2023/2024.

Cykl CAVALIADY 2023/2024 w całości przeprowadzany jest na wyższym poziomie sportowym niż w poprzednim sezonie. Organizatorzy złożyli do Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej (FEI) wnioski o zwiększenie rangi zawodów we wszystkich czterech lokalizacjach: w Warszawie, Poznaniu, Sopocie oraz Krakowie, które zostały zaakceptowane. Rywalizacja w Krakowie toczyć się będzie w randze CSI4*W-LF.

CAVALIADA to nie tylko sport na najwyższym poziomie, ale również uwielbiane przez publiczność konkursy rozrywkowe, jak: Speed & Music czy sztafeta i konkursy CAVALIADA Future (dzieci na kucach). Widowiskowym konkursem specjalnym będą też Bariery, które od początku cyklu 2023/2024 zastąpiły Potęgę Skoku i zostały bardzo dobrze przyjęte przez kibiców i zawodników. Oprócz skoków przez przeszkody, kibice mogą podziwiać zawodników powożenia, ujeżdżenia i Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Nie brakuje również pokazów oraz Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich.

STRONA ORGANIZATORA TAURON ARENA KRAKÓW

Jeździectwo jest mocno powiązane z Krakowem i uprawiane w tym mieście z sukcesami przez dziesięciolecia. Już w 1890 roku założono tutaj Towarzystwo Międzynarodowych Wyścigów Konnych. Wówczas na Błoniach Krakowskich zbudowano tor wyścigowy i cztery stajnie, a już w 1903 roku zorganizowano tam pierwsze międzynarodowe zawody hippiczne. Wychodząc naprzeciw ciągle rosnącemu zainteresowaniu jeździectwem, przez lata Kraków był Miastem Gospodarzem wielu wyścigów konnych. Bogate tradycje jeździeckie w tym mieście owocowały również sukcesami na najważniejszych imprezach sportowych – że wspomnieć brązowy medal Igrzysk Olimpijskich w Paryżu (1924) w konkurencji skoków przez przeszkody, który wywalczył mjr Adam Królikiewicz (należący do Krakowskiego Klubu Jazdy Konnej).

Obecnie sport ten nie jest już zarezerwowany tylko dla elit i cieszy się sporą popularnością. - Bardzo dużo osób chce uprawiać jeździectwo rekreacyjne, powstają kolejne kluby jeździeckie, coraz więcej dzieci i młodzieży startuje w zawodach. My już przeszło 10 lat temu wprowadziliśmy cykl rozgrywek Małopolska Liga Jeździecka i Małopolski Towarzyski Puchar Jeździectwa. Na każde zawody przyjeżdżają nowi jeźdźcy, co bardzo nas cieszy, bo widać, że jeździectwo się rozwija – mówi Krzysztof Koziarowski, Wiceprezes do spraw Sportu i trener jeździectwa w WLKS Krakus Swoszowice.

Kraków dysponuje dobrą bazą do uprawiania tego sportu. Ośrodki posiadają kryte ujeżdżalnie, co daje możliwość jazdy konnej przez cały rok. Wśród krakowskich klubów jeździeckich, bogatym doświadczeniem i kompleksową ofertą wyróżniają się Krakowski Klub Jazdy Konnej (w prowadzonym przez klub ośrodku dużą popularnością cieszą się jazdy rekreacyjne i sportowe oraz zajęcia dla najmłodszych miłośników jeździectwa, którzy również licznie wstępują w szeregi sekcji młodzieżowych i dziecięcych), Sekcja Jeździecka WLKS Krakus Swoszowice (mająca wśród swoich zawodników na przykład Jarosława Koziarowskiego – zwycięzcę finału Małej Rundy podczas CAVALIADY 2020 w Krakowie) czy Ośrodek Jazdy Konnej PEGAZ. Krakowskie obiekty i kluby jeździeckie można znaleźć w bazach dostępnych na stronie zis.krakow.pl.


Dzięki współpracy Miasta Krakowa i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi i Komitetem Organizacyjnym CAVALIADA Tour, od 2019 roku w stolicy Małopolski gości również CAVALIADA. Podjęte siedem lat temu rozmowy Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie z Organizatorami CAVALIADY owocują dziś fenomenalną imprezą sportową na światowym poziomie. Konsekwentnie zwiększana jest ranga sportowa CAVALIADY Kraków – zaczynając w pierwszym roku od zawodów dwugwiazdkowych, przez włączenie Krakowa do rozgrywek zaliczanych do Pucharu Świata w drugiej edycji, aż po finał Ligii Europy Centralnej Pucharu Świata podczas trzeciej odsłony imprezy w stolicy Małopolski.

Dotychczasowe edycje CAVALIADY w Krakowie przeszły wszelkie oczekiwania pod względem organizacyjnym i frekwencyjnym. Mało kto się spodziewał, że w tak krótkim czasie uda się tak wiele dokonać. Impreza okazała się „strzałem w dziesiątkę” i doskonałym uzupełnieniem zdywersyfikowanej oferty Krakowa o kolejne atrakcyjne wydarzenie sportowe. Od 2019 roku CAVALIADA za każdym razem odbywa się w TAURON Arenie Kraków i następną imprezą, która potwierdza szerokie możliwości – organizacyjne i techniczne – największej w Polsce i nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej.

- Nie bez znaczenia jest fakt, że poprzednie odsłony CAVALIADY w naszym mieście spotkały się z doskonałym przyjęciem uczestników i środowiska jeździeckiego, a parkur uznawany jest za najlepszy w kraju – mówi Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Jeździectwo zawsze było tutaj obecne, a w ostatnich latach rozwija się bardzo dynamicznie. CAVALIADA z pewnością przyczynia się do wzrostu zainteresowania dzieci i młodzieży jazdą konną oraz atrakcyjną rywalizacją – dodaje.

Aktualności