ZIS – pierwsza taka miejska jednostka w Polsce
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie (ZIS) jest pierwszą tego typu jednostką w Polsce, skupiającą szeroki zakres kompetencji w dziedzinie sportu i kultury fizycznej wynikający ze statutowych obowiązków Gminy Miejskiej Kraków. ZIS zajmuje się budową i modernizacją infrastruktury sportowo-rekreacyjnej Miasta oraz utrzymaniem na jak najwyższym poziomie istniejącej bazy, popularyzacją sportu i aktywnego spędzania wolnego czasu wśród krakowian, odpowiada za organizację i współorganizację w Krakowie wielkich wydarzeń sportowych. ZIS zapewnia również nowoczesne zarządzanie obiektami, dba o ich optymalne wykorzystanie przez kluby, stowarzyszenia i mieszkańców.
Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie rozpoczął działalność 1 stycznia 2009 roku. Stało się to możliwe dzięki podjęciu 27 sierpnia 2008 roku uchwały przez Radę Miasta Krakowa, powołującej tę samodzielną jednostkę organizacyjną podlegającą bezpośrednio Prezydentowi Miasta Krakowa. 10 października 2008 roku stanowisko Dyrektora objął Krzysztof Kowal i wraz z grupą współpracowników przystąpił do działań organizacyjnych mających na celu utworzenie ZIS zgodnie z zatwierdzonym przez Radę Miasta Krakowa statutem.
Realizując inwestycje, ZIS stara się sięgać po najnowsze rozwiązania techniczne i technologiczne, przyjazne środowisku naturalnemu, umożliwiające oszczędzanie energii elektrycznej i ciepła, ułatwiające eksploatację boisk, hal czy basenów.
W ciągu ostatniej dekady Kraków wzbogacił się nie tylko o nowoczesne obiekty pozwalające organizować imprezy sportowe na najwyższym światowym poziomie, ale także o infrastrukturę służącą na co dzień dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym do rozwijania sportowych pasji.
ZIS miał duży udział w powstaniu w naszym mieście 14 „Orlików”. Gmina Miejska Kraków, pod nadzorem inwestorskim ZIS, realizuje również program rewitalizacji przyszkolnych, osiedlowych i klubowych boisk, dokonując m.in. wymiany nawierzchni na poliuretanową. Powstają też zupełnie nowe tego typu obiekty – oświetlone, wielofunkcyjne kompleksy lub tylko piłkarskie ze sztuczną trawą, niektóre wyposażone w powłoki balonowe. W ostatnich latach wybudowano lub zrewitalizowano około 300 takich obiektów sportowych!
Rokrocznie w stolicy Małopolski przybywa również nowych hal sportowych i krytych pływalni, które są budowane przy szkołach i na osiedlach w różnych dzielnicach Krakowa.
Ostatnia dekada to niezwykle dynamiczny rozwój imprez biegowych w Krakowie, które stały się sportową wizytówką miasta. Za sprawą ZIS zyskały na znaczeniu w kraju i za granicą Cracovia Maraton i Bieg Trzech Kopców, a dołączył do nich Cracovia Półmaraton Królewski, tworząc jedyną w swoim rodzaju Królewską Triadę Biegową.
Kraków był Miastem-Gospodarzem m.in. FIVB Mistrzostw Świata Polska 2014 i CEV Mistrzostw Europy Polska 2017 i 2021 w Piłce Siatkowej Mężczyzn, EHF Mistrzostw Europy 2016 w Piłce Ręcznej Mężczyzn oraz innych prestiżowych wydarzeń w siatkówce, koszykówce, hokeju na lodzie, tenisie, sportach motorowych i sportach walki. Ze strony Gminy Miejskiej Kraków, za przygotowanie i współorganizację tych imprez odpowiadał Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.
Mocno wpisał się Kraków, a wraz z Miastem ZIS, w historię Tour de Pologne i w popularyzację kolarstwa.
Starania ZIS o aktywny udział Krakowa jako Miasta-Gospodarza prestiżowych zawodów obejmują także slalom kajakowy w oparciu o sztuczny Tor Kajakarstwa Górskiego KOLNA. Były tam już m.in. mistrzostwa Europy i Puchar Świata, celem są mistrzostwa świata.