Nowy ośrodek rekreacyjny w Przylasku Rusieckim otwarty!
Otoczenie zbiornika wodnego nr 1 w Przylasku Rusieckim przeszło w ciągu ostatniego roku prawdziwą metamorfozę, dzięki której jest ono bardziej dostępne i atrakcyjne dla odwiedzających, przy jednoczesnym zachowaniu jego naturalnego charakteru. Obiekt został udostępniony do użytku mieszkańców 8 lipca. Kąpielisko z ratownikiem będzie czynne do końca sierpnia w godzinach 10 – 18. Ponadto w Krakowie funkcjonują jeszcze dwa kąpieliska nad Zalewem Bagry Wielkie. W tym roku otwarty jest także odkryty basen Wandzianka. Kolejną atrakcją wodną, tym razem dla najmłodszych mieszkańców jest nowo otwarty wodny plac zabaw w parku im. Henryka Jordana w Krakowie.
Metamorfoza w Przylasku Rusieckim
26 hektarów do wypoczynku, kilka kilometrów ścieżek spacerowych, boiska do piłki plażowej, plac zabaw, miejsca parkingowe, inteligentne oświetlenie i monitoring.
Współfinansowana z Funduszy Europejskich przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim była bardzo wyczekiwana nie tylko przez mieszkańców Nowej Huty. Między innymi z tego powodu znalazła się ona na liście zadań, które miały zrekompensować powstanie Zakładu Termicznego Przetwarzania Odpadów w tej dzielnicy. Ostatecznie inwestycja została włączona do projektu strategicznego Gminy Miejskiej Kraków i Województwa Małopolskiego „Kraków – Nowa Huta Przyszłości” realizowanego przez Kraków Nowa Huta Przyszłości SA. Oficjalnego jej otwarcia dokonali wczoraj Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Tomasz Urynowicz i Prezes Zarządu Kraków Nowa Huta Przyszłości S.A. Artur Paszko.
fot. Jan Graczyński - krakow.pl
Wypoczynek na łonie przyrody
– Główną ideą, która przyświecała zrealizowanej właśnie modernizacji terenu rekreacyjnego, było stworzenie nowoczesnego miejsca do wypoczynku pośród przyrody, z należytym jej poszanowaniem. Stąd ścieżki meandrują między rosnącymi tu drzewami, a wjazd samochodów w najbliższe otoczenie akwenu został ograniczony. Wcześniej auta zatrzymywały się przy samej, półdzikiej wówczas, plaży. Ważnym elementem przedsięwzięcia są też zainstalowane urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła i panele fotowoltaiczne – wskazał Artur Paszko.
W sumie zastosowano tu 68 paneli o łącznej mocy 24 kW oraz 3 pompy ciepła. Na zmniejszenie zapotrzebowania na prąd będzie też miało wpływ inteligentne oświetlenie, którego stopień natężenia dostosowuje się do pory dnia i ruchu w okolicy.
fot. Jan Graczyński - krakow.pl
Nowy, atrakcyjny punkt na mapie Krakowa
– Przebudowa otoczenia zbiornika wodnego nr 1 w Przylasku Rusieckim to nowe otwarcie tego miejsca. Wcześniej była tu jedynie plaża, bez toalet i przebieralni. Nie było też zaplecza dla sprzętu wodnego i takiej przestrzeni do spacerów. W kolejnych latach, dzięki dobrej współpracy miasta ze spółką PKP Polskie Linie Kolejowe SA, ma tu powstać również przystanek kolejowy. To także otwarcie pierwszej inwestycji realizowanej w głównej mierze ze środków miasta w ramach projektu „Kraków – Nowa Huta Przyszłości”. Równolegle trwa już także budowa Strefy Aktywności Gospodarczej, remont ulicy Igołomskiej i przygotowanie kolejnych działań. Pojawiają się też pierwsi inwestorzy. To jasny sygnał, że Nowa Huta zyska wiele rozwiązań zarówno dla jej obecnych mieszkańców, jak i tych, którzy pojawią się tutaj w najbliższych latach. Kraków i Małopolska zyskują kolejny atrakcyjny pod kątem społecznym, ale też biznesowym punkt na swojej mapie – stwierdził Jacek Majchrowski.
fot. Bogusław Świerzowski - krakow.pl
Całkowity obszar tej inwestycji to około 26 hektarów, z czego prawie 19 to powierzchnia zbiornika wodnego. Przy jego brzegu pojawiły się nowe pomosty, których łączna długość wynosi prawie kilometr. Najdłuższy z nich prowadzi od nowego parkingu do poszerzonej plaży. Przywieziono na nią ok. 7 tysięcy ton piasku. Nowymi atrakcjami są też boiska do piłki plażowej i „pływający” basen o podwyższonym dnie. Powstały też dwa nowe budynki – zaplecze sanitarne z przebieralnią oraz magazyn z pomieszczeniami socjalnymi dla obsługi. Ich elewacje wykorzystano do nasadzenia tam zieleni wertykalnej. Pomiędzy budynkami ustawiono namiot do organizacji wydarzeń plenerowych. Od tego roku do Przylasku Rusieckiego można też dojechać specjalną, sezonową linią autobusową LR2, która kursuje z pętli przy rondzie Czyżyńskim.
fot. Bogusław Świerzowski - krakow.pl
To nie koniec zmian
– Przylasek Rusiecki to uroczy zakątek Krakowa i zarazem jedno z najpopularniejszych miejsc do wypoczynku w Małopolsce. Inwestycja została dofinansowana ze środków unijnych, a na odwiedzających czekają wygodne i szerokie ścieżki spacerowe, miejsca odpoczynku z ławkami, leżakami czy hamakami. Co ważne obiekt dostosowano też do potrzeb osób z niepełnosprawnościami – powiedział Tomasz Urynowicz.
Przebudowa terenu rekreacyjnego przy zbiorniku wodnym nr 1 w Przylasku Rusieckim to pierwszy element Centrum Rekreacji i Wypoczynku. Kolejnymi etapami jego realizacji są park rzeczny obejmujący pozostałe 13 zbiorników, Park Edukacyjny „Branice”, którego ważnym elementem będzie skansen drewnianego budownictwa z Krakowa i jego okolic oraz centrum geotermalne.
Generalnym Wykonawcą inwestycji był Krisbud sp. z o.o. Całkowity jej koszt wyniósł: 18 493 357,50 zł z czego 5 264 939,37 zł pokryło dofinansowanie ze środków Funduszy Europejskich.
Teren rekreacyjny przy zbiorniku nr 1 w Przylasku Rusieckim w liczbach:
Na lądzie:
- kruszywo – 11.000 ton
- piasek na plażę – 7.000 ton
- długość kabli zakopanych pod ziemią - 40 km
- pustaki przeznaczone na budynki – 6.000 szt.
- kosze na śmieci – 48 szt.
- ławki – 36 szt. (w 11 zestawach) oraz dodatkowo 3 ławki modułowe z gniazdami USB
- liczba kamer – 30 szt.
- stojaki rowerowe – 21 szt.
- leżaki – 15 zestawów (po 2 leżaki + stolik)
- hamaki – 13 szt.
Pomosty:
- liczba użytych śrub – 27.000 szt.
- liczba użytych wkrętów – 91.000 szt.
- deski ułożone w rządku mają długość 22,7 km
- łączna wyporność pomostów - 225 t
fot. Jan Graczyński - krakow.pl
Wypoczywaj nad wodą
Przypominamy także, że 1 lipca został otwarty Basen „Wandzianka” – funkcjonujący w ramach kompleksu sportowego KS Wanda przy ul. Bulwarowej 39. Z obiektu mieszkańcy Krakowa mogą korzystać codziennie w godzinach 10:00 – 18:00.
Od 25 czerwca funkcjonują dwa kąpieliska nad Zalewem Bagry Wielkie, gdzie w godzinach od 10.00 do 18.00 nad bezpieczeństwem mieszkańców będą czuwać wykwalifikowani ratownicy - 3 ratowników w tygodniu, 4 w weekend. Przy kąpieliskach znajdują się ogólnodostępne przebieralnie. W pobliżu kąpielisk, umieszczone zostały toalety typu toi-toi oraz umywalki. Kąpieliska funkcjonować będą do 31 sierpnia
Kolejną atrakcją wodną, tym razem dla najmłodszych mieszkańców Krakowa jest nowo otwarty wodny plac zabaw w parku im. Henryka Jordana w Krakowie, który od momentu otwarcia cieszy się ogromnym zainteresowaniem i tętni życiem. Na placu zamontowane zostały m. in. wodne fontanny oraz armatki rozpylające wodę. Obiekt otwarty jest codziennie w godzinach 10:00-20:00.