Przed nami 79. Tour de Pologne z zakończeniem 5 sierpnia w Krakowie

Już w sobotę, 30 lipca kolarze ze światowej czołówki wyruszą na polskie drogi, aby walczyć o zwycięstwo na trasie 79. Tour de Pologne UCI World Tour. Zawodnicy pokonają ponad 1200 kilometrów, podzielone na 7 wymagających i widowiskowych etapów. Wszystko rozpocznie się w Kielcach, a wielki finał już tradycyjnie odbędzie się przy Błoniach Krakowskich – 5 sierpnia. Kibice zobaczą wiele gwiazd peletonu, a wśród nich m.in. mistrza olimpijskiego z Tokio Richarda Carapaza czy króla sprintu Marka Cavendisha. Mottem przewodnim Tour de Pologne będzie w tym roku hasło „Wyścig dla pokoju” – jako forma wsparcia dla narodu ukraińskiego, a także sposób na przekazanie wartości braterstwa i pokoju.

Na liście startowej znajduje się wielu utytułowanych kolarzy, specjalistów od sprintu, wyścigów klasycznych i „górali”.

Wśród kandydatów na gwiazdy 79. edycji naszego narodowego wyścigu można upatrywać mistrza olimpijskiego z Tokio i drugiego zawodnika tegorocznego Giro d'Italia Richarda Carapaza (Ineos Grenadiers). Ekwadorczyk to wyśmienity „góral”. Na etapach o górskiej charakterystyce mogą się też pokazać tacy zawodnicy, jak Hiszpan Peio Bilbao (Team Bahrain Victorious) czy Włoch Davide Formolo (UAE Team Emirates).

Znakomicie zapowiada się rywalizacja sprinterów. Fani „dwóch kółek” liczą na popisy jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie w historii, współrekordzisty (z legendarnym Eddym Merckxem) Tour de France pod względem wygranych etapów (34) – Marka Cavendisha (Quick-Step Alpha Vinyl Team). Aktualny mistrz Wielkiej Brytanii ma na koncie zwycięstwa etapowe w większości największych wyścigów, jednak jeszcze nie udało mu się to w Tour de Pologne. Na płaskich finiszach rywalizować z nim powinni m.in. Francuz Arnaud Demare (Groupama – FDJ), który w tym roku wygrał klasyfikację punktową i trzy etapy Giro d'Italia, Niemiec Pascal Ackermann (UAE Team Emirates) – zwycięzca czterech etapów TdP w latach 2018-2019 (w tym obu z metą w Krakowie) czy jego rodak Phil Bauhaus (Bahrain Victorious) – zwycięzca ubiegłorocznego etapu TdP z metą w Chełmie.

Wielce prawdopodobne jest, że tegoroczna odsłona Tour de Pologne wykreuje kolejne gwiazdy światowego peletonu. To na polskich drogach swoje pierwsze sukcesy święciło wielu mistrzów, jak choćby zwycięzcy dwóch tegorocznych wielkich Tourów – Giro d’Italia wygrał Australijczyk Jai Hindley z grupy BORA-hansgrohe, który w 2019 roku był drugi w „generalce” 76. edycji polskiego wyścigu, a świeżo upieczony triumfator Tour de France Duńczyk Jonas Vingegaard również w 2019 roku odniósł zwoje pierwsze zawodowe zwycięstwo na etapie TdP z metą w Kościelisku. Nie bez podstaw Tour de Pologne nazywany jest „kuźnią talentów”.


Bardzo ciekawie zapowiada się także trasa wyścigu. Kolarze będą mieli do pokonania ponad 1200 kilometrów, w tym 14262 metry przewyższeń, 15 Premii Górskich PZU i 14 Premii Sprinterskich LOTOS oraz odcinek specjalny w Kazimierzu Dolnym. Dwa etapy są idealne dla wspinaczy, trzy dla sprinterów, jeden powinien przypaść do gustu m.in. specjalistom od klasyka, a jest też jazda indywidualna na czas, która będzie kluczowa w rywalizacji o zwycięstwo w klasyfikacji generalnej.

