O mistrzostwach w kajakarstwie slalomowym i kolarskich atrakcjach

Podczas tegorocznej wiosny w Krakowie odbywa się wiele atrakcyjnych imprez sportowych, Za trzy tygodnie ? od 6 do 9 czerwca ? na torze KOLNA odbędą się Mistrzostwa Europy Seniorów w Kajakarstwie Slalomowym, a już w ten weekend zostaną tu zorganizowane mistrzostwa Polski i międzynarodowe regaty o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa. W sobotę, 18 maja po raz trzeci z rzędu w naszym mieście wystartują uczestnicy Skandia Maraton Lang Team i zakończy się 1. Wyszehradzki Rajd Kolarski. Tym wydarzeniom poświęcona była czwartkowa konferencja prasowa w Zarządzie Infrastruktury Sportowej z udziałem Prezesa Polskiego Związku Kajakowego Józefa Bejnarowicza, byłego Mistrza Świata w kolarstwie Lecha Piaseckiego i Dyrektora ZIS Krzysztofa Kowala.

- Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie Slalomowym to najbardziej prestiżowa impreza sportowa w Krakowie w 2013 roku - mówił Dyrektor Krzysztof Kowal. - Start zapowiedzieli już reprezentanci ponad 20 krajów, do 22 maja przyjmujemy zgłoszenia imienne. 6 czerwca zapraszam wszystkich na Rynek Główny ba uroczyste otwarcie o godz. 17. Tor przy Kolejnej, gdzie znajduje się Ośrodek Przygotowań Olimpijskich, jest po przebudowie. Stał się dzięki temu torem trudniejszym. Zawodnicy, którzy mieli okazję sprawdzić go po modernizacji przyznali, że stawia wymagania bardzo zbliżone do najtrudniejszych torów na świecie. Mam więc nadzieję, że przez kilka najbliższych lat będzie areną największych międzynarodowych wydarzeń w w tej widowiskowej dyscyplinie sportu. W najbliższy weekend przeprowadzimy tu generalną próbę przed mistrzostwami Europy podczas regat o Puchar Prezydenta Miasta Krakowa i mistrzostw Polski. Dla naszych kadrowiczów to zarazem ostatnia szansa by zakwalifikować się do reprezentacji. Natomiast ci, którzy lubią jazdę na rowerze powinni koniecznie wziąć udział w sobotnich zawodach Skandia Maraton Lang Team, które rozpoczną się o godz. 11 na Błoniach, na dystansach od 11 do 90 kilometrów. Magnesem jest wspaniała nagroda - Jeep, którą organizatorzy wylosują spośród uczestników co najmniej pięciu wyścigów tegorocznego cyklu. Wcześniej, między godz. 8 a 9 powitamy pierwszych kolarzy amatorów, biorących udział w 1. Wyszehradzkim Rajdzie Budapeszt - Kraków. To sportowy akcent związany z obradami Grupy Wyszehradzkiej na Wawelu. Aż trudno sobie wyobrazić jak można przejechać non stop ponad 500 kilometrów.

Prezes Józef Bejnarowicz skupił się na sprawach mu najbliższych, dotyczących kajakarstwa: - Minęło pięć lat od poprzednich mistrzostw Europy w slalomie w Krakowie. Za dwa lata zorganizujemy tu mistrzostwa Europy do lat 23, a za trzy lata, po raz pierwszy w Krakowie, mistrzostwa świata do lat 23. To będą potężne imprezy. Chciałbym bardzo podziękować Panu Prezydentowi Miasta Krakowa Jackowi Majchrowskiego i Panu Dyrektorowi Zarządu Infrastruktury Sportowej Krzysztofowi Kowalowi. Zarówno inwestycja przy Kolnej jak ogromny wkład w organizację mistrzostw budzą uznanie. Mamy wreszcie tor o jaki nam chodziło i świetne miejsce do treningów dla reprezentacji Polski. Oprócz mistrzostw Europy w Krakowie, w tym sezonie - we wrześniu - nasi slalomiści wystartują jeszcze w mistrzostwach świata w Pradze. Z pełną odpowiedzialnością mogę powiedzieć, że to Kraków organizuje mistrzostwa Europy, Polski Związek Kajakowy jedynie wspiera miasto w niektórych działaniach. Chciałbym, żeby ta impreza była wykładnią możliwości nie tyulko samego toru przy Kolnej, ale całego Krakowa przed ubieganiem się o organizację Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 roku. Oceniając szanse naszych reprezentantów w mistrzostwach Europy, chciałbym podkreślić, że mamy szeroką grupę slalomistów i nastawiamy się przede wszystkim na młodzież, ale liczymy na medale, szczególnie tych, którzy na co dzień trenują w Krakowie, Te sukcesy są nam po prostu potrzebne nie tylko po to by organizować kolejne imprezy. Zachęcają do jeszcze intensywniejszej pracy szkoleniowej i zapewniają finansowanie.

Lech Piasecki, przybliżając szczegóły 1. Wyszehradzkiego Rajdu Kolarskiego, przyznał, że sam miał okazję wystartować w jednodniowym wyścigu kolarskim Paryż - Bruksela na dystansie 380 km, tym bardziej 533 km non stop z Budapesztu do Krakowa budzą jego szacunek: - Startujemy w piątek o godz. 16. Po przejechaniu trasy na Węgrzech, Słowacji i w Czech, zawodnicy wjadą do Polski w Cieszynie - dodał Lech Piasecki. -  Stamtąd, przez Skoczów, Bielsko-Białą, Kryspinów, dotrą do Krakowa, a to ulicami Królowej Jadwigi i Piastowską dojadą do mety, pod zakaz, Aleją 3 Maja. Meta znajduje się na wysokości Kamienia Papieskiego. W pobliżu, na Błoniach powstanie miasteczko Skandia Maraton Lang Team i Rajdu Wyszehradzkiego. Tam od godz. 12 będą dekoracje. Wcześniej, ministrowie krajów Grupy Wyszehradzkiej i zaproszeni goście przejadą na rowerach rundę alejką wzdłuż Alei 3 Maja, wspólnie z panem ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i panią minister sportu Joanną Muchą. Do Rajdu Wyszehradzkiego zgłosiło się blisko 150 chętnych. Będą jechali zgodnie z przepisami ruchu drogowego w 15-osobowych grupach. Dla każdej będzie prowadzony odrębny pomiar czasu - nie tylko na mecie, ale również w niektórych miejscach na trasie, jawnych o ukrytych, żeby nie dopuścić do skracania trasy. Przygotujemy 3, może nawet 4 bufety z napojami, posiłkami. Uczestników rajdu oczywiście eskortujemy przy pomocy samochodów i motocykli, mamy więc nadzieję, że wszystko przebiegnie bardzo bezpiecznie. Zawodnicy zostali zobowiązani do posiadania kasku, oświetlenia i światełek odblaskowych, ponieważ znaczną część trasy pokonają w nocy. Dla nas - Lang Teamu - jest to również nowość.

Były mistrz świata mocno zachęcał do udziału w zawodach Skandii: - Wystarczą kask i rower oraz dobre chęci.

W przeprowadzeniu obu imprez kolarskich pomaga firmie Lang Team Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.

[galeria:508]
Fot. MCH/ZIS