Sylwestrowe bieganie w fantazyjnych strojach

W samo południe, 31 grudnia 2015 roku rozpocznie się na Rynku Głównym 12. Krakowski Bieg Sylwestrowy. To niezwykłe wydarzenie łączy w sobie elementy sportowej rywalizacji i znakomitej zabawy, większość uczestników przygotowuje bowiem na tę okazję fantazyjne stroje.

We wtorek, 29 grudnia w siedzibie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem Magdaleny Nowak-Obrzut – Zastępcy Dyrektora ZIS ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych, Pawła Żyły z Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans, wodzireja 12. KBS, Andrzeja Batko – Koordynatora ds. Bezpieczeństwa i Tomasza Schimscheinera, znanego aktora Teatru Ludowego, odtwórcy ról filmowych i jurora konkursu na najciekawsze przebranie podczas sylwestrowego biegu, a także Ambasadora Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn, które zostaną zainaugurowane 15 stycznia w TAURON Arenie Kraków.

- Tradycyjnie  na wesoło zakończymy sezon biegowy w Krakowie. Do wyboru są dwa dystanse: Smocza Piątka i Radosna Dziesiątka. Ze względów organizacyjnych wprowadziliśmy limit startujących – 2 tysiące osób. 1700 biegaczy dokonało już wpłat, pozostało tylko 300 miejsc, należy więc pospieszyć się z dopełnieniem  formalności – w środę po popołudniu, ewentualnie w czwartek rano w biurze zawodów w Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy Św. Marka 34. Tam będą wydawane również numery startowe – poinformowała Dyr. Magdalena Nowak-Obrzut. - Dla biegaczy mamy atrakcyjne nagrody. W szczególny sposób nagradzamy osoby wykazujące się dużą inwencją  w wymyślaniu i przygotowaniu strojów. W konkursie jest kilka kategorii: zespołowa, par, indywidulna oraz dzieci i młodzieży do lat 18. W tym roku doszła jeszcze specjalna kategoria – na najlepsze przebranie w ramach akcji „Bezpiecni”, propagującej  program ograniczania niskiej emisji w Krakowie, polegającej na zastępowaniu pieców grzewczych ciepłem systemowym.

Współtwórcami kampanii społecznej „Bezpiecni” są Partnerzy programu Ciepło dla Krakowa i 12. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego – EDF Polska S.A. (krakowska elektrociepłownia), CEZ Skawina (elektrownia w Skawinie) oraz dystrybutor ciepła – Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w Krakowie.

- W czasie prac jury postaram się skorzystać z własnego doświadczenia w przebieraniu, a przebieram się już ponad 25 lat i myślę, że w związku z tym będę mógł pomóc w wytypowaniu najciekawszych propozycji – powiedział Tomasz Schimscheiner. - To, co mi się w Krakowie najbardziej podoba to pomysły na jednoczenie ludzi, taki też jest ten bieg sylwestrowy.

- To na pewno najbardziej zwariowany bieg w Europie – dodał Paweł Żyła. - Znam przypadek szykowania przebrania przez cały rok. Roman Piątek zapuszczał brodę przez dwanaście miesięcy by wcielić się w postać cesarza Franciszka Józefa. I tacy ludzie z nami biegają. Pojawią się również cudzoziemcy z najdalszych zakątków świata.

Trasy 12. Krakowskiego Biegu Sylwestrowego organizatorzy: Gmina Miejska Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Krakowski Klub Biegacza Dystans przygotowali tak, by w jak najmniejszym stopniu zakłócić życie tym, którzy nie są zainteresowani tym wydarzeniem.

- Bieg rozpocznie się o godz. 12.00 na Rynku Głównym przy kamienicy nr 7 na odcinku między Sienną a Grodzką. Zawodnicy pobiegną całą szerokością Floriańskiej, następnie wzdłuż ulicy Westerplatte w kierunku Bernardyńskiej i Smoka Wawelskiego, gdzie nastąpi rozdzielenie tras – na 5 km i 10 km – zakomunikował Andrzej Batko. - Smocza Piątka wraca drugą stroną Plant do Floriańskiej i dalej do mety. Radosna Dziesiątka ma dodatkową pętlę bulwarami w pobliże Galerii Kazimierz i z powrotem do Smoka, a potem śladami Piątki zmierza do mety na Rynku Głównym. Na przebiegnięcie obu dystansów jest nie więcej niż 90 minut. Z wyjątkiem Floriańskiej, na której obowiązuje zakaz zatrzymywania z możliwością holowania pojazdów, nie przewidziano większych zmian. Wyłączenia nastąpią od godziny 11. Przecięcia ulic na trasie biegu będą kontrolowane i w określonych momentach będziemy umożliwiać przejazd. Zamknięte dla ruchu będą tylko dwa odcinki: dla ruchu szynowego – odcinek Dominikańskiej i Franciszkańskiej, a dla ruchu drogowego – odcinek Św. Idziego i ulicy Podzamcze. Oba odcinki zamkniemy o 11.30 – do ostatniego biegacza. Nad bezpieczeństwem i zabezpieczeniem trasy czuwać będzie 140 osób – funkcjonariuszy służb mundurowych i pracowników ochrony.

Należy pamiętać także o zmianach w organizacji ruchu wprowadzonych w związku z mającą się odbyć wieczorem i nocą imprezą sylwestrową na Rynku Głównym. Pojawiły się różnego rodzaju znaki. Trzeba zwrócić na nie uwagę i bezwzględnie przestrzegać.

Fot. MCH/ZIS