Nowe wiosło dla multimedalisty z KKW 1929

17-letni Alex Borucki w tym roku zdobył po trzy medale na każdej z czterech dużych imprez, w których startował – mistrzostwach świata juniorów, mistrzostwach Europy juniorów, mistrzostwach Polski juniorów i Regatach Nadziei Olimpijskich. Wszystkie te krążki młody zawodnik Kolejowego Klubu Wodnego 1929 wywalczył w kajaku ufundowanym przez miasto Kraków. Teraz będzie też korzystał z nowego profesjonalnego wiosła, które 11 października, z życzeniami dalszych sukcesów i startu w igrzyskach olimpijskich, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego wręczył mu Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal. Stare złamało się podczas mistrzostw świata we włoskim Auronzo.

W spotkaniu w siedzibie ZIS udział wzięła także Dyrektor KKW 1929 Jolanta Kwinta.

Po pierwszych tegorocznych sukcesach na imprezach mistrzowskich, 4 sierpnia  Alex Borucki zaprezentował wywalczone medale Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa Andrzejowi Kuligowi, dziękując władzom miasta za wkład w jego sukcesy. Na mistrzostwach świata juniorów zdobył złoty medal w K1 na dystansie 500 m, srebrny medal w K2 na dystansie 500 m (z Pawłem Słowińskim) oraz brązowy medal w K4 na dystansie 500 m (z Pawłem Słowińskim, Mateuszem Kubalskim i Kacprem Jastrzębiem). Mistrzostwa Europy juniorów zaowocowały brązowym medalem w K1 na dystansie 1000 metrów, złotem w K1 na dystansie 500 metrów oraz brązem w K1 na dystansie 200 metrów.

W sierpniu zdobył złota mistrzostw Polski w K1 na 500 m i 1000 m, do których dołożył krążek z najcenniejszego kruszcu w K2 na 200 m, wywalczony wspólnie z kolegą klubowym z KKW 1929. Był nim Daniło Skalenko, który na tej samej imprezie triumfował też w indywidualnej rywalizacji na tym dystansie.

Alex Borucki zdominował również zmagania we wrześniowych Regatach Nadziei Olimpijskich. W kategorii U17 zdobył złote medale w K1 na 200 m, 500 m i 1000 m, zostając najlepszym kajakarzem zawodów.