Sylwestrowe marzenie Adama Czerwińskiego – igrzyska w Tokio. Gimnastyczka z łukiem na najwyższym podium

Prawie 2000 osób wzięło udział w 16. Krakowskim Biegu Sylwestrowym ze startem i metą na Małym Rynku. „Smoczą Piątkę” najszybciej pokonali Adam Czerwiński i Katarzyna Broniatowska. „Radosną Dziesiątkę” wygrali Marcin Ciepłak i Martyna Kantor. W konkursie na najlepsze przebranie najwyższe oceny otrzymała Gimnastyczka z Łukiem. Po raz czwarty z rzędu dochód z imprezy zostanie przekazany Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.

O pięknym geście biegaczy mówił przed rozpoczęciem i po zakończeniu rywalizacji Prezes Fundacji Schola Cordis Prof. dr hab. n. med. Janusz Skalski. Wspaniałej postawy gratulowali także Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal i Jakub Tarnawski z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans.

Triumfator „Smoczej Piątki” Adam Czerwiński przedstawił bardzo bogate i niezwykle ambitne plany sportowe: - Tegoroczny Bieg Sylwestrowy miał być dobrym przetarciem przed zgrupowaniem w RPA, na które wybieram się w najbliższy piątek razem z braćmi Marcinem i Tomaszem Lewandowskimi. Przygotowuję się do halowych mistrzostw świata w biegu na 1500 metrów i sezonu olimpijskiego.  Nawet jeśli nie uda mi się zakwalifikować na igrzyska w Tokio to po drodze są jeszcze mistrzostwa Europy.  Postawiłem sobie cel – teraz albo nigdy. Mam już 31 lat, rodzinę, dwójkę dzieci. Nie chcę jednak przez całe życie pluć sobie w brodę, że miałem szansę i jej nie wykorzystałem. Minimum olimpijskie jest bardzo wyśrubowane, ale może w którymś z biegów trafię na odpowiedni moment i pojadę wreszcie na dużą imprezę. Przez ostatnie 5 lat byłem dla siebie trenerem, teraz oddam się w ręce pana Tomka Lewandowskiego, z którym już kiedyś trenowałem na obozach.

Adam Czerwiński jest obecnie zawodnikiem UKS Lider Siercza. Po wznowieniu profesjonalnej kariery sportowej, zawiesił na razie pracę nauczyciela.

Katarzyna Broniatowska, mimo obowiązków zawodowych, nie rezygnuje z biegania, nadal sprawia jej to przyjemność. Do zwycięstw w Krakowskim Biegu Sylwestrowym w latach 2013, 2015 i 2016, dorzuciła kolejne – tegoroczne. - Tradycji stało się zadość – skwitowała swój sukces z uśmiechem. - Było zimno, mocno wiało, ale o tej porze roku powinniśmy być na to przygotowani. Świetnie się bawiłam, choć trochę żałuję, że w tym roku nie udało mi się przebrać. 

Z uznaniem mówiła Katarzyna Broniatowska o tych, którzy zadbali o atrakcyjne stroje. Ogłoszeniu werdyktu konkursowego Jury towarzyszyły ogromne emocje.   


WYNIKI

„Smocza Piątka” (5 km)

Mężczyźni: 1. Adam Czerwiński (Wieliczka) 00:14:56, 2. Kamil Kawalerski (Łukawiec) 00:15:48, 3. Bartosz Zając (Struga) 00:16:14.

Kobiety: 1. Katarzyna Broniatowska (Zielonki) 00:16:39, 2. Magdalena Nabielec (Kraków) 00:18:05, 3. Agnieszka Cader (Zabierzów) 00:18:28.

„Radosna Dziesiątka” (10 km)

Mężczyźni: 1. Marcin Ciepłak (Rybnik) 00:31:55, 2. Woźniak (Strawczyn) 00:31:58, 3. Tomasz Słupik (Warszawa) 00:32:34.

Kobiety: 1. Martyna Kantor (Kraków) 00:36:54, 2. Kamilia Hayder (Wieliczka) 00:38:27, 3. Judyta Rębisz (Katowice) 00:39:07.

Kompletne wyniki 16. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego znajdują się TUTAJ.

Konkurs na najlepsze przebranie

Indywidualnie: 1. Gimnastyczka z Łukiem – Justyna Fatyga-Juma (Olkusz),  2. Sanie św. Mikołaja – Bartek Słopnicki (Gorlice),  3. Paw – Iwona Praczyńska (Kraków).

Zespołowo: 1. Chciałem se pobiegać po Dzikim Zachodzie – Antoni Pisarski, Anna Król-Pisarska (Gdów), Grzegorz Grodzki, Hugo Grodzki, Szymon Ostaszewski, Balbina Cała, Maciej Cała, Kasia Gawron, Antonina Duczyńska (Kraków), Sylwia Widełka (Jaworzno), 2. Pierogar – Barbara Bagińska, Daniel Brożek, Rafał Dudek, Dorota Młynarczyk, (Kraków), Monika Szenfer (Elbląg), 3. Biegam z kranowianką – Władysław Dzik, Paweł Latała, Magdalena Dziekan, Krzysztof Kwiatkowski, Paweł Bergel, Sabina Bisztyga, Monika Telejko (Kraków) Karolina Pawlik (Wieliczka), Jan Piwowarczyk, Mateusz Zbrożek (Dobczyce), Artur Bidziński (Myślenice).

Pary: 1. Duchy lasu – Tomasz Śliwa i Wacław Śliwa (Kraków), 2. Czarownice – Jagoda Garb i Joanna Madej-Garb (Kraków),  3. Service Taxi – Teresa Rogóż i Stanisław Rogóż (Wola Kalinowska).

Dzieci: 1. Ekspres polarny – Anna Kocajda (Kraków),  2. Kosmiczny stworek – Igor Gizler (Oława) 3. Joker – Jerzy Kucharski (Rudawa).

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; Michał Sobolewski/ZIS