Nowe oblicze obiektów KS Clepardia przy ul. Mackiewicza

Nowoczesny kompleks sportowy z krytym basenem oraz zewnętrznym kąpieliskiem, halą skatepark oraz boisko piłkarskie z nową trybuną i tereny zielone zawierające ścieżki spacerowe. Właśnie tak mogą wyglądać obiekty KS Clepardia przy ul. Mackiewicza w Krakowie. Na zlecenie Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, została wykonana koncepcja modernizacji terenów sportowo-rekreacyjnych. Obecnie prowadzone są starania zmierzające do zabezpieczenia środków w budżecie Miasta Krakowa na wykonanie dokumentacji projektowej i realizację przedsięwzięcia. W najbliższych latach klub z niemal 110-letnią historią, będący od zawsze miejscem integracji lokalnej społeczności, może zyskać nowoczesne obiekty na miarę XXI wieku, które służyć będą mieszkańcom Krakowa.

Założeniem autorów koncepcji jest zagospodarowanie terenu w sposób funkcjonalny i przyjazny dla mieszkańców. Zaproponowane rozwiązanie przewiduje usytuowanie budynków od ulicy Mackiewicza oraz pozostawienie funkcji rekreacyjnej na terenach zielonych od strony północnej i zachodniej, co wpłynie na izolację akustyczną terenu od ulicy Mackiewicza.

Koncepcja zakłada lokalizację zwartego zespołu obiektów w  miejscu istniejących z rozbudową o budynek basenów krytych z zapleczem. Główne, piesze wejście do kompleksu sportowego zachowano w miejscu dotychczasowego od strony ulicy Mackiewicza. Przechodzi ono w ciąg pieszy stanowiący główny trakt komunikacyjny, prowadzący w kierunku basenów odkrytych. Z uwagi na brak możliwości wydzielenia miejsc postojowych na poziomie terenu, przewidziano garaż podziemny na 55 stanowisk pod budynkiem głównym. W opracowaniu bez zmian pozostawiono istniejące boisko piłkarskie, projektując natomiast nowe trybuny od strony zachodniej.

Koncepcja obejmuje budowę:

- budynku głównego piętrowego (sportowo-rekreacyjnego), podpiwniczonego, który składa się z dwóch części połączonych na poziomie piętra i piwnicy. W piwnicach znajduje się garaż podziemny na 55 stanowisk postojowych oraz część techniczna podbasenia. Na poziomie parteru części południowo-zachodniej budynku głównego zaprojektowano kompleks basenów krytych składający się z basenu pływackiego 25 m oraz basenu do nauki pływania wraz z zapleczem szatniowo-sanitarnym i strefą wejściowo-recepcyjną. W hali basenowej znajdują się również dwie sauny – fińska i parowa oraz basen jacuzzi. Duże przeszklenia z rozsuwanymi drzwiami umożliwiają połączenie przestrzeni hali z tarasem sąsiadującym z basenem odkrytym. Piętro budynku dostępne jest za pomocą klatki schodowej i windy przystosowanej dla osób niepełnosprawnych. Na piętrze zlokalizowano pomieszczenia administracyjno-biurowe, dwie sale wielofunkcyjne z zapleczem, kawiarnię z widokiem na kąpielisko oraz pomieszczenia techniczne. Parter części północno-wschodniej zawiera hall recepcyjny z zapleczem sanitarnym, kręgielnię, dwie sale do squasha z szatniami, szatnie i sanitariaty dla użytkowników boiska piłkarskiego oraz pomieszczenia magazynowe i techniczne. Budynek jest również dostępny od strony północnej oraz od strony boiska piłkarskiego, które jako jedyny element istniejącego zagospodarowania pozostaje bez zmian. Na dachu budynku zaprojektowano ogród z zieleni ekstensywnej – maty z rozchodnikami  i niskie trawy, a od strony południowej zespól kolektorów słonecznych.

- kąpieliska otwartego – kompleks basenów odkrytych (zaprojektowano w miejscu basenów istniejących). W skład zespołu basenów odkrytych wchodzi basen pływacki 50 m i basen dla dzieci połączony z placem zabaw wodnych, wyposażonym w atrakcje takie jak zjeżdżalnie, urządzenia do zabaw wodnych. Pomiędzy basenami zaprojektowano budynek zaplecza sanitarnego – parterowy, niepodpiwniczony z natryskami, sanitariatami, pomieszczeniem ratownika i magazynem sprzętu. W budynku, od strony strefy wejściowej zlokalizowano snack-bar z niewielkim tarasem i  parasolami. Wokół basenów zaprojektowano plażę z elementów drewnianych (lub desek kompozytowych) otwartą w kierunku zachodnim na istniejącą łąkę sąsiadującą z terenem campingu. Teren ten, częściowo zacieniony, będzie wykorzystywany jako miejsce pikników rodzinnych umożliwiających aktywny wypoczynek mieszkańców miasta.


- hali skateparku w północno-zachodniej części terenu w sąsiedztwie basenów otwartych. Hala dostępna będzie od strony północnej ze ścieżki poprowadzonej przez teren zielony.  I będzie działa niezależnie od pozostałych obiektów sportowych. Budynek zaprojektowany na planie wielokąta zawiera hall recepcyjny z pomieszczeniem dla obsługi, sanitariaty, pomieszczenie magazynowe i techniczne. Pomost widokowy poprowadzony wzdłuż ścian zewnętrznych z wyjściem ewakuacyjnym na zewnątrz budynku oraz dostępny z niego taras zewnętrzny z widokiem na kąpielisko otwarte. Obiekt będzie miał elewację częściowo przesłoniętą pnączami. Wzdłuż granicy południowej działki zaprojektowano drogę pożarową obsługującą budynek basenowy oraz budynek hali skateparku.

- terenów zielonych zawierających ścieżki spacerowe oraz projektowany deszczochron w formie zadaszenia z tkaniny membranowej. Pas zieleni od strony północnej w sąsiedztwie hali skateparku, stanowić będzie uzupełnienie kompozycji zieleni urządzonej od strony osiedla mieszkaniowego. Zieleń ta ma charakter izolacyjny oraz kompozycyjny – wprowadzenie od strony ul. Mackiewicza pasażem parkowym do hali skateparku.