Ruszają igrzyska paralimpijskie. Trzymamy kciuki za reprezentantów Polski, szczególnie tych związanych z Krakowem!
28 sierpnia rozpoczynają się Igrzyska Paralimpijskie Paryż 2024. W rywalizacji o medale, która potrwa do 8 września, Polskę będą reprezentować 83 osoby. Wśród nich są zawodniczki i zawodnicy urodzeni w Krakowie, trenujący w tutejszych klubach sportowych czy mocno związani z naszym miastem. Im będziemy szczególnie gorąco kibicować, śledząc zmagania w paratenisie stołowym, paralekkoatletyce, parakajakarstwie i parakolarstwie.
W krakowskich klubach trenuje dwójka paratenisistów stołowych, którzy mają już w dorobku medale wcześniejszych igrzysk paralimpijskich.
Karolina Pęk urodziła się w Nowej Dębie. Jest zawodniczką IKS Start Kraków (wcześniej reprezentowała KS Bronowianka Kraków). Swoje umiejętności szlifuje podczas treningów w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Może pochwalić się już wieloma sukcesami, jest multimedalistką paralimpijską – brązową medalistką drużynowo z igrzysk paralimpijskich w Londynie 2012, złotą medalistką drużynowo i brązową medalistką indywidualnie z igrzysk paralimpijskich w Rio de Janeiro 2016 i Tokio 2020.
Maksym Chudzicki to zawodnik urodzony w Kielcach, który swoją sportową karierę związał z KS Bronowianka Kraków. Jest już medalistą paralimpijskim – podczas igrzysk paralimpijskich w Tokio wywalczył brązowy medal indywidualnie. Na swoim koncie ma też brązowy medal indywidualnie z mistrzostw świata 2022 czy dwa brązowe medale mistrzostw Europy 2023 (indywidualnie i w mikście), a także brązowy medal mistrzostw Europy 2019 drużynowo. Jest również studentem krakowskiej AWF.
Oboje są objęci miejskim programem „Ambasadorzy Krakowskiego Sportu”, Maksym Chudzicki jest też w gronie sportowców, którzy za wysokie wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym lub krajowym otrzymali stypendia sportowe Miasta Krakowa na rok 2024, a Karolina Pęk była miejską stypendystką sportową w przeszłości.
Kibicować będziemy także paralekkoatletce Annie Trener-Wierciak, która wystąpi w skoku w dal. To rodowita krakowianka i zawodniczka KS AZS AWF Kraków. Jest brązową medalistką igrzysk paralimpijskich w Rio de Janeriro 2016 w skoku w dal. Startowała też w Tokio. Anna Trener-Wierciak była jedną z bohaterek projektu Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie „Kobiety w sporcie #krakowianki”, stanowiącego element miejskiej kampanii „Mistrzynie #krakowianki – zmieniamy zasady gry!” Chociaż zaczynała od biegania, sukcesy przyniósł jej też skok w dal. Sama o początku tej przygody mówi: „może miałam zacząć latać”. I lata! W 2016 roku na mistrzostwach Europy we Włoszech zdobyła trzecie miejsce zarówno w biegu na 100 merów, jak i w skoku w dal. Ten sam rok przyniósł jej brąz wspomniany już brąz w Rio w skoku w dal. W tej samej konkurencji rok później stanęła na najniższym stopniu podium mistrzostw świata, a w 2018 roku zdobyła brązowy medal na mistrzostwach Europy w Berlinie.
W Krakowie, na Akademii Wychowania Fizycznego, studiuje parakajakarka Monika Kukla, która jest aktualną mistrzynią Polski w tej dyscyplinie. Oprócz parakajakarstwa zawodniczka zajmuje się parabiathlonem, parabiegami narciarskimi (starty podczas zimowych igrzysk paralimpijskich w Pekinie 2022) oraz ampfutbolem.
Mocno związany z Krakowem jest również Rafał Wilk – trzykrotny złoty medalista paralimpijski w parakolarstwie (dwa złote medale w Londynie, jeden w Rio de Janeiro – tam też srebro). To były znakomity żużlowiec, ścigający się na handbike’u. Jest ikoną Cracovia Maratonu – w tym roku już po raz dziesiąty triumfował w Cracovia Maratonie dla zawodników z niepełnosprawnościami startujących na wózkach!