Znamy trasę 77. Tour de Pologne UCI World Tour – tym razem zakończenie w Krakowie!
Ponad 891 kilometrów w ciągu pięciu dni pokonają kolarze w 77. Tour de Pologne UCI World Tour. Wielkie ściganie rozpocznie się 5 sierpnia na Stadionie Śląskim, a zakończy 9 sierpnia w Krakowie. Nie zabraknie odcinków dla sprinterów, specjalistów od klasyków i górskich wspinaczek.
Trasę wyścigu oficjalnie zaprezentowano 1 lipca w programie „Sportowy wieczór” w TVP Sport.
Tour de Pologne będzie pierwszym etapowym wyścigiem UCI World Tour po przerwie związanej z pandemią koronawirusa. W tym roku polski narodowy wyścig odbędzie się w formule pięcioetapowej, z zachowaniem szczególnych zasad bezpieczeństwa – bez publiczności na startach i metach, bez miasteczka sponsorskiego i kolumny reklamowej, za to z obowiązkowym protokołem sanitarnym.
- Aby zapewnić wszystkim bezpieczeństwo musimy wprowadzić pewne niezbędne ograniczenia. Cały zespół włożył ogromny wysiłek w dostosowanie wyścigu do zasad podyktowanych tą wyjątkową sytuacją. Sport uczy szukać pozytywnych stron i chcemy, aby Tour de Pologne, pierwszy etapowy wyścig UCI World Tour po długiej przerwie, niósł takie pozytywne przesłanie – powiedział Czesław Lang, Dyrektor Generalny Tour de Pologne.
Gośćmi prezentacji byli także Rafał Majka z grupy Bora Hansgrohe, zwycięzca Tour de Pologne z 2014 roku oraz Tomasz Marczyński z grupy Lotto Soudal.
- Chciałbym już wrócić do ścigania, ostro trenuję i jestem zadowolony z obecnej dyspozycji. Przed Tour de Pologne pojadę w pięcioetapowym Vuelta Burgos, więc do Polski powinienem przyjechać dobrze przygotowany. Czuję, że na polskiej ziemi będzie dobrze i jeżeli szczęście dopisze, to na pewno będę walczył o zwycięstwo – powiedział Rafał Majka.
- Tour de Pologne to dla nas bardzo ważny wyścig. Przyjedziemy z mocnym składem, który może powalczyć w każdym terenie. Mamy grupę sprinterską z Johnem Degenkolbem, który wygrywał już etapy w Polsce. W kwestii ucieczek będę miał wolną rękę razem z Thomasem De Gendtem, a Tim Wellens, który zna smak zwycięstwa w Tour de Pologne, powalczy o klasyfikację generalną – powiedział Tomasz Marczyński z grupy Lotto Soudal.
77. Tour de Pologne rozpocznie na Stadionie Śląskim w Chorzowie 5 sierpnia, dokładnie w rocznicę tragicznego wypadku Bjorga Lambrechta. Wyścig rozpocznie się minutą ciszy, a pamięć belgijskiego kolarza zostanie uczczona także poprzez specjalną klasyfikację jego imienia, dla najlepszego młodzieżowca. Pierwszy etap poprowadzi z Chorzowa przez Piekary Śląskie, Ogrodzieniec, Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, do Katowic. Tu kolarze pokonają trzy rundy i zafiniszują przy Spodku.
Drugi etap także powinien zakończyć się sprinterską rozgrywką. Po starcie z Opola kolarze wjadą na Górę Świętej Anny, powalczą na Lotnych Premiach LOTTO Strzelce Opolskie oraz Ujazd i zafiniszują w Zabrzu. Trzeci etap rozpocznie się w Wadowicach, mieście urodzin świętego Jana Pawła II. W ten sposób 77. Tour de Pologne nawiązuje do setnej rocznicy urodzin Papieża Polaka. Trzeci etap to także pierwsze wysokie góry w tegorocznym wyścigu. Na trasie znajduje się siedem górskich premii, w tym podjazdy na Kocierz i Przegibek, a także lotne premie w Wilkowicach i Łodygowicach. Partnerem mety w Bielsku-Białej jest Województwo Śląskie.
O losach wyścigu może zdecydować czwarty, królewski etap BUKOVINA Resort – Bukowina Tatrzańska. Doskonale znane rundy z podjazdami pod Ścianą HARNAŚ i Ścianą BUKOVINA.
Finałowy etap 77. Tour de Pologne rozpocznie się w Zakopanem, stolicy polskich Tatr. Tuż po starcie na kolarzy czeka Górska Premia drugiej kategorii Ząb, a później Lotna Premia LOTTO w Czarnym Dunajcu. Na trasie znajdują się także Górska Premia pierwszej kategorii Krowiarki oraz drugiej kategorii Góra Makowska. Później trasa wiedzie w stronę Krakowa, gdzie zakończy się 77. Tour de Pologne UCI World Tour i poznamy zwycięzcę wyścigu.
Wjazd peletonu do Krakowa nastąpi około godz. 18:00, od strony Kryspinowa – ulicami: Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi. Na koniec kolarze pokonają trzy pętle wokół Błoń Krakowskich, a finiszować będą na Al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011), John Degenkolb (2012), Peter Sagan (2017), a w dwóch ostatnich latach Pascal Ackermann. Wiele wskazuje więc na to, że i tym razem będziemy świadkami ekscytującej walki do ostatnich metrów. Zakończenie etapu przewidziane jest około godz. 19:00.
Od 2008 do 2016 roku Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia Tour de Pologne. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka!
W 2017 roku w podwawelskim grodzie etapem Kraków – Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019 roku.
Tym razem wyścig znów zakończy się w Krakowie.
Swój udział w 77. Tour de Pologne potwierdziły takie asy, jak wspomniani wcześniej: nasz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Rafał Majka, kolejny z wychowanków WLKS Krakus Swoszowice – Tomasz Marczyński i jego koledzy z drużyny – triumfator TdP z 2016 roku Tim Wellens i John Degenkolb, a także znakomity Duńczyk Jakob Fuglsang, zwycięzca ubiegłorocznej edycji Giro d’Italia Richard Carapaz, wielki talent z Belgii Remco Evenepoel, aktualny mistrz świata Mads Pedersen czy czołowi sprinterzy świata – Dylan Groenewegen, Fernando Gaviria oraz Pascal Ackermann, który zapewne marzy o trzecim z rzędu triumfie przy Błoniach Krakowskich.
W 77. Tour de Pologne kolarze będą rywalizować w klasyfikacji generalnej CARREFOUR, klasyfikacji Najlepszy Góral, klasyfikacji Najlepszy Sprinter LOTOS, klasyfikacji Najaktywniejszy Zawodnik LOTTO, klasyfikacji Zwycięzca Etapu Drutex, klasyfikacji Najlepszy Polak LOTOS, klasyfikacji drużynowej, a także klasyfikacji młodzieżowej im. Bjorga Lambrechta.