Sportowe oblicze Podgórza
Dziś sześć odrębnych krakowskich dzielnic (Bieżanów-Prokocim, Dębniki, Łagiewniki-Borek Fałęcki, Podgórze, Podgórze Duchackie, Swoszowice) w latach 1915-1991 stanowiło rozległą dzielnicę administracyjną Krakowa o wspólnej nazwie Podgórze. Sięgając jeszcze głębiej do historii, teren ten był samodzielnym Wolnym Królewskim Miastem Podgórze. Rynek Podgórski, Kopiec Krakusa czy Plac Bohaterów Getta, które przypominają dumnie o historii tej części Krakowa, to miejsca rozpoznawalne i chętnie odwiedzane. Historyczna dzielnica Krakowa to także sport. Od lat bowiem po prawej stronie Wisły prężnie działały i wciąż działają liczne kluby sportowe. W ostatniej dekadzie obszar ten przeżywa także rozkwit infrastruktury sportowej.
Wpływamy na zdrowie
Obiektem basenowym w tej części Krakowa, który przychodzi na myśl jako pierwszy jest bez wątpienia Basen Korona. Jest on jedną z najstarszych pływalni w Krakowie i jednocześnie jedną z najgłębszych. Dziś, choć wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, ma pokaźną konkurencję. W ostatnich latach powstały jeszcze trzy obiekty, których budowę nadzorował Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie: Basen przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 158 (ul. Strąkowa 3a), Centrum Rozwoju Com-Com Zone Prokocim (ul. Kurczaba 29) oraz Dzielnicowe Centrum Sportu i Rekreacji Com-Com Zone na Kozłówce (ul. Facimiech 32). Uzupełnienie miejskiej oferty basenowej stanowi również Ośrodek Sportowo - Rekreacyjny "Kurdwanów Nowy" oraz OSiR Kolna
Biorąc po uwagę planowane w najbliższych latach: basen 50-metrowy przy Zespole Szkół Łączności w Krakowie (ul. Monte Cassino 31) oraz Całoroczne Centrum Sportów Zimowych, w ramach którego powstanie miedzy innymi kryta pływalnia, zaplecze basenowe północnego Krakowa prezentuje się okazale.
Pędem do hali
Także w wymiarze hal sportowych nie sposób, mówiąc o Podgórzu nie wymienić obiektu Klubu Sportowego Korona. Zasłużona hala, która wychowała wielu mistrzów sportu w ostatnich latach zyskała liczną konkurencję. Pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie powstały m.in.: hala sportowa KS "Orzeł" Piaski Wielkie (ul. Niebieska 2) – dysponująca jedną z największych w Krakowie aren sportowych, porównywalną z tą znajdującą się w TAURON Arenie Kraków, hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 134 (ul. Kłuszyńska 46), hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 25 (ul. Komandosów 29) oraz hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 40 (ul. Pszczelna 13).
Obecnie trwa budowa hali sportowej przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 151 (ul. Lipińskiego 2). W najbliższych tygodniach ukończone zostaną zasadnicze prace konstrukcyjne. Osiągnięto już zamierzony poziom części dachu, która będzie przestrzenią użytkową ze strefami rekreacyjną i ekologiczną dla uczniów. Przy SP 151 powstaje hala sportowa o wymiarach pola gry 40 m x 20 m, z boiskami do gry w koszykówkę, piłkę ręczną i siatkówkę oraz trybuną dla widzów. Na parterze znajdzie się też m.in. pomieszczenie ze ścianką wspinaczkową, a na pierwszym piętrze przewidziano salę fitness z siłownią i zaplecze. Drugie piętro przeznaczono na przestrzeń techniczną. Ciekawostką jest, że dach hali będzie przestrzenią użytkową, podzieloną na dwie strefy: rekreacyjną oraz ekologiczną. Plan ich zagospodarowania powstał przy udziale uczniów, którzy w specjalnym konkursie przedstawili pomysły uwzględnione potem w projekcie wykonawczym.
Boiska sportowe przy szkołach – z szarego betonu na nowoczesne i miękkie nawierzchnie
Ostatnia dekada to także dynamiczny proces przemiany przyszkolnej infrastruktury sportowej. W ostatnich latach, dzięki działalności ZIS, powstało wiele tego typu obiektów, chociażby kompleks boisk XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego (ul. Telimeny 9) czy boiska przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 162 im. Władysława Szafera. Proces ten kontynuowany będzie także w kolejnych latach. Cel jakim jest zapewnienie nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej wszystkim uczniom krakowskich placówek szkolnych jest sukcesywnie realizowany. Po prawej stronie Wisły przemiana ta jest już wyraźnie widoczna.
Kluby sportowe
Inwestycje sportowe prowadzone pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w znaczący sposób wpłynęły także na infrastrukturę sportową klubów sportowych – wychowawców przyszłych mistrzów sportu. Tylko w ciągu ostatnich dwóch lat powstały: Centrum Zapaśnicze Bieżanowianka, budynek zaplecza szatniowego Kolejarz Prokocim, budynek klubowy KS Wróblowianki oraz budynek klubowy WLKS Krakus Swoszowice.
Obecnie trwa budowa hali namiotowej TS Tramwaj Kraków. W 2020 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie podpisał umowę na budowę hali namiotowej, łukowej, z drewna klejonego, która stanowić będzie przykrycie boiska piłkarskiego o sztucznej nawierzchni trawiastej.
Dzięki zastosowaniu kotary grodzącej istniała będzie możliwość podziału hali (boiska) na dwie części, co w znaczący sposób zwiększa jej funkcjonalność.
W bezpośrednim sąsiedztwie projektowanej hali istnieje pawilon z zapleczem socjalnym oraz sanitarnym, który zostanie połączony z halą zadaszona przewiązką. Inwestycja zakończona zostanie w 2022 roku.
Całoroczne Centrum Sportów Zimowych
Obiektem wyjątkowym, który w najbliższych latach powstanie w Krakowie jest wspominane już Całoroczne Centrum Sportów Zimowych. To projekt, którego oferta sportowa będzie niespotykania nie tylko na skalę Krakowa.
W 2020 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie opracował dokumentację projektową dla kompleksu, który powstanie w rejonie ulic Lipskiej i Myśliwskiej, w Dzielnicy XIII Podgórze, w sąsiedztwie boiska wielofunkcyjnego „Orlik 2012”). W tym roku jednostka ogłosi przetarg, który wyłoni generalnego wykonawcę inwestycji. To kolejny ważny krok na drodze do powstania centrum składającego się z dwóch sztucznych lodowisk (w tym jednego do curlingu), krytej pływalni, oświetlonej igielitowej górki dla początkujących narciarzy, wielofunkcyjnej trasy biegowej oraz placu do jazdy na deskorolkach i rolkach.
Zrównoważony rozwój
Planując kolejne inwestycje sportowe w Krakowie władze miasta dążą do zrównoważonego rozwoju. Wyraźnie widać to na terenie historycznego Podgórza. Liczne obiekty o zróżnicowanej charakterystyce powstają tu we wszystkich dzielnicach miasta.