Od 2 marca wznowienie zbiórki darów. Specjalne pakiety pomocowe dla uchodźców z Ukrainy
2 marca, w środę o godz. 12:00 na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana wznowiona zostanie zbiórka darów – z myślą o uchodźcach wojennych, którzy przybyli do Krakowa. Od wtorku, 1 marca w tym samym miejscu wydawane są pakiety pomocowe dla obywateli Ukrainy, którzy przekroczyli polską granicę po 24 lutego.
Dary na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana (wejście od strony parkingu przy ul. Reymonta) będą zbierane w tygodniu od godz. 12:00 do godz. 18:00, a w weekend od godz. 9:00 do godz. 18:00, aż do odwołania. Najbardziej potrzebne są żywność, nowa bielizna, środki higieny osobistej, chemia domowa: proszki do prania, płyny do mycia naczyń itp.
Osobom, które przybyły do Krakowa bardzo przydadzą się również koce, śpiwory, pościel i ręczniki. Prosimy, aby w miarę możliwości przekazywane rzeczy były nowe.
Zbieramy także podstawowe leki, które mogą być kupione w aptece bez recepty – środki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe, na przeziębienie, kłopoty żołądkowe itp. Potrzebne są też bandaże, plastry, opatrunki jałowe. Prosimy, by opakowania były pełne, nieotwierane i oczywiście z aktualną datą ważności.
Prosimy, by hurtownie farmaceutyczne, które są w stanie wesprzeć potrzebujących bardziej specjalistycznymi lekami, kontaktowały się w tej sprawie z Wydziałem Polityki Społecznej i Zdrowia pod adresem mailowym sz.umk@um.krakow.pl.
Uwaga! Nie zbieramy odzieży, zup przygotowanych do słoików, przetworów i produktów o krótkim terminie przydatności. Jest natomiast prośba o żywność świeżą, ale szczelnie/fabrycznie zapakowaną – żółte sery, wędliny, serki do kanapek itp.
Od wtorku, 1 marca, również Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana, wydawane są pakiety pomocowe dla uchodźców, przygotowane z zebranych darów. Obywatele Ukrainy, którzy przekroczyli polską granicę po 24 lutego, mogą odebrać żywność oraz środki higieniczne pierwszej potrzeby.
Godziny wydawania darów:
- poniedziałek-piątek, w godz. 12:00-18:00;
- sobota-niedziela, w godz. 9:00-15:00.
Pakiety pomocowe na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana mogą odbierać:
- Uchodźcy – osobiście
Uchodźcy powinni wylegitymować się paszportem z pieczątką, na której widnieje data wjazdu na terytoriom Polski, ze skierowaniem na pobyt w miejscu zakwaterowania, które zostało wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie lub innym dokumentem wydanym przez Konsulat Generalny Ukrainy, który potwierdza, że dana osoba jest uchodźcą wojennym. Udzielona pomoc jest ewidencjonowana, a jej odbiór zostaje potwierdzony podpisem.
- Osoby upoważnione przez organizacje zarejestrowane w KRS i uczestniczące w Koalicji Otwarty Kraków
Osoby te powinny dysponować podpisanym pełnomocnictwem zgodnie z reprezentacją KRS oraz listą osób, dla których odbierane będą pakiety wraz z numerami ich paszportów, skierowań, innych dokumentów o których mowa wyżej.
Osobom prywatnym, które udzieliły schronienia uchodźcom z Ukrainy, pakiety nie będą wydawane na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana. Mogą je natomiast odbierać w siedzibie Centrum Wielokulturowego – Punkcie Informacyjnym dla Obcokrajowców przy ul. Daszyńskiego 22. Wcześniej należy zgłosić zapotrzebowanie pod nr tel. 507 949 101, w celu ustalenia ilości oraz terminu odbioru pakietów pomocowych.
Przy odbiorze pakietów z Punktu Informacyjnego dla Obcokrajowców, odbierający powinien dysponować listą osób wraz z numerami ich paszportów, skierowań na pobyt w miejscu zakwaterowania, które zostały wydane przez Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie lub innych dokumentów wydanych przez Konsulat Generalny Ukrainy, które potwierdzają, że dana osoba jest uchodźcą wojennym.
Centrum Wielokulturowe – Punkt Informacyjny dla Obcokrajowców działa od poniedziałku do niedzieli, w godz. 9:00–19:00.
Pakiety pomocowe będą wydawane w liczbie i terminie ustalonym wcześniej telefonicznie.
Potrzebującym rozdawane są dary, które przekazali krakowianie w ramach miejskiej zbiórki. Otrzymywane przez uchodźców pakiety żywnościowe wydawane są w ilości zabezpieczającej potrzeby na 5 do 7 dni. Po tym czasie te osoby mogą ponownie zgłosić się do punktu, aby otrzymać pomoc.