Puchar Świata w Slalomie Kajakowym na torze KOLNA w Krakowie: dobre występy Polaków, do podium zabrakło łutu szczęścia

Z czterema występami w finałach reprezentanci Polski zakończyli udział w zawodach Pucharu Świata w Slalomie Kajakowym, które w dniach 17-19 czerwca odbyły się na sztucznym torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Kraków po raz trzeci w historii był Miastem Gospodarzem tej imprezy. Najbliżej podium była olimpijka z Tokio Klaudia Zwolińska, która w dyskusyjnych okolicznościach zajęła 4. miejsce w kajakach jedynkach.

Piąta zawodniczka rywalizacji w tej konkurencji podczas ostatnich igrzysk olimpijskich znakomicie zaprezentowała się w półfinale, który wygrała. Finałowy przejazd rozpoczęła źle – otrzymując dwa punkty karne (równe dwóm sekundom dodawanym do czasu) już na drugiej bramce. W dalszej części przejazdu okazało się, że sędziowie rozważają również kolejne dwa punkty karne za bramkę nr 8. Po wideoweryfikacji, ostatecznie Zwolińskiej doliczono następne dwie sekundy do czasu. Polka nie kryła rozgoryczenia, bo czas z dwoma punktami karnymi wystarczyłby do podium i medalu (które Międzynarodowa Federacja Kajakowa przyznaje też za poszczególne zawody Pucharu Świata). Na pewno można mówić o sporej kontrowersji i braku szczęścia – jak pokazały powtórki, palika bramki nr 8 dotknęła… odstająca końcówka paska od kasku zawodniczki Startu Nowy Sącz. Natalia Pacierpnik z Krakowskiego Klubu Kajakowego była blisko kwalifikacji do finału, w półfinale zajmując 12. miejsce. Do finału K1M nie udało się zakwalifikować żadnemu z Polaków, a dosłownie otarł się o to Michał Pasiut z AZS AWF Kraków – został sklasyfikowany na 11. lokacie, a do 10. zabrakło mu 0,01 sekundy!

W kanadyjkach jedynkach mężczyzn do finałowego przejazdu z ósmym czasem zakwalifikował się Kacper Sztuba z AZS AWF Kraków, blisko był olimpijczyk z Tokio Grzegorz Hedwig ze Startu Nowy Sącz, plasując się na 13. pozycji w półfinale. Sztuba, dla którego był to pierwszy w karierze występ w finałowej dziesiątce Pucharu Świata, ostatecznie zajął takie samo miejsce jak w półfinale – ósme. Lepiej poszło paniom – w finale C1W wystąpiły zarówno Aleksandra Stach z Krakowskiego Klubu Kajakowego (piąta w półfinale), jak i Klaudia Zwolińska (siódma w 1/2 finału). W decydującej potyczce lepszy wynik uzyskała Zwolińska i ukończyła tę konkurencję na szóstej lokacie, a Stach sklasyfikowano tuż za nią. Jak podkreślał główny trener kadry narodowej kajakarzy slalomowych Jakub Chojnowski – same czasy przejazdów wszystkich naszych finalistów wystarczyłyby do zajęcia pozycji medalowych, jednak wszyscy otrzymali punkty karne. W dalszej części sezonu, w tym na mistrzostwa świata w niemieckim Augsburgu, celem jest więc „wyczyszczenie” przejazdów.


Krakowskie zawody zakończyły zmagania w nowej konkurencji, która zadebiutuje jako olimpijska w 2024 roku w Paryżu – extreme slalomie. W tym przypadku kajakarze mierzą się ze sobą bezpośrednio – startują w czwórkę (dozwolony jest kontakt), w plastikowych łódkach, ze specjalnej pochylni, po drodze muszą omijać boje i obowiązkowo wykonać tzw. eskimoskę (przewrót kajakiem o 360 stopni pod wodą). Niestety, tym razem Klaudii Zwolińskiej nie poszło tak dobrze jak podczas pierwszej odsłony tegorocznej rywalizacji o Puchar Świata, która miała miejsce w dniach 10-12 czerwca w Pradze, gdzie stanęła na drugim stopniu podium. W Krakowie zakończyła zmagania na ćwierćfinale – mimo że prowadziła w pierwszej części swojego wyścigu, potem jednak nie ustrzegła się błędów. Już w pierwszych przejazdach odpadli natomiast Michał Pasiut i jego klubowy kolega z AZS AWF Kraków Jakub Brzeziński.

Kompletne wyniki rywalizacji we wszystkich konkurencjach znajdują się na stronie: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup/krakow-2022/results.

Najlepszym zawodnikom w kajakach jedynkach mężczyzn medale wręczył Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, a triumfatorkom zmagań w extreme slalomie Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Rozwoju Kultury Fizycznej Janusz Kozioł.

Po krakowskiej edycji Pucharu Świata, zawodnicy zmierzą się jeszcze o punkty w dniach 24-26 czerwca w miejscowości Tacen pod Lublaną (Słowenia), a następnie od 26 do 28 sierpnia w Pau (Francja). Finały zaplanowane są natomiast w dniach 2-4 września w La Seu d’Urgell (Hiszpania).

Puchar Świata w Slalomie Kajakowym Kraków 2022 honorowym patronatem objęli Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski oraz Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk.

Partnerem Głównym wydarzenia, w którym wzięło udział około 300 zawodników z 35 krajów, był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS