Rafał Majka już drugi, w piątek finał 74. TdP

Przed piątkowym finałem 74. Tour de Pologne UCI World Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) awansował na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Belg Dylan Teuns (BMC) odebrał żółtą koszulkę lidera Słowakowi Peterowi Saganowi (Bora-Hansgrohe). Zwycięzcą VI etapu Kopalnia Soli Wieliczka – Zakopane (189 km) został Australijczyk Jack Haig (Orica-Scott).

W czwartek kolarze musieli się zmierzyć z wysokimi górami i własnymi słabościami. Po przejechaniu około 40 km uciekła trójka: Adam Stachowiak (Orlen CCC Polska), Moreno Moser (Astana) i Antwan Tolhoek (LottoNL-Jumbo), uzyskując blisko 6 min przewagi. Zaczęli ją jednak szybko tracić, gdy rozpoczęły się trudne podjazdy.

Na trasie wyznaczono aż pięć górskich premii I kategorii. Dwie wygrał Moser, jedną Tolhoek, a kolejne dwie już Haig. Jedyna lotna premia padła łupem Stachowiaka.

Przełomowym momentem etapu był kryzys Petera Sagana. Około 30 km przed metą, podczas podjazdu pod Wierch Rusiński, Słowak nie wytrzymał tempa, opadł z sił i został daleko w tyle.

A z przodu zaczęło się robić coraz ciekawiej. Zawiązała się kilkunastoosobowa grupka z głównymi faworytami wyścigu. Byli w niej Rafał Majka, Vincenzo Nibali (Bahrain Merida), Domenico Pozzovivo (AG2R), Bob Jungels (Quick Step Floors) i Wout Poels (Team Sky).

Na samotny atak na podjeździe na Bustryk zdecydował się Jack Haig, który dość szybko uzyskał kilkudziesięciosekundową przewagę. Potem odjechał rywalom dość wyraźnie i samotnie wpadł na metę w Zakopanem przy Wielkiej Krokwi.

Wspomniani faworyci dojechali ponad 50 sekund za Australijczykiem, a najszybciej z tej grupy finiszował Poels, który wyprzedził Jungelsa. Majka finiszował ósmy.

Kompletne wyniki znajdują się TUTAJ.

Duże zmiany nastąpiły w klasyfikacji generalnej. Koszulkę lidera stracił Peter Sagan, który zanotował 15 minut straty na etapie. W tej sytuacji nowym liderem klasyfikacji generalnej został Dylan Teuns. Na drugie miejsce awansował Rafał Majka, który traci do Belga zaledwie sześć sekund. Trzeci jest Wilco Kelderman (Team Sunweb). Różnice w czołówce nie są duże, czwartkowy zwycięzca Haig jest dwunasty i traci do lidera tylko 43 sekundy. Wszystko rozstrzygnie się w piątek, 4 sierpnia podczas finałowego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej.