Pierwszy w Krakowie slip do wodowania i wyciągania otwarty

26 kwietnia 2022 roku przy Kolejowym Klubie Wodnym 1929 został oddany do użytku pierwszy w Krakowie slip do wodowania i wyciągania na ląd małych jednostek pływających. Wybudowana infrastruktura poprawi dostępność rzeki Wisły dla użytkowników, w tym jednostek miejskich, służb mundurowych i ratowniczych, a także mieszkańców Krakowa i kajakarzy z niepełnosprawnościami. Obiekt został uroczyście otwarty przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i przekazany Prezesowi KKW 1929 Krzysztofowi Racułtowi.

W wydarzeniu udział wzięli m.in. Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Osób z Niepełnosprawnościami Bogdan Dąsal i Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Rafał Komarewicz oraz zaproszeni goście, z Prezesem Polskiego Związku Kajakowego, dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim Grzegorzem Kotowiczem na czele.

Przedmiotem inwestycji zrealizowanej pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie była budowa na lewym brzegu rzeki Wisły przy Kolejowym Klubie Wodnym 1929 slipu do wodowania i wyciągania na ląd małych jednostek pływających wraz z dalbą do cumowania. Pochylnia została ograniczona w terenie za pomocą ścian oporowych wykonanych z grodzic stalowych zwieńczonych żelbetowymi oczepami.

Operatorem obiektu jest Kolejowy Klub Wodny 1929. Osoby prywatne będą mogły korzystać ze slipu po wniesieniu niedużej opłaty, która zostanie przeznaczona na pokrycie kosztów bieżącej eksploatacji terenu przylegającego do slipu.

W 2020 roku Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przygotował dokumentację projektową dla inwestycji. W kwietniu 2021 roku ogłoszone zostało postępowanie w trybie podstawowym bez negocjacji dotyczące budowy obiektu, a prace rozpoczęły się w październiku.


Elementy slipu:

- pochylnia żelbetowa ze spadkiem 15 % w kierunku nurtu rzeki Wisły,

- ściany oporowe wykonane z grodzic stalowych zwieńczone żelbetowymi oczepami,

- dalba cumownicza,

- schody techniczne.

Wymiary slipu

Długość 34,7 m

Szerokość 4 m

Schody techniczne – szerokość 1,6 m

Wykonawca: firma Hamer Polska Sp. z o.o. Sp. K.

Koszt realizacji inwestycji: 1 521 760  złotych brutto

Równolegle do budowy slipu, Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie przeprowadził rozbudowę pomostu, co pozwoli na cumowanie większej liczby małych jednostek pływających. Inwestycja ta sprawi, że – poza zwodowaniem czy wyciągnięciem na ląd – możliwe będzie także zostawienie na dłuższą chwilę jednostki przy pomoście.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS; Grawit Nosiadek/ZIS (dron)