Teren tzw. Białych Mórz i planowana budowa pola golfowego

W ostatnim czasie dużo emocji wśród przedstawicieli mediów i krakowskich aktywistów budzi sprawa terenu tzw. Białych Mórz i planowanej tam dotychczas inwestycji – budowy pola golfowego wraz z kompleksem sportowo-rekreacyjnym dla mieszkańców.

W zarządzie ZIS znajduje się należący do Gminy Miejskiej Kraków teren tzw. dużych Białych Mórz w rejonie ulic Podmokłej i  Herberta, o łącznej powierzchni blisko 35 ha. Po przeprowadzeniu procedury przetargowej, w 2015 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie zawarł umowę dzierżawy terenu na okres 30 lat z Golf&Spa Resort Sp. z o.o., na mocy której miały powstać pole golfowe i kompleks sportowo-rekreacyjny dla mieszkańców. Dzierżawca regularnie opłacał czynsz, jednak z uwagi na niewywiązywanie się z zapisów umowy – a dokładnie naruszenie harmonogramu prac przewidzianych do wykonania i nieusunięcie tych naruszeń, pomimo wystosowanego wezwania – umowa została skutecznie rozwiązana w dniu 24 listopada 2020 roku. Obecnie Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie, działając w imieniu Gminy Miejskiej Kraków – właściciela nieruchomości, podjął stosowne czynności na drodze cywilnej, zmierzające do przejęcia terenu. Następnie istotnym będzie przeprowadzenie inwentaryzacji terenu, a później planowane jest ogłoszenie kolejnego przetargu, mającego na celu wyłonienie nowego dzierżawcy tego terenu. Na tak wczesnym etapie inwestycji nie jest planowane przeprowadzenie konsultacji społecznych.

Pole golfowe zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego

Wartym podkreślenia jest, iż – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego z 2012 r. dla obszaru „Białe Morza” – znajdujący się w zarządzie ZIS teren przeznaczony jest pod ogólnodostępną zieleń parkową oraz terenowe urządzenia sportowo-rekreacyjne, stanowiące naziemne budowle służące uprawianiu sportu i rekreacji na otwartym powietrzu, takie jak pola golfowe, boiska do gier, gimnastyki i lekkoatletyki itd.(symbol planu ZP/US).

W zarządzie ZIS nie znajduje się natomiast teren tzw. małych Białych Mórz, stanowiący własność GMK o powierzchni około 16 ha, położony po drugiej stronie ul. Podmokłej. Teren ten – zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla „Wybranych obszarów przyrodniczych Miasta Krakowa Etap A obszar nr 107” – jest przeznaczony pod zieleń izolacyjną i zieleń urządzoną (symbol planu ZI/ZP).

Były dzierżawca, ubiegając się o pozwolenie na budowę dla planowanej inwestycji pod nazwą „Budowa pola golfowego wraz z kompleksem sportowo – rekreacyjnym (…)”, dysponował projektem budowlanym zgodnym z wymaganiami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska.

Obszarem najcenniejszym przyrodniczo w obrębie tzw. Białych Mórz pozostaje dolina rzeki Wilgi, której ochronę przewidywał również projekt budowlany byłego dzierżawcy.

Popularność golfa w Polsce stale wzrasta

Golf to wciąż niedoceniana w Polsce dyscyplina sportu, choć jej popularność rośnie. Według danych pochodzących z raportu KPMG, w 2016 roku liczba zarejestrowanych golfistów w Polsce zwiększyła się aż o ponad 17%, mimo że pod względem liczby fanów tego sportu czy infrastruktury daleko nam do europejskiej czołówki – Anglii, Szkocji, Niemiec, Hiszpanii. Dane te pokazują, że  Polacy docenili zalety gry w golfa – coraz częściej i chętniej korzystają z oferty pól golfowych.

Do wzrostu zainteresowania tą dyscypliną sportu z pewnością przyczynią się też sukcesy reprezentanta Polski Adriana Meronka, który pod koniec listopada minionego roku zajął drugie miejsce w turnieju Alfred Dunhill Championship w RPA. Impreza ta jest zaliczana do cyklu European Tour – jednego z dwóch najważniejszych (obok amerykańskiego PGA Tour) golfowych cykli zawodów. Polak ma również ogromne szanse na zakwalifikowanie się do udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio.

Golf – zdrowy i atrakcyjny sposób na wspólne spędzanie czasu dla całej rodziny

Golf jest nie tylko jedną z najstarszych dyscyplin sportowych (sięga swoimi korzeniami XIII wieku, a zasady zostały opracowane w XVII i XVIII wieku i od tego czasu tylko nieznacznie zostały zmodyfikowane), ale także jednym z najbardziej przyjaznych i najmniej narażających na kontuzje sportów na świecie. Jego uprawianie daje graczom nie tylko poczucie harmonii i kontaktu z przyrodą (pola golfowe są zwykle pięknie usytuowane), ale także uczy kultury (zaliczany jest do tzw. noble art, czyli szlachetnej sztuki), uczciwości i precyzji. Ważnym aspektem jest również oddziaływanie tej dyscypliny sportu na psychikę ludzką, dzięki „towarzyskiemu” czy społecznemu charakterowi. Co warto podkreślić, nie ma zbyt wielu takich dyscyplin sportowych, które mogą być uprawiane przez całe rodziny – gwarantując tym samym wspólny relaks i aktywność na świeżym powietrzu, niejednokrotnie wpływając na zacieśnianie więzi rodzinnych i społecznych. Z pewnością to właśnie dzięki takim zaletom w golfa gra ponad 150 mln osób na całym świecie!

Miejsce integracji mieszkańców – na mapie Krakowa powstaje kolejne miejsce wzbogacające turystykę sportową

W Krakowie ma szansę powstać oryginalne, jedyne w swoim rodzaju pole golfowe, pięknie wpisujące się w pejzaż naszego miasta. Byłoby to miejsce niezwykle atrakcyjne pod kątem krajobrazowym (przy dobrej pogodzie widać nawet Tatry), inspirujące pod kątem historyczno-przyrodniczym (dawne Krakowskie Zakłady Sodowe Solvay i dolina rzeki Wilgi) i bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. Pole golfowe na terenie tzw. Białych Mórz może stać się miejscem spotkań i relaksu mieszkańców, krakowskich rodzin, przyjaciół oraz gości naszego miasta. Miejsce, które może wzbogacić ofertę rekreacyjno-sportową, turystyczną i biznesową stolicy Małopolski byłoby jedynym takim w kraju z polem golfowym usytuowanym w granicach administracyjnych dużego miasta. Dodatkowo, uzupełniający pole golfowe kompleks sportowo-rekreacyjny umożliwiałby także uprawianie innych dyscyplin i form aktywnego wypoczynku.

- Doskonała lokalizacja pola golfowego w Krakowie z pewnością przyciągnęłaby wielu miłośników tej dyscypliny sportu, również z całego kraju i zagranicy. Można by też organizować tutaj różne zawody i turnieje. Poza urozmaiceniem oferty sportowo-rekreacyjnej miasta, byłoby to także otwarcie na świat na kolejnej płaszczyźnie, czego wymaga miano nowoczesnej metropolii oraz podniesienie prestiżu już i tak atrakcyjnej destynacji turystycznej. Sami krakowianie też mogliby zapoznać się bliżej z tą wyjątkową dyscypliną sportu, mając do dyspozycji kolejne miejsce przeznaczone do aktywnej rekreacji – mówi Krzysztof Kowal, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Fot. <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/tlo'>Tło zdjęcie utworzone przez bedneyimages - pl.freepik.com</a>