Wmurowanie aktu erekcyjnego pod budowę Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji Na Kozłówce: tak spełniają się marzenia
W czwartek, 22 lutego 2018 roku odbyła się uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Dzielnicowego Centrum Sportu i Rekreacji Na Kozłówce w Krakowie, w Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim.
Dokument podpisali, a następnie dokonali jego wmurowania na terenie budowy: Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce Radosław Gruszka, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XII Bieżanów-Prokocim Zbigniew Kożuch, Prezes Zarządu Przedsiębiorstwa Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków SA Andrzej Wyszyński i Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.
W uroczystości wzięli także udział Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Tadeusz Trzmiel i Katarzyna Król, radni oraz mieszkańcy osiedla Na Kozłówce.
- Od wielu lat budowa obiektów służących nie tylko sportowi wyczynowemu, ale przede wszystkim dzieciom, młodzieży i mieszkańcom stała się naszym oczkiem w głowie. Wybudowaliśmy całą masę, około dwustu boisk, również kilka krytych basenów. Ten jest kolejnym. Można powiedzieć, że Podgórze będzie najbardziej ubasenowioną dzielnicą, bo przecież już działają podobne pływalnie przy Kurczaba i Wysłouchów. Basen na osiedlu Na Kozłówce zostanie wyposażony w ruchome dno, co umożliwi prowadzenie nauki pływania dla małych dzieci. Na tym nie koniec, bo przystąpiliśmy także do budowy basenów na Ruczaju, przy ul. Strąkowej i w Nowej Hucie, na osiedlu 2 Pułku Lotniczego. Przymierzamy się jeszcze do olimpijskiego, 50-metrowego przy ulicy Monte Cassino, obok Zespołu Szkół Łączności. Życzę państwu przyjemnej kąpieli! – zakończył swoje wystąpienie Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.
Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce Radosław Gruszka przypomniał, że budowniczym tego osiedla, zamieszkałego obecnie przez kilkanaście tysięcy osób, marzył się przed 50 laty obiekt sportowy dokładnie w tym miejscu.
– Wokół są szkoły, przedszkola, placówki kulturalno-oświatowe. Powstają nowe bloki, co świadczy o tym, że ludzie chcą na naszym osiedlu mieszkać, bo tu jest aktywne życie. Centrum sportu i rekreacji umożliwi osobom starszym i niepełnosprawnym skorzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych. Chciałbym też zwrócić uwagę na to, jak budowany obiekt wpisuje się znakomicie w otoczenie. Obok mamy miejski plac zabaw i miejskie korty, w pobliżu rzekę Drwinkę, dla której przygotowywany jest projekt zagospodarowania pod nazwą Park Rzeczny Drwinka. Dzięki współpracy Gminy Miejskiej Kraków, Spółdzielni Mieszkaniowej Na Kozłówce, mieszkańców powstaje prawdziwa perełka. Tym, którzy przyczynili się do tego, że możemy się spotkać i świętować rozpoczęcie inwestycji pragnę serdecznie podziękować, przede wszystkim władzom Miasta i Panu Prezydentowi Jackowi Majchrowskiemu – dodał Radosław Gruszka.
Wykonawcą obiektu, wyłonionym w przetargu nieograniczonym, jest Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Chemobudowa Kraków SA, na podstawie umowy z Gminą Miejską Kraków podpisanej 14 listopada 2017 roku. Przewidywany koszt realizacji inwestycji (wg umowy z wykonawcą) to 23 368 276 zł brutto. Prace, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, mają być zakończone do 20 stycznia 2020 roku. Projekt wykonała Pracownia Projektowa ,,PION" z Łodzi.
Opis budowanego obiektu
Obiekt zaprojektowany jest jako budynek parterowy, częściowo podpiwniczony, wzniesiony w technologii żelbetowej płytowo żebrowej, ze stropodachami żelbetowymi oraz w części basenowej z dachem płaskim w konstrukcji dźwigarów z drewna klejonego.
Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Na Kozłówce będzie się składać z części basenowej (niecka pływacka z dnem ruchomym o wym. 25x12,5 m), części rekreacyjnej basenowej (basen z hydromasażem, basen dla małych dzieci, 2 wanny jacuzzi) wraz z zapleczem, szatniowym, części z saunami, kompleksu sal fitness i siłowni wraz z szatniami. Ponadto, przewidziano uruchomienie sklepiku i minibaru. Powstanie ok. 40 miejsc parkingowych.
- Powierzchnia użytkowa budynku 3 024,40 m2
- Powierzchnia ruchu 361,67 m2
- Powierzchnia lustra wody 426,20 m2
- Powierzchnia zabudowy 2 228,40 m2
- Kubatura całego budynku 15 467,50 m3
Centrum powstaje na terenach Gminy Miejskiej Kraków.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS