W Podziemiach Rynku Głównego w Krakowie: Prezentacja włoskich etapów 70. Tour de Pologne

70. Tour de Pologne, który odbędzie się w przyszłym roku od 27 lipca do 3 sierpnia, wystartuje z Włoch. Tam, w Regionie Trento, wyznaczono dwa pierwsze etapy. W środę, 7 listopada, w muzealnych Podziemiach Rynku Głównego, po prezentacji tej części wyścigu, została podpisana umowa. Gospodarzem uroczystości był Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski a wzięli w niej udział sygnatariusze dokumentu: Czesław Lang ? Dyrektor Generalny Lang Team i Tiziano Melarini - Minister Rolnictwa, Leśnictwa, Turystyki i Promocji Autonomicznego Regionu Trento oraz Maurizio Rossini - Dyrektor Marketingu Trentino, Pietro de Godenz - Prezydent APT Val di Fiemme, sponsorzy, współorganizatorzy Tour de Pologne i znani polscy kolarze.

- Od wielu lat Tour de Pologne kończy się w Krakowie - mówił Prezydent Jacek Majchrowski, witając gości w najnowszej, niezwykle atrakcyjnej części Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. - W 2013 roku będziemy mieć wyjątkową sytuację, bo w Krakowie wyścig nie tylko się zakończy bardzo ciekawą dla kibiców jazdą na czas, ale rozpoczną się tu również polskie etapy. Czekają nas w zasadzie aż trzy dni pełnej emocji i napięcia rywalizacji. Niektórych może dziwić, że Tour de Pologne wystartuje we Włoszech, w pięknym regionie Trento, pamiętajmy jednak, że największe wyścigi poszły już wcześniej tą drogą. Na przykład w tym roku, Giro d'Italia miał swój początek w Danii, a Tour de France - w Belgii. Dla Krakowa Tour de Pologne to wielkie wydarzenie - sportowe i promocyjne.

Przesłanie 70. edycji TdP - „ ... z ziemi włoskiej do Polski, szlakami Jana Pawła II" znakomicie oddaje więzy łączące oba kraje.
Region Trento, ulubione miejsce Polaków na zagraniczny wypoczynek zimą, jest rajem nie tylko dla narciarzy, ale również dla amatorów turystyki rowerowej i zawodowych kolarzy. Stamtąd wywodzą się m.in. słynni Maurizio Fondriest i Francesco Moser oraz triumfator tegorocznego Tour de Pologne Moreno Moser.

Kilka lat współpracy Regionu Trento i firmy Czesława Langa zaowocowało decyzją o organizacji dwóch pierwszych etapów 70. Tour de Pologne we Włoszech. Dzięki temu wyścig zaliczany do cyklu UCI World Tour stanie się atrakcyjniejszy i znacznie trudniejszy dla jego uczestników. Potwierdzeniem jest przebieg trasy.
1. etap. Rovereto - Madonna di Campiglio (183.5 km): Rovereto (start), Trento (lotna premia), Andalo (górska premia), Molveno, San Lorenzo in Banale (lotna premia), Passo Duron, Lungo Lago Riva del Garda (premia specjalna Trentino), Passo del Ballino (górska premia), Pinzolo (lotna premia), Madonna di Campiglio (górska premia i meta).
2. etap. Marilleva Val di Sole - Passo Pordoi (195,5 km): Marilleva (start), Paesaggio Val di Sole e Val di Non, Fondo (lotna premia), Segno (premia specjalna Trentino), Palù di Giovo, Cembra (lotna premia), Cavalese (lotna premia), Passo Pampeago (górska premia), Passo Costalunga (górska premia), Canazei, Passo Pordoi (górska premia i meta).

Podczas środowego spotkania w Krakowie pojawiło się kilku czołowych polskich kolarzy: Maciej Bodnar (Liquigas-Cannodale), Łukasz Bodnar (Bank BGŻ), Tomasz Marczyński (Vacansoleil DCM), Adrian Kurek i Marek Rutkiewicz (CCC Polsat Polkowice), Michał Gołas i Michał Kwiatkowski (Omega Pharma Quick-Step). Nie zabrakło też pochodzącej z niedalekiego Głogoczowa utytułowanej specjalistki wyścigów MTB Anny Szafraniec (CCC Polkowice).

Przed nami jeszcze prezentacja polskiej części trasy 70. Tour de Pologne, nad czym mocno obecnie pracuje, ustalając szczegóły, Lech Piasecki.

- Będzie to najcięższy wyścig w swojej historii i możemy się spodziewać na starcie zawodników, którzy lubią ścigać się w górach. Jeśli chodzi o obsadę nigdy nie mieliśmy żadnych kompleksów, bo ostatnio, w niemal każdej edycji startowało po 20-30 mistrzów i medalistów największych imprez kolarskich. W przyszłym roku, górskie etapy w regionie Trento i jazda na czas z Wieliczki do Krakowa przyczynią się na pewno do zaostrzenia rywalizacji, będą dużym wyzwaniem również dla naszych reprezentantów, paru z nich ma szansę powalczyć o czołowe miejsca, choćby Tomasz Marczyński, Rafał Majka, Sylwester Szmyd i Marek Rutkiewicz. Bardzo liczymy również na Michała Kwiatkowskiego. Organizując Tour de Pologne we Włoszech i w Polsce dajemy kolejny dowód na to, że jesteśmy wyścigiem europejskim, o bardzo dużej sile sportowej i medialnej. Przygotowujemy wiele niespodzianek dla sympatyków kolarstwa. Przymierzamy się do specjalnego sprintu wokół Rynku Głównego w Krakowie - podsumował Czesław Lang.

[galeria:480]
Fot. MCH/ZIS