Spokojne i udane EURO 2012 w Krakowie: Dla miasta zmodernizowany stadion Hutnika oraz jedyny w Polsce Orange Cryuff Court

Zorganizowana w Urzędzie Miasta Krakowa 3 lipca, dwa dni po zakończeniu piłkarskiego EURO 2012 konferencja prasowa stała się okazją do podsumowań tego wielkiego wydarzenia sportowego i docenienia osób i instytucji w szczególny sposób zaangażowanym w przygotowanie i zapewnienie odpowiednich warunków pobytu i treningów trzem reprezentacjom: Anglii, Holandii i Włoch, uczestniczącym w mistrzostwach Starego Kontynentu. Choć w Krakowie nie rozgrywano meczów, stał się piątym miastem-gospodarzem turnieju w Polsce z kilkusettysięczną rzeszą kibiców-turystów.

- Dziś wszystkim bardzo serdecznie chcę podziękować - mówił we wtorek Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. - Podziękowania należą się wszystkim służbom, które dbały o nasze bezpieczeństwo, korpusowi konsularnemu, zaangażowanym instytucjom, wolontariuszom, którzy poświęcili swój wolny czas i przede wszystkim mieszkańcom Krakowa, bez których atmosfera w mieście podczas mistrzostw nie byłaby tak wyjątkowa.

Praktycznie, EURO 2012 w naszym mieście i województwie, mimo fali entuzjazmu i spontanicznej radości, przebiegło bez zakłóceń i incydentów, co podkreślili Adam Młot - Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Bezpieczeństwa i Mariusz Dąbek - Komendant Małopolskiej Policji.

Magdalena Sroka - Wiceprezydent Miasta Krakowa ds. Kultury i Promocji Miasta w swoim wystąpieniu wskazała m.in. na dwie inwestycje związane z EURO 2012 - modernizację stadionu na Suchych Stawach (obecnie Stadion Miejski Hutnik Kraków) dla potrzeb piłkarzy Anglii i budowę - wspólnie z Holendrami - boiska Orange Cryuff Court przy Szkole Podstawowej nr 93 w Bronowicach. Oba te zadania zostały przeprowadzone przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie i są trwałym dowodem na obecność Euro 2012 w podwawelskim grodzie, powodem do satysfakcji dla Dyrekcji i Pracowników ZIS.

O skali działań podjętych w Krakowie podczas piłkarskich ME najlepiej świadczą liczby: 300 tysięcy turystów-kibiców, z górą 130 tysięcy osób w strefie Fun na Błoniach, 380 operacji lotniczych w Kraków Airport w Balicach, około 1 100 policjantów i kilkuset przedstawicieli pozostałych służb, 600 akredytowanych dziennikarzy oraz obecność trzech reprezentacji, w tym wicemistrzów Europy. Włochów, którzy jako ostatni z wszystkich ekip opuszczali nasz kraj.

Kolejne wielkie imprezy sportowe - Mistrzostwa Świata w Siatkówce Mężczyzn w 2014 roku oraz Mistrzostwa Europy Piłkarzy Ręcznych dwa lata później - zobaczymy w Krakowie już na własne oczy, ale na pewno przy ich  organizacji na pewno bardzo przydadzą się doświadczenia zdobyte w czasie EURO 2012.