Żacy na sportowo – treningi i infrastruktura

Krakowscy studenci mogą skorzystać z oferty bezpłatnych treningów organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat w naszym mieście znacznie powiększyła się też baza infrastruktury służącej na co dzień do rozwijania sportowych pasji.

Trenuj w Krakowie!

W weekendy w Krakowie można uczestniczyć w prowadzonych przez wykwalifikowanych i utytułowanych szkoleniowców (m.in. olimpijczyka Grzegorza Sudoła czy mistrza świata w nordic walking Jakuba Deląga) treningach biegowych, treningach rolkarskich oraz zajęciach nordic walking. Wszystko to w ramach wpisującego się w miejską kampanię „Kraków w formie” projektu „Trenuj w Krakowie!”. Szczegółowe informacje, w tym terminarz zajęć, można znaleźć na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie (zis.krakow.pl), w zakładce „Trenuj w Krakowie!”. Zajęcia są bezpłatne i przeznaczone dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania. Na treningi nordic walking i rolkarskie obowiązują zapisy (zapisy.zis.krakow.pl).





W Krakowie nie brakuje też miejsc dla chcących biegać, chodzić z kijami, jeździć na rolkach czy rowerze samodzielnie. Można to robić na pętli wokół największej europejskiej łąki położonej w centrum dużego miasta – Błoń, na specjalnych ścieżkach biegowych i rowerowych czy w licznych parkach miejskich.

Nie wiesz, gdzie trenować inne dyscypliny? Sprawdź bazę klubów

W Krakowie działa wiele klubów i organizacji sportowych. Można w nich uprawiać niemal każdą dyscyplinę. Dzięki bazie klubów i mapie opracowanym przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie mieszkańcy łatwo sprawdzą, gdzie najbliżej mogą zacząć lub kontynuować trenowanie ulubionego sportu. Można je filtrować po dyscyplinie, kategorii wiekowej czy lokalizacji (na mapie) i w ten sposób sprawdzić, gdzie będzie nam najwygodniej uprawiać ulubiony sport, a także jak się skontaktować (dane teleadresowe, linki do stron internetowych i portali społecznościowych).

Wśród najbardziej popularnych sekcji numerem jeden jest oczywiście piłka nożna. Nie brakuje też drużyn siatkówki, koszykówki czy piłki ręcznej, a także klubów z sekcjami lekkoatletycznymi, w których można trenować bardzo popularne w ostatnich latach biegi. Są też szkoły pływania, kluby prowadzące zajęcia gimnastyczne i ogólnorozwojowe. W Krakowie można też uprawiać m. in. tenis ziemny, sporty walki, strzelectwo, taniec, kolarstwo, żeglarstwo, kajakarstwo czy łyżwiarstwo. Z dyscyplin mniej oczywistych kluby prowadzą też sekcje e-sportu, cheerliderowania, modelarstwa, a nawet morsowania.

Tu znajdziesz basen, boisko, halę

W Krakowie cały czas rozbudowywana i unowocześniania jest infrastruktura sportowa, która służy na co dzień dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym do rozwijania sportowych pasji i dzięki której mieszkańcy i goście naszego miasta mogą uprawiać wiele dyscyplin.

Powstało m.in. 14 „orlików”, mamy też około 300 nowych i zmodernizowanych boisk w ponad 100 wielofunkcyjnych kompleksach sportowych. Przybywa również nowych hal sportowych – zarówno przyszkolnych, jak i większych, takich jak Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Przy szkołach i w różnych dzielnicach Krakowa powstają kryte pływalnie. W ostatnich latach wybudowano 10 nowych basenów, 2 kolejne są w trakcie realizacji, a 3 następne są w planach na najbliższy czas. Najnowszym miejskim obiektem tego typu jest funkcjonujące od końcówki wakacji Centrum Sportu i Rekreacji „Przystań na Eisenberga”. Kompleks składający się z pływalni o wymiarach 25 × 16 m (zamontowane ruchome dno umożliwia naukę pływania dzieciom, osobom poczatkującym, a także osobom niepełnosprawnym), basenu szkoleniowego (16 × 5 m), wanny do hydromasażu i brodzika dla dzieci o głębokości 30 cm cieszy się dużym zainteresowaniem. Oprócz tego, w tym nowoczesnym obiekcie można również skorzystać ze strefy wellness z saunami i grotą solną, a także sal fitness i znakomicie wyposażonej siłowni. Bryła obiektu jest wyjątkowa. Pierwowzorem było japońskie kąpielisko geotermalne – Onsen i klasyczna, polska stodoła, co widać na przykład w drewnianych sklepieniach budynku.



Liczba miejskich obiektów sportowych rośnie i w związku z tym na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie powstała internetowa baza. Dzięki wyszukiwarce, filtrom i mapie, każdy znajdzie, gdzie może uprawiać ulubioną dyscyplinę najbliżej domu, uczelni albo pracy.

Nowoczesne baseny, hale sportowe, boiska wielofunkcyjne, sale gimnastyczne, obiekty klubowe, przystanie żeglarskie, tory kajakowe, strzelnice, ścianki wspinaczkowe. W bazie jest ponad sto miejsc, w których można uprawiać sport. W wyszukiwaniu pomagają filtry i mapa Krakowa z zaznaczonymi obiektami. Każdy z nich ma swoją wizytówkę, w której można znaleźć informacje jakie dyscypliny można uprawiać, dane teleadresowe, linki do stron internetowych, profili na Facebooku oraz galerie zdjęć.