Projekt Miejskiej Strzelnicy Sportowej przy ul. Drożdżowej
Pięciostrefowa oś 100 m ze stałymi i zmiennymi liniami otwarcia ognia oraz strefa wielokierunkowych strzelań dynamicznych, 6 torów strzeleckich, zaplecze pomocnicze do obsługi strzelnicy oraz część administracyjna. Tak ma wyglądać nowa strzelnica w Dzielnicy XII Bieżanów – Prokocim przy ul. Bogucickiej i Drożdżowej według projektu zleconego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie. Obiekt przeznaczony będzie zarówno dla miłośników strzelectwa sportowo-rekreacyjnego opartego na przepisach Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego, jak i służb oraz formacji mundurowych do celów szkolenia strzelectwa bojowego.
Założeniem koncepcji architektoniczno-budowlanej określającej wytyczne projektowe dla opracowania projektu technologicznego, projektu budowlanego oraz projektu wykonawczego strzelnicy jest zagospodarowanie terenu w sposób funkcjonalny i przyjazny dla zwolenników strzelectwa w formie sportowo-rekreacyjnej. Obiekt będzie przystosowany również w obszarze strzelectwa bojowego służb i formacji mundurowych, zgodnie z obowiązującymi dla danej grupy użytkowników programami zajęć.
Koncepcja obejmuje budowę:
- Pięciostrefowej osi 100 m ze stałymi i zmiennymi liniami otwarcia ognia oraz strefę wielokierunkowych strzelań dynamicznych,
- 6 torów strzeleckich (całość wewnątrz hali strzelań o szerokości ok. 12 m),
- zaplecza pomocniczego do obsługi strzelnicy oraz część administracyjną,
- parkingu dla samochodów osobowych (w tym przewidziane są miejsca dla osób
z niepełnosprawnościami) i autobusów turystycznych.
Szczegółowy opis inwestycji
Wejście główne oraz wjazd na teren strzelnicy zaprojektowano od ulicy Bogucickiej. Równolegle do tej ulicy planuje się lokalizację części administracyjno-biurowej. W jej środkowej części zlokalizowano strefę wejściową. Wzdłuż południowej granicy terenu, równolegle do zapory czołowej zbiornika retencyjnego zlokalizowano część hali strzelań. W projekcie uwzględniono naturalne obniżenie terenu i tę część budynku umieszczono na kondygnacji przyziemia.
Od północnej strony części administracyjno-biurowej budynku znajdzie się wjazd na teren obiektu oraz miejsca postojowe dla autobusów. Przewidziano także drugi wyjazd umożliwiający przejazd autobusów bez konieczności zawracania. Od zachodniej strony tej części budynku zlokalizowano miejsca postojowe dla rowerów. Natomiast od północnej strony hali strzelań zaplanowano parking dla samochodów osobowych w dwóch zgrupowaniach. Wśród nich znajdują się także stanowiska dla osób z niepełnosprawnościami. Teren od północnej części działek przeznaczono na przeprowadzanie imprez plenerowych.
Projekt zakłada, że budynek podzielony zostanie na trzy części – ze względu na funkcje oraz ilość kondygnacji. Od północnej strony wejścia zlokalizowano strefę administracyjno-biurową z zapleczem socjalnym dla pracowników. Po południowej stronie wejścia głównego zlokalizowano pomieszczenia bezpośrednio związane z funkcją strzelnicy. Znajdują się tam m.in. poczekalnia czy szatnia. W południowo-wschodnim narożniku budynku zlokalizowano klatkę schodową z windą w środku oraz węzeł sanitarny. Na wyższej kondygnacji umieszczona zostanie kawiarnia z zapleczem oraz taras widokowy.
Niższą kondygnację zajmują pomieszczenia i zaplecze hali strzelań, magazyny, a w nich sterowni, śluza bezpieczeństwa, miejsce udzielania pierwszej pomocy, sala instruktażowa, serwerownia, magazyn broni oraz punkt czyszczenia broni. Dodatkowo, zlokalizowano niewielkie zaplecze sanitarno-porządkowe. W pobliżu klatki schodowej przewidziano także część wypoczynkową, w której znajdą się automaty z napojami oraz ekrany, na których będzie można wyświetlać wyniki zawodów strzeleckich.
Po przeanalizowaniu sekwencji zadań, które należy wykonać przed wejściem na halę strzelań oraz po jej opuszczeniu zaplanowano budynek w sposób bardzo funkcjonalny.
Parametry techniczne:
Powierzchnia terenu objętego opracowaniem: 16 264,00 m2
Powierzchnia zabudowy: 2 255,00 m2
Powierzchnia terenu utwardzonego: 2 040,00 m2
Powierzchnia terenu biologicznie czynnego: 11 969,00 m2
Powierzchnia całkowita: 2 841,00 m2
Powierzchnia użytkowa: 1 429,50 m2
Kubatura brutto: 12 683,00 m3