Wmurowanie kamienia węgielnego: nowoczesna kryta pływalnia dla uczniów SP 155 i mieszkańców Czyżyn

Rozpoczęła się budowa krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 155 na osiedlu 2 Pułku Lotniczego w krakowskiej Dzielnicy XIV Czyżyny. W czwartek, 22 marca 2018 roku odbyła się tam uroczystość podpisania aktu erekcyjnego i wmurowania kamienia węgielnego.

- Rozbudowa infrastruktury sportowej jest jednym z moich priorytetów – powiedział Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Po boiskach przyszedł czas na baseny, co jest oczywiście droższe i bardziej skomplikowane, ale przynosi efekty z korzyścią dla uczniów i mieszkańców. To będzie supernowoczesny obiekt, służący także do nauki pływania z podnoszonym dnem. Sądzę, że jak powstanie, to zarówno młodzież szkolna, jak  i wszyscy mieszkający w okolicy będą zadowoleni. O jakość basenu jestem spokojny, bo jak coś buduje Zarząd Infrastruktury Sportowej, to zawsze jest to na wysokim poziomie.

Dokument podpisali: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 155 Anna Kurek, Przewodnicząca Rady i Zarządu Dzielnicy XIV Czyżyny Anna Moksa, Prezes Zarządu firmy  MURKRAK sp. z o.o. sp. k. Kamil Murdza i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.

Następnie, sygnatariusze erekcyjnego oraz zaproszeni goście dokonali wmurowania kamienia węgielnego.

W okolicznościowych wystąpieniach podkreślono szczególną rolę w staraniach o tę inwestycję radnych miejskich: Wojciecha Krzysztonka i Kazimierza Chrzanowskiego.

Obiekt zaprojektowany został jako budynek o dwóch kondygnacjach nadziemnych i jednej podziemnej.

Kondygnację podziemną zajmą pomieszczenia techniczne związane z technologią uzdatniania wody basenowej, obsługą techniczną budynku oraz podłączanymi mediami.

Na parterze znajdzie się jednokondygnacyjna hala basenowa oraz zaplecze dla użytkowników i pracowników wraz z holem wejściowym, z którego będzie można dostać  się również na pierwsze piętro.

Kondygnację podziemną zajmują pomieszczenia techniczne związane z technologią uzdatniania wody basenowej, obsługą techniczną budynku oraz podłączanymi mediami.

Piętro będzie dostępne przez otwartą klatkę schodową oraz windę. Na piętrze znajdzie się salka gimnastyczna (ok. 60 m2) wraz z zapleczem.

Budynek basenu zaprojektowano w formie prostopadłościanu o wymiarach w rzucie 21.01x63,26 m, będzie połączony ze szkołą jednokondygnacyjnym łącznikiem. Budynek basenu będzie przykryty płaskim dachem.

Konstrukcja budynków jest mieszana. Konstrukcja kondygnacji podziemnej jest płytowo- słupowo-tarczowa. Hala basenowa ma konstrukcję szkieletową – słupy żelbetowe 25x50 cm z ryglami, dźwigary z drewna klejonego. Pozostałe części budynku mają konstrukcję żelbetową słupowo-płytową. Wypełnienie ścian zewnętrznych stanowią pustaki ceramiczne MAX 25 cm. Przykrycie budynków stanowi stropodach w systemie tradycyjnym z wykończeniem z folii PCV klejonej.                                                            

W hali basenowej przy Szkole Podstawowej 155 zaprojektowano:

- basen pływacki wielofunkcyjny 25x16 m (ruchome dno, z regulowaną głębokością od 0 do 180 cm);

- basen do nauki pływania 16x5m, głębokość: 0,8-1,2 m;

- basen brodzika 7,5x3,0m o powierzchni 17,7m2,  głębokość: 0,3 m;

- basen SPA dla 6 osób o owalnym kształcie (2,75x2,0 m)                                                                                                                                                                                                    

Inne parametry:

Powierzchnia użytkowa budynku podstawowa  1 257,60 m2                                      

Powierzchnia użytkowa budynku pomocnicza   1 140,20 m2

Powierzchnia ruchu                                               374,50 m2

Powierzchnia zabudowy                                     1 360,46 m2

Kubatura całego budynku                                 13 578,70 m3

Kubatura nadziemna budynku                            9 605,40 m3

Kubatura podziemna budynku                            3 973,30 m3

Powierzchnia całkowita budynku                    3 068,20 m2
 

Wykonawca, koszty, projekt

Wykonawca obiektu to  Konsorcjum, którego liderem jest  Firma MURKRAK Sp. z o .o. Sp. komandytowa. Z wykonawcą, wyłonionym w przetargu nieograniczonym, Gmina Miejska Kraków podpisała umowę 21 listopada 2017 roku.

Przewidywany koszt realizacji inwestycji (wg umowy z wykonawcą) – 23 922 631,85 zł brutto.

Prace, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, mają być zakończone do 29 stycznia 2021 roku.

Projekt wykonała Pracownia Projektowa WWW.PROJEKTYGOTOWE.PL SPÓŁKA ARCHITEKONICZNA  Spółka z o.o. pod kierunkiem Generalnego Projektanta mgr inż. arch Aleksandra Mirka.

Fot. MCH/ZIS