Startuje 77. Tour de Pologne. 9 sierpnia zakończenie w Krakowie

Już dziś, na Stadionie Śląskim w Chorzowie, rozpoczyna się 77. edycja wyścigu kolarskiego Tour de Pologne. Z uwagi na pandemię koronawirusa, odbędzie się bez udziału kibiców na startach i metach etapów. Wszystkim jednak serca biją mocniej, bo choć przed telewizorami, to będzie można śledzić pierwszą oficjalną, międzynarodową imprezę po „odmrożeniu” sportu w naszym kraju i mieście! 9 sierpnia kolarze zawitają do Krakowa, gdzie zakończy się tegoroczna odsłona wyścigu – pierwszego etapowego z cyklu UCI World Tour w nowej rzeczywistości!

Łącznie, w ciągu pięciu dni, zawodowy peleton przejedzie ponad 890 kilometrów. Trasa wyścigu, choć krótsza niż zwykle, jest bardzo urozmaicona. Pierwsze dwa etapy z metami w Katowicach i Zabrzu przeznaczone są dla sprinterów. Trzeciego dnia na trasie pojawią się wymagające górskie premie oraz wyczerpujący finisz w Bielsku-Białej. Czwarty etap to królewskie rundy wokół Bukowiny Tatrzańskiej.


Finałowy, 5. etap 77. Tour de Pologne (188 km) rozpocznie się w niedzielę, 9 sierpnia w Zakopanem, stolicy polskich Tatr. Tuż po starcie na kolarzy czeka Górska Premia PZU drugiej kategorii Ząb, a później Lotna Premia LOTTO w Czarnym Dunajcu. Na trasie znajdują się także Górska Premia PZU pierwszej kategorii Krowiarki oraz drugiej kategorii Góra Makowska. Później trasa wiedzie w stronę Krakowa, gdzie zakończy się 77. Tour de Pologne UCI World Tour i poznamy zwycięzcę wyścigu.

Wjazd peletonu do Krakowa nastąpi około godz. 18:00, od strony Kryspinowa – ulicami: Olszanicką, Chełmską, Junacką, Królowej Jadwigi. Na koniec kolarze pokonają trzy pętle wokół Błoń Krakowskich, a finiszować będą na Al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011), John Degenkolb (2012), Peter Sagan (2017), a w dwóch ostatnich latach Pascal Ackermann. Wiele wskazuje więc na to, że i tym razem będziemy świadkami ekscytującej walki do ostatnich metrów. Zakończenie etapu przewidziane jest około godz. 19:00.


Od 2008 do 2016 roku Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia Tour de Pologne. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka!

W 2017 roku w podwawelskim grodzie etapem Kraków – Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019  roku.

Tym razem wyścig znów zakończy się w Krakowie.

W rywalizacji wezmą udział wszystkie grupy UCI World Teams, a także zespoły z dzikimi kartami – Reprezentacja Polski, Novo Nordisk oraz Gazprom RusVelo. W 77. Tour de Pologne wystartują takie asy, jak wspomniani wcześniej: nasz brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro Rafał Majka, kolejny z wychowanków WLKS Krakus Swoszowice – Tomasz Marczyński i  jego koledzy z drużyny – triumfator TdP z 2016 roku Tim Wellens oraz John Degenkolb, a także znakomity Duńczyk Jakob Fuglsang, zwycięzca ubiegłorocznej edycji Giro d’Italia Richard Carapaz, wielki talent z Belgii Remco Evenepoel, aktualny mistrz świata Mads Pedersen czy czołowi sprinterzy świata – Dylan Groenewegen oraz Pascal Ackermann, który zapewne marzy o trzecim z rzędu triumfie przy Błoniach Krakowskich. Nie zabraknie również wielu innych utytułowanych zawodników ze światowej czołówki. Tak silnej obsady nasz narodowy wyścig nie miał od lat (lista startowa w załączeniu)!

Przed rozpoczęciem 77. Tour de Pologne zawodnicy powiedzieli:

Rafał Majka, Bora-Hansgrohe: - Jestem podekscytowany startem w Tour de Pologne, bo World Tour na polskich drogach to zawsze wspaniałe doświadczenie. Mamy silny skład z kilkoma kandydatami do walki o klasyfikację generalną i sprinterem Pascalem Ackermannem. Właśnie ukończyłem pierwszy etapowy wyścig od początku sezonu i choć miałem wypadek pierwszego dnia, to czuję się coraz lepiej i nie mogę doczekać się startu.

Remco Evenepoel, Deceuninck – Quick-Step: - Nigdy nie byłem na Tour de Pologne, ale dużo słyszałem o tym wyścigu. Cieszę się, że mogę tu być. Sprawdziłem dokładnie trasę i wygląda bardzo ciekawie. Zwłaszcza trzeci i czwarty etap będą wymagające. Myślę, że nowy kalendarz spowoduje to, że na początku drugiej części sezonu mogą być niespodzianki. Na pewno musimy być czujni na każdym etapie wyścigu.

Jakob Fuglsang, Astana: - To będzie mój pierwszy Tour de Pologne, ale już słyszałem od kolegów z drużyny, że to wspaniały wyścig i fajna trasa. Cieszę się więc, że mogę w nim uczestniczyć. Mam za sobą owocny obóz przygotowawczy w Livigno i teraz czekam już na starty. Strade Bianche było pierwszym testem, teraz czas na wyścig etapowy.

Esteban Chaves, Mitchelton-Scott: - Mój pierwszy wyścig w zeszłym tygodniu dodał mi pewności siebie. Wiem, że musimy pracować systematycznie i zdaję sobie sprawę z tego co już działa dobrze, a co jeszcze można poprawić. Na Tour de Pologne na pewno trzeci i czwarty etap będą bardzo ciekawe.

Cały wyścig będzie transmitowany na antenach: TVP Sport, TVP 1 i Eurosportu 1.

9 sierpnia, niedziela – 5. etap (Zakopane – Kraków), plan transmisji
14:25 – transmisja w TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl oraz w aplikacji mobilnej TVP Sport
17:25 – transmisja w TVP 1
18:00 – transmisja w Eurosporcie 1

Wszystkie informacje na temat wyścigu można również śledzić na bieżąco na stronie www.tourdepologne.pl


Zanim w Krakowie zameldują się najlepsi kolarze świata, na pętli wokół Błoń Krakowskich będą rywalizować młodzi zawodnicy marzący o pójściu w ślady gwiazd peletonu. 4. etap Tour de Pologne Junior rozpocznie się o godz. 15:15, kiedy to młodzicy pokonają 5 rund x 4 km, a młodziczki 4 rundy x 4 km. Żacy wystartują o godz. 16:30 i pokonają 4 rundy x 4 km.

W ramach Tour de Pologne Junior, dzieci i młodzież z klubów i szkółek kolarskich zmierzą się też w Katowicach, Zabrzu i Bielsku-Białej. Szczegóły znajdują się na stronie www.tourdepolognejunior.pl