Pieter Weening zwycięzcą 70. Tour de Pologne, Bradley Wiggins wygrywa w Krakowie

Po siódmym, ostatnim etapie 70. Tour de Pologne – jeździe indywidualnej na czas z Wieliczki do Krakowa, zwycięzcą wyścigu okazał się Holender Pieter Weening (Orica Greenedge). Uzyskał on szósty czas dzisiejszego etapu, ale odrobił straty i wyprzedził w klasyfikacji generalnej pozostałych kolarzy z czołówki. Najszybciej - w 46 minut i 36 sekund - 37-kilometrową trasę pokonał Brytyjczyk Bradley Wiggins (Sky Procycling).

Mistrz olimpijski z Londynu w jeździe indywidualnej na czas i zwycięzca ubiegłorocznego Tour de France wyprzedził drugiego na mecie na Rynku Głównym w Krakowie Szwajcara Fabiana Cancellarę (Radioshack Leopard Trek) – mistrza olimpijskiego z Pekinu i czterokrotnego mistrza świata w tej specjalności – o 56 sekund. Trzecie miejsce w „czasówce” zajął Amerykanin Taylor Phinney – 1 minuta i 14 sekund starty.

Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu zachował Bask Jon Insausti Izaguirre (Euskaltel-Euskadi, siódmy na dzisiejszym etapie), a na najniższym stopniu podium stanął Francuz Christophe Riblon (AG2R, 14. czas na siódmym etapie, z Wieliczki startował w żółtej koszulce lidera).

Rafał Majka (Saxo-Tinkoff), za którego mocno trzymała kciuki cała Małopolska, ostatecznie zakończył rywalizację w 70. Tour de Pologne na czwartej pozycji. Dziś, mimo opatrunku na nodze – zranionej w wyniku wczorajszego upadku, dzielnie walczył do końca i „wykręcił” 10. czas etapu, najlepszy wśród Polaków.

Majce na pocieszenie zostały koszulki dla zwycięzcy klasyfikacji punktowej oraz dla najlepszego Polaka w wyścigu. Pozostałe koszulki również padły łupem naszych rodaków – najlepszym góralem 70. Tour de Pologne był Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM, urodzony w Krakowie, podobnie jak Rafał Majka wychowanek klubu WLKS Krakus Swoszowice), a najaktywniejszym zawodnikiem Bartosz Huzarski (Netapp-Endura). Najlepszą drużyną została zaś ekipa Radioshack Leopard Trek.

Końcowe kilometry 70. Tour de Pologne na krakowskich ulicach i na Rynku Głównym oglądały tłumy kibiców, wielu widzów zgromadziła również dekoracja zwycięzców, która odbyła się na ustawionej przed Sukiennicami scenie. Podczas niej, pamiątkową paterę dla triumfatora etapu z metą w Krakowie wręczył Bradleyowi Wigginsowi, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie – partnera i współorganizatora wyścigu – Krzysztof Kowal.