Orange Cruyff Court w Bronowicach: Radosne otwarcie z piłkarską reprezentacją Holandii

Uczestnicząca w EURO 2012 reprezentacja Holandii uświetniła swoją obecnością otwarcie we wtorek, 5 czerwca pierwszego w Polsce boiska Orange Cryuff Court. Obiekt przy Szkole Podstawowej nr 93 w krakowskich Bronowicach jest darem holenderskich piłkarzy współpracujących z Fundacją Johana Cryuffa, ale poważny udział finansowy w tym przedsięwzięciu miała także Gmina Miejska Kraków, reprezentowana przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

Po krótkiej, oficjalnej części uroczystości z udziałem kapitana „pomarańczowych: Marka van Bommela, dyrektora ZIS Krzysztofa Kowala, prezesa Królewskiego Holenderskiego Związku Piłki Nożnej (KNVB) Michaela van Praaga i dyrektor Cryuff Foundation Carole Thate, doszło do najciekawszego, najbardziej oczekiwanego wydarzenia tego popołudnia - gry gwiazd holenderskiego futbolu z dziećmi.

Robin van Persie z Arsenalu Londyn, Arjen Robben z Bayernu Monachium, Dirk Kuyt z Liverpoolu oraz ich znakomici koledzy zadbali o wspaniałą atmosferę, wszyscy świetnie się bawili, były oczywiście wspólne zdjęcia, zawodnicy rozdawali młodym adeptom piłki nożnej autografy.

Otwarcie boiska wywołało bardzo duże zainteresowanie mediów. 100 dziennikarzy i fotoreporterów w tym blisko 80 z Holandii zjawiło się we wtorek przy ul. Szlachtowskiego, niektóre stacje telewizyjne przekazywały relacje „na żywo".

W najbliższym otoczeniu piłkarzy znalazły się dzieci - uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz dziewczęta i chłopcy z Polski i Holandii, którzy na krakowskim Orange Cryuff Court rozegrali w tym dniu dwa turnieje. Wszystkim siedmiu zespołom efektowne puchary wręczył dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal.

Orange Cryuff Court w Bronowicach ma takie same wymiary (42x28 m) i murawę jak pozostałe 150 obiektów wybudowanych w Holandii, Anglii, Hiszpanii, RPA i kilku innych krajach, ale różni się od pozostałych lepszym wyposażeniem dzięki temu, że inwestycję dofinansowała Gmina Miejska Kraków. Do 100 tysięcy euro (420 tys. zł) przekazanych na ten cel przez Fundację Johana Cryuffa, Miasto dołożyło 460 tys. zł.

Boisko zostało pokryte sztuczną trawą, na liniach zamontowano ogrodzenie (1 m - linie boczne i 4 m - linie końcowe), gra się o tzw. bandy - bez autów i rożnych. Na masztach sztucznego oświetlenia umieszczono lampy solarne i wiatraki, co znacznie zmniejsza koszty eksploatacyjne (jest to w Polsce pionierskie rozwiązanie jeśli chodzi o szkolną arenę sportową) . Nowoczesne urządzenia pozwalają na regulowanie odpływu wody. Ponadto, wykonano 100 m drogi dojazdowej o szerokości 2,8 m, schody do zabytkowej Młynówki Królewskiej, dojścia do boiska, przeprowadzono gruntowną modernizację placu apelowego o powierzchni 2100 m kw. między boiskiem a budynkiem szkoły, zabezpieczono znajdujące na szkolnym terenie skarpy.

Goście z Holandii nie kryli we wtorek niezwykle pozytywnego zaskoczenia efektami kilkumiesięcznych prac nadzorowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

W tym samym czasie, również ze środków gminnych, budynek szkoły został ocieplony i pomalowany, wymieniono w nim okna.

[galeria:430]

fot. JS/ZIS