Zagłosuj na projekty w budżecie obywatelskim, które zmieniają miasto

Budżet obywatelski działa w Krakowie już od 11 lat jako główne narzędzie partycypacji społecznej. Wciąż jest udoskonalany, aby coraz więcej krakowianek i krakowian składało projekty i głosowało, a tym samym – współdecydowało o swoim mieście i dzielnicy. Na tegoroczny budżet obywatelski przeznaczono 46 mln zł, co stanowi największą dotychczasową kwotę przeznaczoną na to działanie.

Budżet obywatelski jest procesem, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa przy pomocy innych mieszkańców oraz miejskich urzędników mają możliwość bezpośredniego oddziaływania na swoją najbliższą okolicę. Ideą, która towarzyszy budżetowi od jego początków, jest powierzenie mieszkańcom decyzyjności, gdyż to oni najlepiej znają swoje potrzeby.

Projekty, które zmieniają miasto

Przykładem zwycięskiego projektu ogólnomiejskiego z 10. edycji, na który oddano 4163 głosów, jest projekt pn. „Biegasz? Zagłosuj na otwartą bieżnię 400-metrową na Koronie!” Projekt zdobył łącznie 10094 punktów w liście rankingowej projektów przyjętych pod realizację w 10. edycji BO. Inwestycja polegała na budowie bieżni dwutorowej wraz z oświetleniem na stadionie KS Korona przy ul. Parkowej 12a. Kwota realizacji to 1 984 368,83 zł. W ramach projektu wymieniono nawierzchnię bieżni, zainstalowano oświetlenie oraz ogrodzenie, a także zamontowano ławki z boksami. Jest to przykład tego, jak inicjatywy mieszkańców mogą przyczynić się do poprawy infrastruktury sportowej w naszym mieście.

WIęcej informacji o otwarciu obiektu TUTAJ.

– Rozpoczynamy głosowanie. Pamiętajmy również o projektach miękkich, tych nieinwestycyjnych, które odgrywają kluczową rolę w budżecie obywatelskim. Projekty takie jak warsztaty, spotkania czy wydarzenia kulturalne pomagają integrować lokalną społeczność. Dzięki nim mieszkańcy mają okazję lepiej się poznać, co sprzyja budowaniu zaufania i współpracy. Projekty miękkie często są skierowane do konkretnych grup, takich jak dzieci, seniorzy, osoby z niepełnosprawnościami czy mniejszości etnicznych. Dzięki temu mogą one lepiej odpowiadać na ich specyficzne potrzeby i wspierać ich rozwój – mówiła podczas briefingu Maria Klaman, zastępczyni prezydenta Krakowa.

Zaczynamy głosowanie

Głosowanie potrwa od 13 do 27 września. Każdy mieszkaniec i mieszkanka Krakowa, bez względu na wiek, może oddać swój głos na wybrane projekty dzielnicowe i ogólnomiejskie. Głosować można zarówno online na stronie budzet.krakow.pl, jak i w wyznaczonych punktach, których jest prawie 190 na terenie miasta. Zachęcamy wszystkich do aktywnego udziału i wsparcia projektów.

W tym roku do dyspozycji mamy 690 projektów, w tym 119 ogólnomiejskich i 571 dzielnicowych.