Wspaniały finał 68. TdP w Krakowie: czwarte etapowe zwycięstwo Marcela Kittela, triumfatorem wyścigu Peter Sagan

Ostatni, VII etap 68. Tour de Pologne, który odbył się w sobotę 6 sierpnia w centrum Krakowa stanowił znakomite, pełne emocji i niezapomnianych wrażeń podsumowanie niezwykle udanego wyścigu. Czwarte etapowe zwycięstwo w tegorocznej rywalizacji odniósł 23-letni Niemiec Marcel Kittel a w klasyfikacji generalnej triumfował o dwa lata młodszy Słowak Peter Sagan. Najlepszy z Polaków Bartosz Huzarski zajął 7. miejsce. Trzygodzinne widowisko kolarskie ze startem honorowym w Rynku Głównym i metą na Błoniach obejrzało kilkanaście tysięcy krakowian i turystów. Nagrody wręczali: wicepremier Waldemar Pawlak, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Magdalena Sroka, Dyrektor Generalny Lang Team ? Czesław Lang oraz przedstawiciele sponsorów.

Kryterium o łącznej długości 128 km, składające się z 10 rund, biegnących ulicami Starego Miasta, przez Rynek Główny i wokół Błoń, do ostatnich metrów trzymało kibiców w ogromnym napięciu. Ostatecznie, Słowak Peter Sagan z włoskiego zespołu Liquigas-Cannondale, dzięki temu, że krakowski etap ukończył na drugim miejscu, odzyskał żółtą koszulkę, którą dzień wcześniej w Bukowinie Tatrzańskiej stracił na rzecz Irlandczyka Daniela Martina (Garmin-Cervelo).

Sagan zdobył więc główną nagrodę - samochód FIAT Freemont. Gdyby nie zdecydował się na wzięcie auta, otrzyma 21 000 euro.
Sprinterski popis dał znów Kittel, bijąc rekord TdP w ilości etapowych zwycięstw. Zawodnikowi holenderskiej ekipy Skil-Shimano puchar wręczyła Magdalena Sroka - Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa. Kittel w Alei Focha wyprzedził Sagana oraz Australijczyka Leigha Howarda. (HTC- Highroad).

Trudne organizacyjne przedsięwzięcie, w którym ważną rolę odegrał Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przy wsparciu Policji, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej, wolontariuszy oraz innych jednostek miejskich, zakończyło się sukcesem.

Choć najważniejsze były na pewno walory sportowe wyścigu, nie sposób pominąć wielkich korzyści promocyjnych - ekipy realizujące transmisję korzystały bowiem z helikopterów, dostarczając telewidzom w 59 krajach (za pośrednictwem Eurosportu) niezapomnianych widoków Krakowa „z lotu ptaka".
Dla Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie 68. TdP stał się okazją do zaprezentowania na Błoniach i w rejonie Mostu Dębnickiego swojej wszechstronnej działalności, w tym projektu „Kraków nie tylko zabytkami stoi..." i marki Krakow Royal Sports, skupiającej oprócz prestiżowego wydarzenia kolarskiego z cyklu UCI World Tour, m.in. Cracovia Maraton i planowany 2 października V Biegu Trzech Kopców a także projektu „Turystyczny szlak żeglugi śródlądowej na rzece Wiśle w Krakowie". Setki osób ustawiały się przed telebimem ZIS na Rynku Głównym, gdzie oprócz przekazu z TdP oglądały nasze spoty i filmy.

Dramaturgia sobotniego VII etapu rosła z każdą niemal minutą. Dużą aktywnością wykazywali się Polacy z grupy CCC Polsat Polkowice: Jacek Morajko i Tomasz Marczyński - urodzony w Krakowie wychowanek Krakusa Swoszowice i trenera Zbigniewa Klęka. Natomiast Peter Sagan po wywalczeniu 2 sekund bonifikaty za drugą lokatę na lotnej premii przy Kościele Mariackim na 8. rundzie, miał już tylko 1 sekundę straty do lidera Daniela Martina.

Słowak świetnie taktycznie rozwiązał końcówkę etapu, ulokował się tuż za Kittelem, dorzucił kolejne 5 sekund bonifikaty i tym sposobem wyprzedził w klasyfikacji generalnej Martina. Trzecią pozycję utrzymał Włoch Marco Marcato (Vacansoleil-DCM).

Sagan wygrał też klasyfikację punktową, najlepszym „góralem" został Michał Gołaś a najaktywniejszym Adrian Kurek (Reprezentacja Polski). Pełna dokumentacja 68. TdP znajduje się na stronie internetowej wyścigu: www.tourdepologne.pl.

 

[galeria:373]
Fot. MCH/ZIS