Wielki finał CAVALIADY startuje w Krakowie!
Wielki finał CAVALIADY Tour 2023/2024 rozpocznie się w Krakowie w czwartek, 22 lutego. Zmagania potrwają do niedzieli, 25 lutego i wezmą w nich udział zawodnicy z 17 państw. TAURON Arena Kraków będzie miejscem święta jeździectwa już po raz piąty, a po raz trzeci krakowska odsłona CAVALIADY będzie finałem cyklu CAVALIADA Tour i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Po raz pierwszy zmagania jeźdźców uczestniczących w konkursie skoków przez przeszkody będą miały rangę czterech gwiazdek (CSI4*W-LF), z rekordową pulą nagród wynoszącą 239 000 euro.
W przeddzień inauguracji imprezy przy parkurze w TAURON Arenie Kraków odbyła się konferencja prasowa, w której udział wzięli: Dyrektor CAVALIADY Tour Jakub Patelka, Dyrektor Sportowy CAVALIADY Tour Szymon Tarant, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Prezes Zarządu Areny Kraków S.A. Małgorzata Marcińska, Dyrektor Regionu Bankowości Detalicznej PKO Banku Polskiego w Krakowie Iwona Kubańska oraz mistrz Polski w skokach przez przeszkody 2023, lider rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego Tomasz Miśkiewicz.
- Po raz trzeci finał CAVALIADY Tour rozgrywa się w Krakowie, jednak po raz pierwszy mamy tak wysoką rangę zawodów z pulą nagród ponad milion złotych. Tak wysokich nagród jeszcze nie było. Serdeczne podziękowania dla naszych sponsorów, bez których ta CAVALIADA nie mogłaby się odbyć. Dziękuję również naszemu partnerowi – Miastu Kraków. Dziękuję także za wsparcie Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Samorządowi Województwa Małopolskiego. Myślę, że wszystkich kibiców na pewno zaskoczy i zainteresuje wyjątkowa oprawa, którą przygotowaliśmy dla zwycięzców poszczególnych rankingów – CAVALIADA Tour, CAVALIADA Dressage Tour, ORLEN Driving Tour, TRAF Eventing Tour, CAVALIADA Future, CAVALIADA Open Tour. Z pewnością na trybunach będą wielkie emocje. Bilety na zawody można kupić online za pośrednictwem platformy Tobilet.pl oraz na miejscu w kasach. Każdy, kto tutaj przyjdzie będzie mógł zasiąść na trybunach przy największej publiczności CAVALIADY w Polsce i kibicować najlepszych zawodnikom i zwycięzcom całego Touru – powiedział Jakub Patelka, Dyrektor CAVALIADY Tour.
- Każde dodanie gwiazdki przez organizatora wiąże się z podwojeniem puli nagród. Dla organizatorów, sponsorów i gospodarzy niewątpliwie był to olbrzymi wysiłek. To ważne, że w Krakowie mamy imprezę jeździecką, tak wysokiej rangi. Warto podkreślić, że w tym roku tylko cztery wydarzenia, właśnie tej rangi odbędą się w Polsce. Nie będzie żadnej imprezy pięciogwiazdkowej. Myślę, że tutaj, podczas wielkiego finału, ogromną uwagę publiczności przyciągnie niedzielny konkurs PKO Bank Polski Grand Prix Krakowa, który ma pulę nagród ponad 100 tyś. euro. Zawody w Krakowie nigdy nie miały tak silnej obsady jak w tym roku. Mieliśmy długą listę rezerwową, ostatecznie w programie znalazło się 80 zawodników na blisko 190 koniach. Do Krakowa przyjechali bardzo dobrzy zawodnicy, którzy mają w swojej kolekcji wiele cennych trofeów, typu medale Mistrzostw Europy, udział w Igrzyskach Olimpijskich czy Mistrzostwach Świata. Na pewno najsilniejszą obsadę ma reprezentacja Niemiec, która należy do światowej czołówki. W tym gronie jest doskonale znany kibicom CAVALIADY z innych lokalizacji, jeżdżący pięknie technicznie Felix Hassmann, który na pewno będzie chciał wygrać Grand Prix CAVALIADY w Krakowie. W drużynie Niemiec warto jeszcze wymienić Michaela Kolza oraz lidera rankingu CAVALIADY Tour Harma Lahde, który wygrał Grand Prix CAVALIADY w Sopocie. O zwycięstwo z pewnością powalczy też Grek Angelos Touloupis, który jest na pozycji trzeciej w tabeli. Z jeźdźców zagranicznych warto wymienić jeszcze Michaela Duffy, który z drużyną Irlandii wygrał w zeszłym roku Puchar Narodów na CSIO5* w Rzymie. Wśród zawodników Ligii Europy Centralnej na prowadzenie wysuwa się reprezentant Łotwy Kristaps Neretnieks. Jest on zawodnikiem z TOP 100 rankingu FEI, jest także uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Łotysz zakwalifikował się również do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu – mówił Szymon Tarant, Dyrektor Sportowy CAVALIADY Tour.
- Bardzo się cieszę, że spełnia się to, co założyliśmy zaczynając rozmawiać o CAVALIADZIE 8 lat temu – nie tylko, że będzie w Krakowie, ale też będzie się rozwijać. Teraz mamy wydarzenie o randze czterech gwiazdek, ale naszym marzeniem jest organizacja Pucharu Świata. Nie będzie to proste, ale wierzę, że się uda. Zmierzamy do coraz większych wyzwań, dlatego chcemy stawiać sobie najwyższe cele. Zaczęliśmy wydarzeniem jeździeckim o randze dwóch gwiazdek, teraz mamy cztery, z czego jesteśmy bardzo zadowoleni. Po liczbie widzów, która z roku na rok się zwiększa, po wzroście zainteresowania jeździectwem, przede wszystkim wśród dzieci i młodzieży, po rozwoju tego sportu widać, że ta impreza okazała się „strzałem w dziesiątkę”. Spodziewam się, że na tegorocznym finale na trybunach będziemy mieć jeszcze więcej publiczności, niż w ubiegłym roku. Obserwujemy, że w Krakowie i okolicach coraz więcej osób uprawia sport jeździecki, powstają nowe kluby, nowe stadniny. Ta dyscyplina jest obecnie popularna wśród dzieci i młodzieży, co bardzo cieszy. Kraków to też oczywiście miasto historii, pierwsze międzynarodowe zawody jeździeckie odbyły się na Błoniach Krakowskich w 1903 roku. Podsumowując, dziękuję dyrektorowi CAVALIADY, podziękowania kieruję także w stronę zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jesteśmy wdzięczni, że taka impreza jest w Krakowie. Życzę organizatorom i kibicom, aby przez te cztery dni towarzyszyły Państwu dobre emocje i satysfakcja z podziwiania sportowej rywalizacji. Dziękuję sponsorom, że wspierają to piękne wydarzenie – podkreślał Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
CAVALIADA Tour – walka o tytuł zwycięzcy
Rywalizacja w ramach CAVALIADA Tour 2023/2024 składa się z czterech kluczowych na mapie Europy konkurencji jeździeckich. Ranking CAVALIADA Tour odpowiada rywalizacji międzynarodowej w skokach przez przeszkody, CAVALIADA Future to dzieci na kucach, a CAVALIADA Open Tour to rywalizacja dla Amatorów. Rankingi prowadzone są też w pozostałych konkurencjach: WKKW (TRAF Eventing Tour), powożenie (ORLEN Driving Tour) i ujeżdżenie (CAVALIADA Dressage Tour). Na każdym etapie zawodnicy walczyli o kolejne punkty, a walka o pozycję lidera z każdą lokalizacją była coraz bardziej zacięta.
Duża Runda to trzy konkursy w ramach rozgrywek finałowych Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata. Wszystkie trzy konkursy zaliczane będą do światowego rankingu. Konkurs PKO Bank Polski Grand Prix ma pulę nagród 105 500 euro, zwycięzca otrzyma czek o wartości 26 000 euro. Konkurs ten wyłoni również trójkę najlepszych zawodników rankingu Ligi Europy Centralnej, która uzyska awans do Finału Pucharu Świata w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.
