Zgłoś kandydaturę do konkursu „Kraków bez barier”
Trwa etap zgłoszeń do XVI edycji organizowanego przez miasto konkursu „Kraków bez barier” – promującego dobre praktyki, innowacje i rozwiązania architektoniczne, a także postawy, inicjatywy i przedsięwzięcia, które osobom z niepełnosprawnościami pozwalają pełniej uczestniczyć w życiu miasta i korzystać z oferty różnych instytucji i firm. Zgłoszenia kandydatur można przekazywać do 31 marca.
To już XVI edycja konkursu realizowanego przez Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia Urzędu Miasta Krakowa, w którym funkcjonuje Referat ds. Problematyki Osób z Niepełnosprawnościami. „Kraków bez barier” to przedsięwzięcie promujące osoby, instytucje i firmy, które podejmują działania mające na celu ułatwianie osobom z niepełnosprawnościami funkcjonowanie w naszym mieście.
Początkowo ideą konkursu było promowanie nowoczesnych rozwiązań w architekturze i budownictwie, które miały zwiększać przyjazność budynków oraz przestrzeni publicznej dla wszystkich mieszkańców, w tym także dla osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Głównym celem było wówczas zwrócenie uwagi na kwestie związane z dostępnością i likwidowaniem barier architektonicznych.
Kategorie konkursowe
Obecnie, poza obszarem związanym z budownictwem i architekturą, w konkursie nagradzane są osoby, firmy, organizacje i zespoły badawcze, które swoimi innowacyjnymi działaniami promują Kraków i sprawiają, że życie osób z niepełnosprawnościami w naszym mieście staje się bardziej komfortowe.
Nowością tegorocznej edycji jest wyróżnienie także osób zgłaszających kandydatury do konkursu – organizatorzy przygotowali upominki dla tych, którzy wskażą przyszłych laureatów konkursu.
Zgłoszenia przyjmowane są w pięciu kategoriach:
1. Budownictwo dostępne w obszarze: obiekty użyteczności publicznej, przestrzeń publiczna, obiekty i przestrzenie zabytkowe,
2. Innowacyjne technologie i innowacyjne projekty badawcze,
3. Projekty i wydarzenia społeczne promujące Kraków jako miasto przyjazne osobom z niepełnosprawnościami,
4. Osobowość roku,
5. Najlepsza firma wspierająca Krakowską Kartę Rodziny z Niepełnosprawnym Dzieckiem.
Jak przesłać zgłoszenie?
Formularze zgłoszeniowe oraz regulamin konkursu dostępne są tutaj. Wypełnione formularze można przesłać pocztą na adres: Urząd Miasta Krakowa, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, ul. Dekerta 24, 30-703 Kraków, z dopiskiem „Kraków bez barier” 2022 lub elektronicznie na adres: sz.umk@um.krakow.pl. Do zgłoszeń przesyłanych w formie papierowej należy dołączyć zdjęcia na płycie CD, a do zgłoszeń przesyłanych elektronicznie zdjęcia w formacie jpg lub png. Termin przekazywania zgłoszeń upływa 31 marca.
W ubiegłorocznej, piętnastej edycji konkursu przyznano siedem nagród głównych i dziesięć wyróżnień oraz trzy nagrody dla architektów, których projekty otrzymały nagrodę główną w kategorii „Budownictwo dostępne”. Jak będzie w tym roku? O tym przekonamy się podczas tradycyjnej gali finałowej, a teraz warto wykorzystać możliwości, jakie daje konkurs i zgłosić wszystkie osoby, instytucje, obiekty i inicjatywy, które pokazują, jak skutecznie można pokonywać bariery.
Przypominamy, że informacje o przedsięwzięciach miasta skierowanych do osób z niepełnosprawnościami można śledzić na specjalnej odsłonie strony miasta: krakow.pl/bezbarier.
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie w XV edycji konkursu „Kraków bez barier” został wyróżniony w kategorii Budownictwo dostępne – obszar obiekty użyteczności publicznej za realizację Centrum Sportu i Rekreacji Przystań na Eisenberga. Ubiegłoroczna nagroda to kolejne wyróżnienie dla ZIS w historii konkursu. W poprzednich edycjach nagradzane były Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone Na Kozłówce, Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych czy Ośrodek Sportu i Rekreacji KOLNA.