Reprezentanci 35 krajów popłyną po punkty Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym na torze KOLNA w Krakowie

Od 17 do 19 czerwca na sztucznym torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA odbędą się zawody Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym. Kraków po raz trzeci w historii jest Miastem Gospodarzem tej imprezy. W środę, 15 czerwca przy ul. Kolnej 2 odbyła się konferencja prasowa przed drugim akcentem zmagań seniorów w ramach 2022 ICF CANOE SLALOM WORLD CUP.

W konferencji udział wzięli: Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, Bogusław Popiela – Wiceprezes PZKaj ds. Slalomu Kajakowego, Zbigniew Miązek – Prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego, Jakub Chojnowski – trener główny kadry narodowej seniorów oraz Dariusz Popiela – reprezentant Polski, uczestnik zawodów.

Dyrektor Krzysztof Kowal przypomniał o historii powstania w Krakowie sztucznego toru kajakarstwa górskiego, otwartego w 2003 roku, a w ślad za nim całego Ośrodka Sportu i Rekreacji KOLNA.

Prezes Bogusław Popiela podkreślił znakomitą, wieloletnią współpracę Polskiego Związku Kajakowego z Miastem Krakowem, która zaowocowała wieloma imprezami rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej w slalomie kajakowym – począwszy od akademickich mistrzostw świata, przez najważniejsze imprezy juniorskie, mistrzostwa Europy seniorów po Puchar Świata, który w tym roku zawitał do stolicy Małopolski po raz trzeci (wcześniej w 2015 i 2018). W 2021 roku odbyły się też tutaj pierwsze w historii mistrzostwa świata w kategorii masters. Celem są mistrzostwa świata seniorów, co zgodnie podkreślali wszyscy uczestnicy konferencji. W przyszłym roku tor KOLNA będzie areną zmagań w ramach III Igrzysk Europejskich Kraków–Małopolska 2023, przed którymi po raz kolejny zostanie unowocześniony.

Tor kajakarstwa górskiego w Krakowie – jedyny sztuczny obiekt tego typu w kraju –  jest główną bazą szkoleniową dla polskiego kajakarstwa slalomowego. Spełnia wymogi centrum szkolenia olimpijskiego i pełni funkcję Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Polskiego Związku Kajakowego. Ma również rangę Kontynentalnego Centrum Szkolenia w Kajakarstwie Slalomowym pod patronatem ICF. Na torze często trenują goście z zagranicy.

O kwestiach organizacyjnych i sportowych – programie imprezy, przygotowaniach i celach opowiadali Prezes Zbigniew Miązek, jako operator obiektu i główny organizator zawodów, a także trener Jakub Chojnowski i najbardziej doświadczony z reprezentantów Polski, wielokrotny medalista mistrzostw świata, Europy i kraju Dariusz Popiela.

Zawodnicy będą rywalizować w konkurencjach: K1M (kajaki jedynki mężczyzn), K1W (kajaki jedynki kobiet), C1M (kanadyjki jedynki mężczyzn), C1W (kanadyjki jedynki kobiet), CSLX MEN (extreme slalom mężczyzn), CSLX WOMEN (extreme slalom kobiet). Po raz pierwszy publiczność w Krakowie będzie miała okazję śledzić widowiskowe zmagania o punkty Pucharu Świata w extreme slalomie. Ta konkurencja zadebiutuje jako olimpijska w 2024 roku w Paryżu. W tym przypadku kajakarze mierzą się ze sobą bezpośrednio – startują w czwórkę (dozwolony jest kontakt), w plastikowych łódkach, ze specjalnej pochylni, po drodze muszą omijać boje i obowiązkowo wykonać tzw. eskimoskę (przewrót kajakiem o 360 stopni pod wodą).

Podczas imprezy Polskę będzie reprezentowało 10 zawodników:
- Jakub Brzeziński, Michał Pasiut, Kacper Sztuba, Michał Wiercioch (AZS AWF Kraków)
- Natalia Pacierpnik, Aleksandra Stach (Krakowski Klub Kajakowy)
- Grzegorz Hedwig, Dariusz Popiela, Klaudia Zwolińska (KS Start Nowy Sącz)
- Mateusz Polaczyk (Zawisza Bydgoszcz)

W trakcie pierwszej odsłony tegorocznej rywalizacji o Puchar Świata, która miała miejsce w dniach 10-12 czerwca w Pradze najlepiej zaprezentowała się olimpijka z Tokio (gdzie uplasowała się na 5. pozycji w konkurencji K1) Klaudia Zwolińska – w extreme slalomie stanęła na drugim stopniu podium! W pozostałych konkurencjach do finału udało się zakwalifikować jedynie Jakubowi Brzezińskiemu, który zakończył zmagania w K1 na ósmej lokacie. Wszyscy liczą, że przed własną publicznością nasi reprezentanci jeszcze bardziej zaznaczą swoją obecność. Zachęcamy do gorącego dopingu przy ul. Kolnej 2 – wstęp na zawody jest wolny!

Na stronie internetowej zawodów: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/krakow-2022 będzie można śledzić wyniki rywalizacji „na żywo”.

Zaplanowane na sobotę i niedzielę finały w poszczególnych konkurencjach będą transmitowane na antenach Eurosportu, a wszystkie zmagania będzie można oglądać na kanale Międzynarodowej Federacji Kajakowej (ICF) na YouTube.

Puchar Świata w Slalomie Kajakowym Kraków 2022 honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Partnerem Głównym wydarzenia jest Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Od poniedziałku trwają już treningi na torze KOLNA, a w piątek rozpocznie się rywalizacja o punkty. Szczegółowy harmonogram imprezy znajduje się w załączeniu.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS