Szczęśliwa siódemka Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie

To już 7 lat działalności Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie! 10 października 2008 roku Dyrektor Krzysztof Kowal objął stanowisko i z grupą pracowników przystąpił do organizacji nowej jednostki budżetowej Gminy Miejskiej Kraków, utworzonej na podstawie uchwały Rady Miasta Krakowa z 27 sierpnia 2008 roku.

 

Wspomnianą uchwałą RMK zatwierdziła też statut ZIS, w którym określono jego zadania w zakresie kultury fizycznej i sportu, które najogólniej rzecz ujmując polegają na zarządzaniu i gospodarowaniu obiektami i urządzeniami oraz terenami sportowo-rekreacyjnymi stanowiącymi własność Gminy Miejskiej Kraków, ich eksploatacji i konserwacji, budowie bazy sportowo-rekreacyjnej, a także organizacji imprez sportowych,  popularyzacji  aktywnego wypoczynku mieszkańców i promowaniu Krakowa poprzez sport.

Najlepiej zilustrują tę siedmioletnią działalność ZIS konkretne przykłady, czyli 14 „Orlików” wybudowanych w ramach programu „Moje boisko – Orlik 2012”, kilkadziesiąt zrewitalizowanych boisk szkolnych i osiedlowych, na co tylko w ostatnich dwóch latach przeznaczono ponad 12 mln zł, nowoczesny, kryty basen przy ul. Kurczaba, nowe hale sportowe – pasywna przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 na os. Wysokim oraz Klubu Sportowego Orzeł Piaski Wielkie. To także gruntowna modernizacja Stadionu Miejskiego Hutnik Kraków, przystosowująca go najpierw do wymogów licencyjnych piłkarskiej ekstraklasy (podgrzewane boisko, oświetlenie, zadaszone trybuny, monitoring, wyposażenie dla telewizji), a potem do standardów The Football Association (szatnie, nowa murawa) podczas Euro 2012, gdy bazę treningową miała tu reprezentacja Anglii.

ZIS zajął się również unowocześnieniem obiektów, które przez długi okres służyły i nadal będą służyć krakowskiemu sportowi – halą na Suchych Stawach, czy stadionem Wawelu. Przebudowany i wyposażony w urządzenia lekkoatletyczne został stadion MOS Kraków „Wschód” na os. Szkolnym.

Nastąpiła też dalsza rozbudowa Ośrodka Sportu i Rekreacji KOLNA, a na os. Sidzina powstało Centrum Kultury i Sportu.

ZIS słusznie kojarzy się krakowianom z wielkimi wydarzeniami sportowymi. Od początku swojej działalności współpracuje przy organizacji w naszym mieście Tour de Pologne, staraniem ZIS i Dyrektora Krzysztofa Kowala w TAURON Arenie Kraków odbyły się Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn, mecze Ligi Światowej czy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji 1A, gale boksu i sztuk walki, międzynarodowe turnieje i mecze w koszykówce i piłce ręcznej. Za trzy miesiące Kraków stanie się stolicą europejskiej piłki ręcznej, miejscem najważniejszych spotkań EHF Euro 2016.

ZIS kontynuuje i rozwija wspaniałe tradycje w organizowaniu różnego rodzaju biegów, ze sztandarowym PZU Cracovia Maraton oraz PZU Biegiem Trzech Kopców i PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, którego drugą edycję wyznaczono na 24 października.

Zawody coraz wyższej rangi (Mistrzostwa Europy i Puchar Świata seniorów) goszczą  na Torze Kajakarstwa Górskiego KOLNA. Kraków stał się też atrakcyjny dla siatkówki plażowej, nieprzypadkowo więc w 2014 i 2015 roku był gospodarzem finałowych turniejów mistrzostw Polski. 

ZIS stara się sięgać po nowe formy finansowania inwestycji i zarządzania obiektami, stąd próby wprowadzenia  Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Skutecznie natomiast zabiega o środki unijne i ministerialne, co w połączeniu ze środkami finansowymi gminy pozwala podejmować kolejne wyzwania inwestycyjne. Ku końcowi zbliża się budowa krytego basenu na os. Handlowym, wkrótce rozpocznie się budowa Hali 100-lecia KS Cracovia. 

Fot. MCH/ZIS, Michał Klag, Szymon Gruchalski