Sylwestrowe bieganie po Krakowie

Jeśli lubicie sportowe wyzwania, macie fantazję i bogatą wyobraźnię, powinniście wziąć udział w sobotę 31 grudnia w VIII Krakowskim Biegu Sylwestrowym. O godzinie 12.00 spod kościoła Mariackiego uczestnicy tej niepowtarzalnej imprezy, jedynej w Polsce, wyruszą na trasę prowadzącą ulicami Starego Miasta, Plantami i Bulwarami Wiślanymi, by po pokonaniu, w zależności od sił i możliwości, ?Smoczej piątki? (5 km) lub ?Radosnej dziesiątki? (10 km) wrócić na metę ? w to samo miejsce na Rynku Głównym.

Organizatorzy: Gmina Miejska Kraków, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Krakowski Klub Biegacza Dystans przygotowali wiele miłych niespodzianek - pamiątkowe medale, bąbelkowe napoje, róże dla pań i słodycze dla dzieci, będą też nagrody za najwymyślniejsze stroje przyznane przez komisję konkursową.

Zaproszenie do pracy w jury przyjęli: Krzysztof Kowal - dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Adolf Weltschek - dyrektor Teatru Groteska, Michał Niezabitowski - dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Krystyna Turska - prezes Krakowskiego Klubu Biegacza Dystans.

Na rozgrzewkę przed biegiem  zaprasza Darek Kaczmarski - znany animator maratonów.

Rosnąca z każdym rokiem liczba startujących w Cracovia Maraton czy Biegu Trzech Kopców potwierdza, że w Krakowie i Małopolsce tego typu imprezy mają ogromne rzesze zwolenników, stały się również magnesem dla miłośników sportu z innych regionów Polski i z zagranicy.  Okazję do sprawdzenia kondycji fizycznej i zarazem znakomitej zabawy stwarza też Krakowski Bieg Sylwestrowy.

Jego początki sięgają 2004 roku. Wtedy odbył się na Bulwarach Wiślanych - ze startem i metą przy Smoczej Jamie, na dystansie 10 km. Pierwszą edycję Sylwestrowego Biegu Radości, bo  taką nosił nazwę, ukończyły 134 osoby, a zwycięzcami zostali: Piotr Pałka (czas: 33.32) i Ewa Flegert (40.40). Oprócz nagród finansowych, otrzymali miniaturki wawelskiego smoka z rąk samego twórcy oryginału Bronisława Chromego.

Od trzech lat biegacze rywalizują na dwóch dystansach: 5 i 10 km., w 2009 roku start i metę przeniesiono do Rynku Głównego. Dzięki temu uczestnicy zmagań mogą podziwiać najwspanialsze zabytki, a licznie przybywający w Sylwestra do Krakowa turyści oglądać niecodzienne widowisko.

W tym roku trasa prowadzić będzie spod kościoła Mariackiego - ulicą Floriańską, Pijarską (w prawo), Plantami do Bernardyńskiej. U wylotu Bernardyńskiej, przy Smoku Wawelskim, nastąpi rozdzielenie trasy, uczestnicy „Smoczej piątki" wrócą do Rynku Głównego przez Podzamcze, Planty i Bramę Floriańską, natomiast ci, którzy wybiorą „Radosną dziesiątkę" pobiegną Bulwarami Wiślanymi aż do Mostu Powstańców Śląskich i z powrotem do Smoka Wawelskiego, by potem - jak w „Piątce" - skierować się ku mecie - pod kościół Mariacki.

Wspomniany konkurs na najciekawsze przebranie bardzo spodobał się biegaczom. Wraz z aniołkami i diabełkami, pojawili się również bohaterowie popularnych filmów i seriali, postaci historyczne. Niektórzy efektowne stroje przygotowują od wielu dni.

Przed rokiem wystartowało 664 biegaczy. Ze zgłoszeń napływających obecnie wynika, że 31 grudnia 2011 roku padnie kolejny rekord frekwencji - organizatorzy spodziewają się około tysiąca amatorów tej niecodziennej rywalizacji.

Patronami medialnymi VIII Krakowskiego Biegu Sylwestrowego są: TVP Kraków, Radio ESKA, Interia.pl, Gazeta Krakowska, www. krakow.pl, Dwutygodnik Miejski Kraków. pl i Maratony Polskie.

Krakowski Bieg Sylwestrowy