Po raz kolejny Tour de Pologne to nie tylko wyścig, ale również wspaniała pocztówka Polski. Peleton wyruszy w Polskę z Kielc, a pierwszego lidera poznamy na placu Litewskim w Lublinie. Kolarze przejadą też m.in. przez Kazimierz Dolny, Roztocze czy małą pętlę bieszczadzką. Walka o zwycięstwo etapowe ponownie będzie toczyć się na ostrym podjeździe w Przemyślu. Kibice mogą liczyć także na wielkie emocje podczas indywidualnej jazdy indywidualnej na czas – krótka, lecz wymagająca trasa będzie w większości prowadzić pod górę. Do pokonania 415 metrów przewyższenia z metą w Stacji Narciarskiej RUSIŃSKI w Bukowinie Tatrzańskiej. 

W 2022 roku sceną wielkiego finału Tour de Pologne UCI World Tour ponownie będzie Kraków. To w naszym mieście 5 sierpnia poznamy nie tylko zwycięzcę etapowego, ale i triumfatora 79. edycji imprezy i najlepszych kolarzy w poszczególnych klasyfikacjach.


Do 7. etapu wyścigu kolarze wystartują spod siedziby firmy Valsir w Skawinie. I chociaż start i meta są położone niedaleko od siebie, aby dotrzeć do Krakowa zawodnicy będą musieli pokonać 177,8 km.

O ostatnie punkty dla najlepszego „górala” będzie można powalczyć na trzech Premiach Górskich PZU – w Bieńkówce I kat. im. Joachima Halupczoka, w Gminie Budzów III kat. oraz w Kaszowie IV kat. Do zdobycia będą także dwie Premie Lotne LOTTO. Jedna w Lanckoronie, a druga w Myślenicach. Start ostry o godz. 14:45 w Skawinie.


Wjazd kolarzy do Krakowa nastąpi około godz. 18:00, od strony Kryspinowa, drogą wojewódzką 780. Następnie peleton przejedzie ulicami: Księcia Józefa, wschodnią jezdnią Mostu Zwierzynieckiego, Generała Bohdana Zielińskiego, Praską, Szwedzką, Tyniecką, Madalińskiego, zachodnią połową Mostu Dębnickiego, zachodnią jezdnią al. Krasińskiego, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Królowej Jadwigi i al. Focha, gdzie rozpoczną się trzy pięciokilometrowe rundy (al. Focha, al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, al. Focha).



Finisz będzie miał miejsce na al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011), John Degenkolb (2012), Peter Sagan (2017), Pascal Ackermann (2018, 2019), a w 2020 roku Davide Ballerini. Wyjątek od reguły nastąpił podczas ubiegłorocznej edycji, gdy jako pierwszym do mety udało się dojechać uczestnikom ucieczki, a najszybciej dokonał tego Julius van der Berg. Zakończenie etapu powinno nastąpić około godz. 18:40. Następnie odbędą się dekoracje i uroczyste zakończenie imprezy.


Od 2008 do 2016 roku Kraków był gospodarzem ostatniego etapu i zakończenia Tour de Pologne. W 2014 roku na krakowskim Rynku przeżywaliśmy wyjątkowe emocje – zwycięzcą 71. edycji imprezy został wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Rafał Majka! W 2017 roku w stolicy Małopolski etapem Kraków – Kraków rozpoczął się 74. Tour de Pologne. Podobnie było w 2018 i w 2019  roku. Od 2020 roku wyścig ponownie kończy się w Krakowie.

W 2022 roku mottem przewodnim Tour de Pologne będzie hasło „Wyścig dla pokoju”. To forma wsparcia dla narodu ukraińskiego. - Chcemy przeprowadzić wyścig, który będzie opierał się na zasadach braterstwa i pokoju. Wspólnie możemy przekazać ludziom takie wartości, bo Tour de Pologne to impreza, którą oglądają miliony kibiców, nie tylko w Polsce. Wyścig ma zasięg międzynarodowy – podkreśla Czesław Lang, Dyrektor Tour de Pologne. 

Tradycyjnie, z „dziką kartą” w imprezie wystartuje reprezentacja Polski.

Transmisje ze wszystkich etapów będzie można oglądać na żywo w TVP 1, TVP Sport, na stronie sport.tvp.pl i w aplikacji mobilnej (w roli lotnego reportera na motorze wychowanek WLKS Krakus Swoszowice Tomasz Marczyński, który po ubiegłorocznym sezonie zakończył bogatą karierę zawodowego kolarza).

Wszystkie informacje na temat wyścigu można również śledzić na bieżąco na stronie www.tourdepologne.pl.