Startuje CAVALIADA Kraków 2025 – finał cyklu i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata

Od 20 do 23 lutego potrwa CAVALIADA Kraków 2025. TAURON Arena będzie miejscem święta jeździectwa już po raz szósty, a po raz czwarty krakowska odsłona CAVALIADY będzie finałem cyklu CAVALIADA Tour i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Przed kibicami cztery dni trzymającej w napięciu sportowej rywalizacji w czterech konkurencjach jeździeckich. W Krakowie zobaczymy polskie i światowe gwiazdy jeździectwa. Po raz drugi zmagania w konkursie skoków przez przeszkody będą miały rangę czterech gwiazdek.

CAVALIADA to największy cykl zawodów jeździeckich w Polsce, autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką. Przez cztery dni w podczas wielkiego finału cyklu w TAURON Arenie odbywać się będą konkursy w skokach przez przeszkody, powożeniu, ujeżdżeniu czy WKKW (Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego). Kraków to wielki finał jeździeckiego cyklu, gdzie poznamy zwycięzców CAVALIADY Tour, CAVALIADA Eventing Tour, Bawaria Motors Driving Tour, Apart Dressage Tour, CAVALIADA Future i Respect Energy Open Tour. Dowiemy się też, kto wywalczy prawo startu w najważniejszej światowej imprezie halowej – finale Pucharu Świata, który w tym roku odbędzie się w Bazylei. 

Podstawą programu sportowego są konkursy w skokach przez przeszkody w randze CSI4*-W i CSI Amatorów. Rozegranych zostanie 15 klas międzynarodowych o wysokości od 110 do 155 cm. Najważniejsze to te zaliczane do światowego rankingu – a w Krakowie będzie ich aż cztery. Konkursom klasycznym towarzyszyć będą specjalne, stałe punkty programu CAVALIADY, takie jak Speed & Music, konkurs Barier czy sztafeta.  

Mistrzowskie zawody

- Tegoroczna CAVALIADA w Krakowie na pewno zachwyci paroma nowościami. Warto wspomnieć o tym, że po raz pierwszy pojawi się u nas mistrz olimpijski w WKKW – Michael Jung. Nowością jeż też jedyny w swoim rodzaju pokaz – występ Anne-Gaëlle Bertho – francuskiej artystki, która zachwyca największe wydarzenia jeździeckie w Europie i po raz pierwszy wystąpi na parkurze w Polsce. W przerwach kibice będą mogli skorzystać z oferty ponad 60 wystawców na targach sprzętu i akcesoriów jeździeckich. Tych, którzy nie mogą do nas dołączyć zachęcam do oglądania transmisji online – całość wydarzenia transmitowana będzie na stronie live.cavaliada.pl − mówił Jakub Patelka, dyrektor CAVALIADA Tour, podczas konferencji prasowej, która w przeddzień inauguracji imprezy odbyła się przy parkurze w TAURON Arenie Kraków.

Niemiec Michael Jung ma na swoim koncie trzy indywidualne złote medale mistrzostw Europy, tytuł mistrza świata oraz trzy indywidualne złote krążki igrzysk olimpijskich. Z powodzeniem startuje też w klasycznych skokach – w swojej karierze wygrał już 23 konkursy zaliczane do światowego rankingu. W Krakowie powalczy zarówno w międzynarodowych konkursach skokowych, jak i w widowiskowych zmaganiach CAVALIADA Eventing Tour.

undefined

Sportowe emocje

Dyrektor sportowy CAVALIDA Tour Szymon Tarant przypomniał, że kręgosłupem CAVALIADY są zawody CSI w randze 4 gwiazdek – nie tylko finał CAVALIADA Tour, ale również finał Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. W puli nagród jest 240 tysięcy euro, a liderem tabeli CAVALIADA Tour jest Polak – Mściwoj Kiecoń.

Podstawą programu sportowego są konkursy w skokach przez przeszkody w randze CSI4*-W i CSI Amatorów. Rozegranych zostanie 15 klas międzynarodowych o wysokości od 110 do 155 cm. Najważniejsze to te zaliczane do światowego rankingu – a w Krakowie zaplanowano aż cztery. Konkursom klasycznym towarzyszą specjalne, stałe punkty programu CAVALIADY, takie jak Speed & Music (piątek), konkurs Bariery (sobotni wieczór) czy sztafeta.  

