Wyczynowe rowery dla młodych kolarzy z WLKS Krakus Swoszowice

4 stycznia Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal przekazali sekcji kolarskiej WLKS Krakus Swoszowice dwa wyczynowe rowery wraz z zapasowym osprzętem. W tradycyjnym spotkaniu podsumowującym miniony sezon udział wziął najsłynniejszy z wychowanków klubu – brązowy medalista olimpijski w wyścigu ze startu wspólnego z Rio de Janeiro Rafał Majka.

Następcy utytułowanych kolarzy w minionym roku z powodzeniem rywalizowali w kraju i za granicą. Dawid Rutkowicz na odbywających się w ramach XXIX Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych zdobył srebrny medal, a w etapowym wyścigu w tej samej kategorii wiekowej organizowanym w Austrii zajął szóste miejsce w klasyfikacji generalnej. Indywidualnie również srebrny medal Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików wywalczył Jan Ludwin. Z kolei drużyna juniorów młodszych zmagania w mistrzostwach Polski w jeździe na czas ukończyła na czwartej lokacie.

Oprócz kolarskiej młodzieży, klub reprezentowali prezes Jacek Koziarowski i trener Zbigniew Klęk – odkrywca i pierwszy szkoleniowiec takich talentów, jak właśnie Rafał Majka, a także m.in. Tomasz Marczyński czy Katarzyna Niewiadoma.

Trener Zbigniew Klęk i Rafał Majka przekazali z kolei prezydentowi Andrzejowi Kuligowi pamiątkowe zdjęcia od Katarzyny Niewiadomej, która w 2023 roku powtórzyła sukces z poprzedniego sezonu i w drugiej edycji Tour de France kobiet zajęła trzecie miejsce w „generalce”, dodatkowo zwyciężając  w klasyfikacji górskiej.  Jako pierwsza Polka byłą też nominowana do nagrody dla najlepszej kolarki sezonu. Ponadto w październiku z roweru szosowego przesiadła się na gravelowy i sensacyjnie wywalczyła złoty medal mistrzostw świata i swoją pierwszą tęczową koszulkę.

Poza wsparciem sprzętowym, miasto inwestuje również w bazę WLKS Krakus Swoszowice. W 2019 roku otwarta została nowa siedziba klubu wraz z miasteczkiem komunikacyjnym dla rowerzystów, a w 2014 roku oddano do użytku oświetlone boisko treningowe ze sztuczną trawą. Już w 2024 roku Krakus zyska też nowe pełnowymiarowe boisko z naturalną trawą oraz drugie boisko treningowe ze sztuczną nawierzchnią, oba z profesjonalnym drenażem i oświetleniem. Boisko trawiaste zostanie wyposażone również system nawadniania i będzie spełniać wymagania PZPN dla III ligi piłkarskiej. Dzięki temu społeczność klubowej sekcji piłki nożnej, w której oprócz seniorów i oldbojów trenuje 14 grup młodzieżowych, będzie miała komfortowe warunki do rozwoju.