17 flag w TAURON Arenie Kraków
Doskonałą, międzynarodową obsadę będą mieć zawody w skokach przez przeszkody – finał CAVALIADY Tour i Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata w Krakowie. Wszystko za sprawą ugruntowanej pozycji imprezy na jeździeckiej mapie świata, rozpoznawalnej marce oraz przede wszystkim dzięki decyzji o podniesieniu rangi zawodów do czterech gwiazdek. Do startu w konkursach CSI4*W przyjęto 80 jeźdźców i 180 koni. Stawkę uzupełnia 51 par zgłoszonych do finału CAVALIADA Open Tour.
Najliczniejszą grupę gości stanowią Niemcy. Wśród reprezentantów tego kraju są: Harm Lahde - zwycięzca PKO Bank Polski Grand Prix Sopotu, Felix Hassmann, który ma ponad 100 zwycięstw w konkursach zaliczanych do światowego rankingu, w tym w prestiżowym Grand Prix CSI4* w Monachium. Po raz pierwszy do Krakowa przyjedzie Michael Kolz, brązowy medalista Mistrzostw Niemiec.
Zawodnikiem z TOP 100 rankingu FEI jest też Łotysz Kristaps Neretnieks. Gwiazdą w Krakowie będzie również Grek Angelos Touloupis – to zwycięzca Grand Prix CAVALIADY w Warszawie i drugi wicelider rankingu CAVALIADY Tour 23/24. Od początku rozgrywek nie ukrywa, że jego głównym celem jest zwycięstwo w Krakowie.
Wiernymi uczestnikami CAVALIADY są Litwini. Wśród nich najbardziej utytułowany jest Andrius Petrovas – trzykrotny uczestnik finałów Pucharu Świata. Wśród innych zagranicznych gości warto wymienić też Michaela Duffy, który z drużyną Irlandii wygrał w zeszłym roku Puchar Narodów na CSIO5* w Rzymie, liderkę Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata Sarę Vingralkovą z Czech, czy też zawodników z Ameryki: Kolumbijczyk Santiago Diaz Ortega i Meksykanina Ernesto Canseco.
Na starcie nie może zabraknąć najlepszych Polaków. Z pierwszej dziesiątki rankingu Polskiego Związku Jeździeckiego będzie ich aż sześciu: lider – mistrz Polski Tomasz Miśkiewicz, Jarosław Skrzyczyński, Przemysław Konopacki, Michał Kaźmierczak, Marek Wacławik i Krzysztof Ludwiczak. Jeździecką młodzież reprezentują Aleksandra Kierznowska i Aleksander Lewandowski.
O finał Pucharu Świata w Krakowie
Na starcie zawodów w Krakowie stanie 16 zawodników walczących o awans do tegorocznego finału Pucharu Świata w skokach przez przeszkody w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej. Na liście zgłoszeń są liderzy obu sublig północnej i południowej: Sara Vingralkova z Czech i Angelos Touloupis z Grecji. Największe szanse oprócz liderów mają jeszcze Ci, którzy w dotychczasowych kwalifikacjach zebrali na swoich kontach ponad 30 punktów. Są to: Kristaps Neretnieks z Łotwy, Estończycy – Madis Morna i My Relander i Andrius Petrovas z Litwy.
Jak będzie wyglądać finałowa rywalizacja?
W Krakowie do finałowych etapów zaliczane są trzy konkursy: czwartkowa Duża Runda (konkurs szybkości, 145 cm), piątkowa Duża Runda (zwykły z rozgrywką, 150 cm) oraz niedzielne PKO Bank Polski Grand Prix Krakowa (zwykły z rozgrywką, 155 cm). W dwóch pierwszych konkursach najlepsza dziesiątka otrzymuje punkty bonifikacyjne według skali – 10 pkt. za pierwsze miejsce, 9 pkt. za drugie, itd. W PKO Bank Polski Grand Prix Grand Prix punkty mnożone są razy dwa. O tym, kto znajdzie się w pierwszej trójce uprawnionej do startu w finale decyduje: suma punktów bonifikacyjnych zebranych w 5 najlepszych startach w kwalifikacjach oraz suma punktów bonifikacyjnych zebranych podczas konkursów finałowych.