Duża Runda to trzy konkursy w ramach rozgrywek finałowych Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata (CEL). Zgodnie z regulaminem rywalizacja rozpoczyna się w czwartek od konkursu szybkości (145 cm), w piątek będzie to konkurs 150 cm z rozgrywką, a po dniu odpoczynku zawodnicy powalczą w niedzielnym Grand Prix Krakowa (155 cm).

Piątkowe i niedzielne konkursy Pucharu Świata będą również decydowały o ostatecznych wynikach CAVALIADA Tour 2024/2025. Konkurs piątkowy to półfinał, a niedzielny – finał, gdzie punkty mnożone są razy dwa.

Średnia Runda to dwa konkursy o wysokości 140 cm (dwufazowy i zwykły) oraz sobotni finał (145 cm z rozgrywką), który będzie czwartym w propozycjach konkursem zaliczanym do światowego rankingu. Jako zawody czterogwiazdkowe rozegrana będzie też Mała Runda z przeszkodami o wysokości 130-135 cm. Dla mniej doświadczonych skoczków organizatorzy przewidzieli konkursy Respect Energy Open Tour. To sześć klas o wysokości od 110 do 125, które dają szansę zaprezentowania się na prestiżowej arenie i jednocześnie oglądania z bliska poczynań zawodowców. Najmłodsi miłośnicy jeździectwa tradycyjnie wystąpią na kucach w ramach konkursów CAVALIADA Future.

Najlepsi jeźdźcy i najlepsze amazonki

W CAVALIADA Eventing Tour powalczą zawodnicy z czołówki rankingu, w tym lider i wicemistrz Polski Paweł Warszawski, mistrzyni kraju Joanna Pawlak czy zwycięzca zeszłorocznego Touru – Jakub Wiraszka. W Apart Dressage Tour zobaczymy liderkę – Niemkę Lenę Hassmann, a także mającą do niej zaledwie 6 punktów straty wiceliderkę Agnieszkę Wiśniewską.

Ulubieniec cavaliadowej publiczności – Aleksander Fularczyk – powalczy o kolejny triumf w Bawaria Motors Driving Tour. Z kompletem 36 punktów prowadzi w tabeli przed finałem, a zmierzą się z nim zajmujący dalsze miejsca na podium Rafał Paszyński i Bartosz Klupś.

Najmłodsi na kucykach powalczą w konkursach CAVALIADA Future – w Krakowie oglądać będziemy tych samych młodych adeptów jeździectwa, co w poprzednich lokalizacjach, na czele z liderami kategorii MINI i MIDI – Ignacym Lubońskim i Mają Głoskowską.

Największa arena jeździeckich zmagań

- Zainteresowanie tymi zawodami z roku na rok jest coraz większe. Można powiedzieć, że CAVALIADA już na stałe wpisała się w cykl wydarzeń sportowych w naszym mieście. Cieszymy się, że jesteśmy miejscem finałowym i tutaj wszystko się rozegra. Światowa czołówka przyjeżdża do Krakowa, ale razem z nią przyjeżdżają również kibice, co jest niezwykle istotne dla całego miasta, bo zyskują też hotele, gastronomia i atrakcje, które Kraków może pokazać – powiedział Tomasz Marzec, dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

A Jacek Gryzło, wiceprezes zarządu Areny Kraków S.A., zwrócił uwagę, że CAVALIADA już po raz szósty odbywa się w TAURON Arenie Kraków. Plac konkursowy przygotowany w największej w Polsce hali widowiskowo-sportowej ma wymiary 67 m x 35 m. Dla koni i zawodników przygotowane zostały też dwie zadaszone rozprężalnie. Możliwości Areny i odpowiednie przygotowanie zawodów sprawiają, że jest to nie tylko największa z aren, w których organizowane są zawody w ramach tego cyklu, ale też miejsce, w którym świetnie czują się zawodnicy i konie, co podkreślił Kamil Grzelczyk, jeździec, reprezentant Polski i uczestnik CAVALIADY Kraków.

CAVALIADA Kraków to zawody, możliwość spotkania gwiazd jeździectwa, a także liczne wydarzenia i atrakcje towarzyszące. Strefa Expo umożliwia zapoznanie się z ofertą największych firm jeździeckich, a w Małej Hali TAURON Areny Kraków odbywają się zawody Hobby Horse, w których mogą brać udział nie tylko najmłodsi pasjonaci tej aktywności.

Program CAVALIADY Kraków 2025 można znaleźć w tym miejscu, a bilety  na to atrakcyjne i widowiskowe wydarzenie są dostępne na stronie ToBilet.pl.

Strona internetowa imprezy: krakow.cavaliada.pl

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS