Sportowy Kraków 2021: znów można było kibicować i rywalizować!

Rok 2021 – mimo trwającej pandemii koronawirusa i wymogów związanych z zasadami sanitarnymi – pozwolił na organizację i współorganizację przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wielu wydarzeń dla wszystkich miłośników aktywności fizycznej, jak również przeznaczonych dla zawodowych sportowców, którym mogliśmy kibicować. Po przeszło 700 dniach rozłąki wróciliśmy do biegania podczas 14. Biegu Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, znów mieliśmy okazję podziwiać na żywo polskich mistrzów świata i najlepszych ligowców w siatkówce, oglądać rozpędzony peleton kolarzy i poznać w naszym mieście zwycięzców wyścigu Tour de Pologne, dopingować uczestników rywalizacji w wielu innych dyscyplinach sportu. Nie zabrakło też zróżnicowanych propozycji treningowych oraz wydarzeń specjalnych dla krakowian i gości naszego miasta.

Wróciły biegowe wizytówki Krakowa

Jesienią 2021 roku wróciliśmy do biegania w Krakowie po przeszło 700 dniach rozłąki i ubiegłorocznej przerwie spowodowanej pandemią oraz obowiązującymi obostrzeniami i regulacjami. Udało się zorganizować w tradycyjnej formule 14. Bieg Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaraton Królewski. Wprowadzone ze względów bezpieczeństwa limity uczestników zostały osiągnięte na długo przed planowanym zakończeniem zapisów internetowych – które do jedynego biegu górskiego organizowanego w Polsce w centrum miasta trwały niespełna tydzień, a w przypadku biegu na dystansie 21 km i 97,5 m, z metą w TAURON Arenie Kraków, lista startowa wypełniła się na 8 dni przed wyznaczonym terminem. Imprezy nie tylko cieszyły się dużym zainteresowaniem, ale spotkały  się też ze znakomitym odbiorem uczestników i środowiska biegowego.

W 14. Biegu Trzech Kopców, który odbył się 3 października, tytuły Międzynarodowych Mistrzów Krakowa w Biegu Górskim wywalczyli Patryk Stypułkowski i reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz, która do tego poprawiła własny rekord trasy z 2016 roku. W biegu wystartowało 1681 osób z 13 krajów.

Z kolei w 7. Cracovia Półmaratonie Królewskim, zorganizowanym 17 października, triumfowali Ukrainiec Witalij Szafar i Monika Jackiewicz. Wielką satysfakcję z dotarcia do rozświetlonej mety w przyciemnionym wnętrzu TAURON Areny Kraków miało 4168 z 4189 uczestników biegu, którzy stanęli na starcie. Pakiety startowe odebrało 4418 biegaczy.

7. Cracovia Półmaraton Królewski odbył się pod hasłem „Na dłuższą metę”, które znalazło się na koszulkach. Tym przesłaniem chcieliśmy podkreślić relacje pomiędzy nami – organizatorami a biegaczami. Jesteśmy ze sobą na dobre i złe, właśnie na dłuższą metę. Mamy z naszymi biegaczami dłuższe i silne relacje pozwalające być razem.

W obu biegach udział brali także aktorzy, którzy w ubiegłym roku wsparli, jako sztafeta „Ambasadorzy”, charytatywny projekt PZU Cracovia Maraton pod hasłem to-ge(t)-ther(e). Wśród nich byli m.in. Mateusz Janicki, Andrzej Popiel i Hiroaki Murakami.

Jeszcze w tym roku, 31 grudnia, również po rocznej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa,  mamy nadzieję na organizację wraz z Krakowskim Klubem Biegacza Dystans 17. edycji niepowtarzalnego Krakowskiego Biegu Sylwestrowego.

Od samego początku Kraków Business Run, który w 2012 roku narodził się w naszym mieście i rozrósł do Poland Business Run, Kraków i ZIS aktywnie wspierają to charytatywne wydarzenie. W 2021 roku, podobnie jak w ubiegłym, w związku z sytuacją epidemiologiczną bieg odbył się w wirtualnej formule – 5 września.

Trenuj w Krakowie!

W 2021 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przygotował też całkiem nową ofertę bezpłatnych treningów prowadzonych przez wykwalifikowanych i utytułowanych szkoleniowców (m.in. olimpijczyka Grzegorza Sudoła czy mistrza świata w nordic walking Jakuba Deląga). Przez cały rok można uczestniczyć w treningach biegowych dla dorosłych „Biegaj w Krakowie!”, zajęciach ogólnorozwojowych dla dzieci i młodzieży „Dzieciaki na start!”, treningach rolkarskich dla dużych i małych „Rolkuj z nami!” oraz zajęciach nordic walking dla pełnoletnich „Chodźże z nami!”. Wszystko to w ramach wpisującego się w miejską kampanię „Kraków w formie” projektu „Trenuj w Krakowie!”. Szczegółowe informacje, w tym terminarz zajęć, można znaleźć w zakładce Trenuj w Krakowie na stronie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Treningi są przeznaczone dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania.

W tym roku za nami już 30 treningów biegowych, 14 dla dzieci i młodzieży, 20 zajęć nordic walking (podczas których wydanych zostało 1100 kompletów kijów!) i 8 rolkarskich.

W tym roku zorganizowane zostały również specjalne wydarzenia – „Dzień dziecka na sport(n)owo” dla młodych miłośników aktywności fizycznej, „Rowerowo na sport(n)owo” dla osób w każdym wieku i „Mikołajki na sportowo” dla najmłodszych. ZIS włączył się też w obchody „Narodowego Dnia Sportu”, a przed 14. Biegiem Trzech Kopców i 7. Cracovia Półmaratonem Królewskim można było wziąć udział w Śniadaniach Biegowych.

W dotychczasowych treningach i we wspomnianych powyżej wydarzeniach uczestniczyło prawie cztery tysiące krakowian i gości naszego miasta.

Siatkarski Kraków

W kończącym się roku byliśmy również świadkami powrotu kibiców do TAURON Areny Kraków. Od 9 do 11 lipca odbył się tam XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, podczas którego po raz pierwszy od blisko dwóch lat widzowie mieli okazję podziwiać na żywo naszych mistrzów świata w siatkówce. Ci wrócili do krakowskiej hali we wrześniu – na rozgrywane od 2 do 8 września mecze grupy A CEV EuroVolley Mistrzostw Europy w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2021, którą wygrali z kompletem zwycięstw. W ciągu siedmiu dni rywalizacji w TAURON Arenie Kraków siatkarzy Polski, a także Serbii, Belgii, Ukrainy, Grecji i Portugalii dopingowało ponad 62 tysiące kibiców! To w Krakowie Biało-Czerwoni rozpoczęli drogę do brązowego medalu, wywalczonego w Katowicach.

Zanim na trybuny wrócili siatkarscy kibice, od 13 do 14 marca w Hali Widowiskowo-Sportowej Suche Stawy rywalizowali uczestnicy turnieju finałowego TAURON Pucharu Polski mężczyzn, zakończonego triumfem Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

W lecie – od 5 do 8 sierpnia – na piasku w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej odbyła się męska część drugiej edycji letniej PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki. Podobnie jak przed rokiem, widzowie mogli śledzić na żywo atrakcyjne zmagania czteroosobowych zespołów, w których składach znaleźli się nawet halowi reprezentanci Polski. Najlepsza okazała się drużyna Indykpolu AZS Olsztyn.

Kolarska liga mistrzów i szereg innych dyscyplin sportu

W mijającym roku w Krakowie mogliśmy także ponownie podziwiać najlepszych kolarzy świata rywalizujących w Tour de Pologne UCI World Tour. 15 sierpnia przy Błoniach po raz kolejny zakończył się nasz narodowy wyścig i poznaliśmy zwycięzców poszczególnych klasyfikacji 78. edycji imprezy. Po raz pierwszy w historii zwycięzca etapu z metą przy Błoniach został wyłoniony z ucieczki, a nie po sprinterskim finiszu peletonu. Okazał się nim Julius van der Berg. W klasyfikacji generalnej triumfował João Almeida, a najlepszym Polakiem był Michał Kwiatkowski, który stanął na najniższym stopniu podium.

Stolica Małopolski chętnie gości też inne dyscypliny sportu i wspiera inicjatywy miejscowych klubów sportowych w zakresie organizacji imprez o charakterze ogólnopolskim i międzynarodowym. W 2021 roku Kraków był Miastem Gospodarzem, a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie Partnerem Głównym Mistrzostw Świata Masters w Slalomie Kajakowym, które od 26 do 29 sierpnia odbyły się na torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA, jubileuszowego, 30. Międzynarodowego Memoriału Władysława Bajorka w zapasach (zorganizowanego 6 listopada w Małej Hali TAURON Areny Kraków; w którym w klasyfikacji drużynowej triumfował organizujący imprezę KS Bieżanowianka), Mistrzostwa Polski Muaythai IFMA (26 i 27 czerwca w hali widowiskowo-sportowej III Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie na os. Wysokim) czy 10. Rajdu Polski Historycznego – finałowej rundy Trofeum FIA w Historycznych Rajdach na Regularność ze startem i metą na płycie głównej TAURON Areny Kraków. W dniach 28-29 sierpnia na Stadionie Miejskim im. Władysława Kawuli KS Prądniczanka rozegrano także turniej piłkarski z okazji 100-lecia pięciu krakowskich klubów sportowych: Prądniczanki, Zwierzynieckiego, Dąbskiego, Garbarni oraz Kolejarza Prokocim.