Zarówno podczas kwalifikacji, jak i podczas finału, konkursy mają charakter otwarty dla zawodników, a punkty przydziela się tylko zawodnikom z rankingu LEC, według kolejności, po pominięciu z tabeli wyników zawodników z innych rejonów świata.
Pełny ranking Ligi Europy Centralnej Pucharu Świata znajduje się TUTAJ.
Finałowa rozgrywka ORLEN Driving Tour
Liderem rankingu ORLEN Driving Tour jest Aleksander Fularczyk. Drugie miejsce zajmuje Bartłomiej Kwiatek, a trzecie Weronika Kwiatek. Różnice punktowe między tymi zawodnikami są niewielkie, dlatego każdy z nich ma realne szanse na zwycięstwo. Konkursy ORLEN Driving Tour odbędą się w sobotę o godz. 20:15 i w niedzielę o godz. 15:45.
Finał TRAF Eventing Tour
Tutaj na czele rankingu stoi Jakub Wiraszka, który w tym sezonie wygrywał czterokrotnie. Tuż za nim jest Daria Kobiernik, a na trzecim miejscu plasuje się Julia Gillmaier. Konkury TRAF Eventing Tour odbędą się w czwartek o godz. 20:45 i w piątek o godz. 18:30.
CAVALIADA Dressage Tour
Dotychczasowe etapy CAVALIADA Dressage Tour były areną dominacji Sandry Sysojevy z Litwy, ale na ostatnim etapie do rywalizacji dołączyła Lena Hassmann z Niemiec, która zajmuje 53. miejsce w światowym rankingu. Ciekawie zapowiada się walka o drugie miejsce w całym cyklu tego konkursu między Karoliną Mazurek, a Marcinem Woldańskim. Konkursy w ujeżdżeniu obędą się w czwartek o godz. 15:50 i w sobotę o godz. 12:30.
Nagrody i finałowa ceremonia
Dla trójki najlepszych zawodników sezonu 2023/2024 CAVALIADA Tour przygotowano w Krakowie wyjątkową ceremonię dekoracji ze specjalną oprawą. Będzie czerwony dywan, blaski fleszy, specjalne statuetki, a zwycięzca odbierze wyjątkowy puchar. Pięciu zawodników, którzy w klasyfikacji CAVALIADA Tour, zdobyli najwięcej punktów rankingowych, otrzyma nagrody finansowe. Dla zwycięzcy to 5 200 euro!
Podczas CAVALIADY Kraków 2024 nie zabraknie również widowiskowych pokazów oraz Targów Sprzętu i Akcesoriów Jeździeckich, które będą otwarte od czwartku
do niedzieli, spotkań z zawodnikami, a także zawodów Hobby Horse.
Bilety na to atrakcyjne i widowiskowe wydarzenie dostępne są TUTAJ.
Program CAVALIADY Kraków 2024 znajduje się TUTAJ.
Dla tych, którzy nie mogą przyjechać, ale chcieliby zobaczyć, jak wygląda finał CAVALIADA Tour, organizator przygotował transmisję online. CAVALIADA TV to nie tylko wszystkie konkursy, ale również wywiady z zawodnikami i studio. Transmisja online: https://live.cavaliada.pl/
Strona internetowa wydarzenia: www.krakow.cavaliada.pl
Ranking: https://krakow.cavaliada.pl/pl/zawodnicy/rankingi/
Organizatorem CAVALIADY Kraków 2024 jest Grupa MTP, Sponsorem Głównym PKO Bank Polski, Partnerzy Strategiczni to ORLEN i LOTTO, Miastem Gospodarzem jest Kraków, a Partnerami są Województwo Małopolskie, Polski Związek jeździecki (PZJ) i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS