Wyznaczanie celów i dążenie do nich – Nowy Rok = Nowe Możliwości

Jest taki czas, kiedy to w głowie każdego z nas rodzi się wiele przemyśleń, postanowień. Analizujemy nasze dotychczasowe poczynania na wielu płaszczyznach i skłaniamy się do refleksji. Staramy się wyciągać wnioski z naszych błędów, dostrzegamy nasze większe lub mniejsze porażki. Z Nowym Rokiem zwykle kiełkuje w nas wielka potrzeba zmian. Tworzymy „plan na nowego siebie”. Chcemy pokonać wewnętrznego lenia. Już 1 stycznia chcemy zadziwić siebie i całe otoczenie. Ważne jest jednak to, żeby swoje pomysły wcielić w życie i przejść od słów do czynów. Powszechnym zjawiskiem jest przepełniona siłownia w styczniu i zwiększona sprzedaż karnetów, ale sami wiemy, jak to wygląda po zakończeniu pierwszego kwartału...

 „Cel to marzenie z terminem realizacji”

Jak pokazują badania, postanowienia spisane na kartce mają większą moc! Przekonałam się o tym na własnej skórze. Jestem zadaniowa. Jeśli mam listę konkretnych rzeczy do zrobienia, to nie spocznę, dopóki tego nie osiągnę. Mierzę jednak siły na zamiary. Postanowienia typu „schudnę 20 kg w miesiąc” z góry skazane są na porażkę, ale zmiana nastawienia i przekazu „będę jadła zdrowiej, będę pilnować picia wody, ograniczę cukier” wydają się bardziej osiągalne. Jeśli w domu inni mieszkańcy będą chcieli nas wesprzeć i dołączyć, tym większa szansa na sukces.

Cele powinny być dla nas atrakcyjne, a dążenie do nich powinno wywoływać miłe skojarzenia i pozytywne emocje.

Cele same w sobie nie mogą być łatwe do osiągnięcia. Ich realizacja powinna wymagać od nas zaangażowania, determinacji. Wtedy już sama droga do ich realizacji będzie dla nas satysfakcją. Doskonałym przykładem będzie tu udział w biegu na dystansie maratońskim, jak np. zbliżający się w kwietniu bieg Cracovia Maraton. Przygotowania do takiego wydarzenia to proces długotrwały: wydłużone dystanse na poszczególnych etapach i zintensyfikowanie jednostek, by dobrze rozłożyć siły na ponad 42 km wymagają wielkiego zaangażowania.

Warto określić przybliżoną datę realizacji, bo wtedy wiemy do czego dążyć i jak podzielić czas na poszczególne partie przybliżające nas do marzenia. Wiosna to czas, kiedy rusza z kopyta sezon startowy i wielu biegaczy obiera za cel bardzo popularny bieg Cracovia Maraton, organizowany od 2002 roku.

Najwięcej zmian chcemy wcielać w życie pod kątem naszego zdrowia, figury i formy fizycznej. Możemy przeanalizować nasz jadłospis, grafik treningowy i wyciągnąć wnioski. Jeśli wolimy, by ktoś zrobił to za nas, poradźmy się specjalistów lub znajomych, którzy w naszych oczach uchodzą za autorytet w dziecinie dietetyki czy treningów. Taka przemyślana strategia da nam dużo korzyści!

Spróbujmy otoczyć się ludźmi, którzy mają zbliżone cele do naszych. W kontekście biegania idealne będzie umawianie się na treningi w małych, koleżeńskich grupkach lub w klubach zrzeszających lokalnych biegaczy. Wspólna mobilizacja, wspólne cele pozwolą nam zyskać poczucie wsparcia i względnej asekuracji.

Nastawienie ma znaczenie!

 

Nowy Rok przynosi nowe możliwości. Zaufaj intuicji, słuchaj siebie i walcz o swoje marzenia! Postaw na plan małych kroków, które będziesz sukcesywnie realizować. Doceniaj się za małe sukcesy, udany trening, walkę o lepszego siebie. Staraj się nie porównywać do innych, bo to bardzo zgubna praktyka. Do każdej zmiany trzeba dojrzeć – największa szansa na zrealizowanie noworocznych postanowień to cele na miarę naszych możliwości. Nowy rok to 365 dni a każdy z nich jest szansą na ciekawe wyzwanie i realizację noworocznych postanowień! Warto utożsamić nasz sukces z działaniem i pracą, jaką wykonaliśmy w tym kierunku. Z odpowiednim nastawieniem jesteśmy w stanie osiągnąć wiele dobrego!

 

A więc do zobaczenia w Krakowie 23 kwietnia?

 


Fot. Andy Astfalck