Rekordowy V Bieg Trzech Kopców: Zwycięzca Dariusz Kruczkowski pokonał 13 kilometrów w 40 minut i 32 sekundy, aż 1020 uczestników

Tegoroczne V Międzynarodowe Otwarte Mistrzostwa Krakowa w Biegu Górskim ? BIEG TRZECH KOPCÓW były rekordowe pod każdym względem. Zwycięzca Dariusz Kruczkowski ze Szklarskiej Poręby pokonał 13-kilometrowy dystans w 40 minut i 32 sekundy.

Kruczkowski wygrał rywalizację z triumfatorem naszej imprezy w 2008 roku Siergiejem Fiskowiczem z Ukrainy (0:41.11) i drugim w poprzedniej edycji krakowianinem Andrzejem Lachowskim (0:41.41).

Bardzo szybko biegły także kobiety, najlepsza z nich Białorusinka Alena Berasniowa uzyskała 18. czas (0:47.24), a niewiele ustępowały jej reprezentująca Mołdawię Lilia Fiskowicz (0:47.38) i Agnieszka Cader z Zabierzowa (0:49.26).

Dla większości z 1020 uczestników najważniejsze jednak było dotarcie do mety na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego. Aż 969 biegaczy dokonało tego wyczynu.

Tak imponująca frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów: Gminy Miejskiej Kraków i Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, zważywszy, że przed rokiem na starcie na Wzgórzu Lasoty u stóp Kopca Krakusa stanęło 674 osoby.

Słoneczna pogoda zachęcała do udziału w V Biegu Trzech Kopców i nie pozostała bez wpływu na wspaniałą atmosferę.
Jedna z najbarwniejszych postaci to 79-letni Włoch Giovanni Emili - najstarszy zawodnik tegorocznej edycji, od samego początku, czyli od 2007 roku biorący udział w Biegu Trzech Kopcó. Sześć lat młodszy Andrzej Mróz przebiegł malowniczą trasę w 1:12.19 i stanął na najwyższym podium w kategorii M70.

Poprzez bieganie zachęca młodzież z zakopiańskiego „Sokoła" do uprawiania sportu olimpijka z Sarajewa (1984) i Calgary (1988) w narciarstwie alpejskim Małgorzata Tlałka-Długosz. W niedzielny poranek pod Kopcem Krakusa zebrała gromkie brawa. Z wyniku 1:09,07 może być zadowolona/ Podobnie jak Justyna Frączek (0:55./40) - przed laty mistrzyni Polski w MTB, której znudziła się już trochę jazda na rowerze i szuka nowych wyzwań.

Po raz drugi z rzędu punkty zdobyte w Biegu Trzech Kopców zostały zaliczone do klasyfikacji Salomon Trail Running.