Polki na drugim miejscu w turnieju rugby 7 na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana

Reprezentacja Polski kobiet zajęła znakomite drugie miejsce w turnieju World Rugby HSBC Sevens Challenger, rozegranym w miniony weekend, 18 i 19 maja, na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie. Biało-czerwone w finale zawodów uległy Chinkom. Wcześniejsze zwycięstwo w półfinale z Kenią sprawiło jednak, że nasze zawodniczki zapewniły sobie udział w finałowych zmaganiach w Madrycie, które odbędą się na przełomie maja i czerwca.

Stolica Małopolski ponownie gościła czołowe rugbistki świata, które tym razem na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana walczyły o awans do prestiżowego cyklu Sevens Series. W zaplanowanych w Madrycie finałach zagrają cztery najlepsze ekipy w klasyfikacji generalnej po trzech turniejach. Po zmaganiach w Dubaju i Montevideo na prowadzeniu były Chinki, natomiast reprezentacja Polski plasowała się na szóstej pozycji i w Krakowie musiała walczyć o to, by przesunąć się wyżej.

Po pierwszym dniu w polskiej ekipie panowały dobre nastroje. Co prawda na inaugurację turnieju nasza drużyna przegrała niespodziewanie z Kenijkami 19:21, ale potem rozbiła Meksyk 55:0, a na koniec, po wspaniałym meczu, pokonała Belgię 24:19 i wygrała grupę C, dzięki czemu w ćwierćfinale udało się uniknąć najmocniejszych w stawce Chinek i Argentyny.

Niedzielny ćwierćfinał z Czeszkami zakończył się efektowną wygraną Polek 24:5. W półfinale nadarzyła się okazała do rewanżu z Kenią. Mimo osłabień kadrowych, biało-czerwone triumfowały 21:15 i w praktyce zapewniły sobie awans do turnieju finałowego w Madrycie.

Przed finałowym meczem Polek z Chinkami rozegrano spotkanie o trzecie miejsce w krakowskim turnieju, w którym Belgia pokonała Kenię 26:7. To oznaczało, że drużyna z Afryki straciła definitywne szansę awansu na finałowy turniej w Madrycie. Z Challengerów zobaczymy tam Chiny, Argentynę, Belgię i Polskę.

Biało-czerwone wyszły na finałowe starcie bez presji, bo faworytkami były zwyciężczynie turniejów w Dubaju i Montevideo – Chinki. Faworytki wygrały to spotkanie 36:0, zapewniając sobie komplet zwycięstw we wszystkich Challengerach. Polki zakończyły turniej w Krakowie na drugim miejscu, dzięki czemu przesunęły się w klasyfikacji generalnej całego cyklu na czwarte miejsce i tym samym wywalczyły awans do finałów w Madrycie!

Turniej finałowy w Madrycie odbędzie się w dniach 31 maja-2 czerwca. Polki zagrają w grupie z Japonią, Hiszpanią i Chinami. W drugiej grupie zmierzą się: RPA, Brazylia, Argentyna oraz Belgia. O awansie do cyklu HSBC SVNS zadecydują następnie mecze play-off, w których zmierzą się „na krzyż” zespoły z miejsc 1-4 oraz 2-3.

Od 2022 roku Kraków stał się domem reprezentacji Polski w rugby 7 kobiet, która odnosi historyczne sukcesy. Właśnie w naszym mieście podopieczne trenera Janusza Urbanowicza świętowały złoty medal mistrzostw Europy, osiągnięcie absolutnie bez precedensu w polskim rugby. Dwanaście miesięcy później, podczas organizowanych przez Kraków i Małopolskę III Igrzysk Europejskich, biało-czerwone ponownie zaprezentowały się ze znakomitej strony i po wspaniałym turnieju, który na trybunach Stadionu Miejskiego im. Henryka Reymana zgromadził tysiące kibiców, sięgnęły po srebrny medal, ulegając tylko prawdziwej rugbowej potędze – reprezentacji Wielkiej Brytanii.