Polacy z sukcesami na II Letnich Igrzyskach Europejskich Virtus w Krakowie

Za nami II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus z udziałem sportowców z niepełnosprawnością intelektualną, których Kraków był Miastem Gospodarzem od 16 do 24 lipca. W wydarzeniu uczestniczyli zawodnicy z 18 państw i 3 kontynentów, którzy rywalizowali w 9 dyscyplinach. We wszystkich wystąpili reprezentanci Polski. Biało-czerwoni spisali się znakomicie i zdobyli wiele medali – najwięcej w lekkiej atletyce. Arenami zmagań były krakowskie obiekty sportowe i Puszcza Niepołomicka.

Na organizowane w Krakowie II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus swoje reprezentacje wystawiły: Australia, Belgia, Bułgaria, Czechy, Dania, Ekwador, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Islandia, Izrael, Portugalia, Szwecja, Turcja, Włochy i oczywiście Polska. Najliczniejsze były ekipy Francji, Polski, Włoch, Portugalii i Hiszpanii.

Uczestnicy II Letnich Igrzysk Europejskich Virtus rywalizowali w: lekkiej atletyce (na stadionie WKS Wawel), pływaniu (na basenie AWF Kraków), tenisie stołowym (w hali sportowej KS Bronowianka), koszykówce, piłce ręcznej (obie dyscypliny w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych, tenisie (na kortach WKS Wawel), kolarstwie (na terenie Puszczy Niepołomickiej), wioślarstwie (na „sucho” na ergometrach wioślarskich – w Hali 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych)  i w nowej w Vitrus dyscyplinie – badmintonie, która w Krakowie została rozegrana pokazowo (w hali sportowej KS Bronowianka). Zawodnicy klasyfikowani byli z podziałem na grupy: II1, II2, II3, uwzględniające rodzaje niepełnosprawności intelektualnej.

Wśród reprezentantów Polski, najbardziej spektakularne sukcesy odnieśli lekkoatleci. Karolina Kucharczyk (II1) – dwukrotna mistrzyni paraolimpijska w skoku w dal (rekord olimpijski w Tokio) i rekordzistka świata w trójskoku – potwierdziła swoją dominację w konkurencjach: skok w dal, trójskok, bieg na dystansie 200 metrów i bieg na 100 metrów przez płotki, w którym ustanowiła nowy rekord świata (14,35 s). Na stadionie WKS Wawel Karolina zdobyła aż cztery złote krążki, uzyskując tytuł najlepszej zawodniczki imprezy. Wciąż niepokonana pozostała też czterokrotna mistrzyni paraolimpijska w biegach (w Tokio na 1500 m) Barbara Bieganowska-  Zając (II1), która w Krakowie była najlepsza w biegach na dystansach 800, 1500 i 3000 metrów. Polscy lekkoatleci wywalczyli 15 złotych medali, 21 srebrnych i 10 brązowych oraz 1. miejsce w klasyfikacji medalowej drużyn żeńskich.

Znakomicie spisali się nasi pływacy. Podczas dekoracji medalowych na basenie AWF Kraków dwukrotnie słyszeliśmy hymn polski, dzięki mistrzowskim tytułom zdobytym przez Zofię Dzięcioł (II2) w konkurencjach 400 metrów stylem dowolnym i 200 metrów stylem zmiennym. Biało-czerwoni gospodarze zdobyli też 4 srebrne i 10 brązowych krążków w konkurencjach indywidualnych oraz siedmiokrotnie stawali na podium po rywalizacji w sztafetach męskich i mieszanych.

Pokaźnym dorobkiem medalowym mogą pochwalić się nasi tenisiści stołowi, którzy rywalizowali w hali sportowej KS Bronowianka. Najlepszym zawodnikiem w grze pojedynczej okazał się Damian Fira (II1). Drugie złoto dla Polski w grze podwójnej zdobyły Krystyna Łysiak (II1) i Dorota Nowacka (II1). Biało-czerwoni zdobyli łącznie 12 medali, w tym 4 srebra i 6 brązów.

Na kortach tenisowych WKS Wawel po złote krążki dla Polski sięgnęły Natalia Babińska i Dorota Kostka (II1), które zwyciężyły w grze podwójnej i drużynowej kobiet.

W zmaganiach kolarzy, odbywających się na terenie Puszczy Niepołomickiej, nie zawiodła Małgorzata Pernal (II1), która jako pierwsza zameldowała się na mecie wyścigu ze startu wspólnego na dystansie 22 kilometrów oraz była najszybsza w jeździe na czas na dystansie 6 kilometrów.

Areną rywalizacji w grach zespołowych była Hala 100-lecia KS Cracovia wraz z Centrum Sportu Osób Niepełnosprawnych. Polacy uplasowali się na 2. lokacie w turnieju piłki ręcznej (za reprezentacją Portugalii) oraz na 3. miejscu w turnieju koszykówki (za Portugalczykami i Francuzami). Nasz reprezentant Patryk Nowakowski (II1) trafił ponadto do najlepszej piątki imprezy.

II Letnie Igrzyska Europejskie Virtus odbyły się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, a partnerem wydarzenia był Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Organizatorami igrzysk byli Związek Stowarzyszeń Sportowych „Sprawni-Razem” i federacja Virtus (World Intellectual Impairment Sport).