Najlepsi polscy kajakarze slalomowi powalczą o medale mistrzostw kraju na Kolnej

Już w najbliższy weekend, od 17 do 19 maja, na Torze Kajakarstwa Górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA w Krakowie zorganizowane zostaną Lotto 71. Mistrzostwa Polski Seniorów w Slalomie Kajakowym. Zawody będą jednocześnie ostatnimi kwalifikacjami do kadry narodowej na tegoroczne zawody międzynarodowe. Po raz pierwszy rywalizacji o medale w klasycznym slalomie kajakowym będą towarzyszyć zmagania w extreme slalomie.

Lotto 71. Mistrzostwa Polski w slalomie kajakowym zapowiadają się niezwykle interesująco, nie tylko ze względu na rywalizację o krajowy czempionat, ale również walkę o kwalifikacje do kadry narodowej. Tylko trzech najlepszych zawodników z każdej konkurencji ma szansę reprezentować w tym roku Polskę na zwodach międzynarodowych. Mistrzostwa Polski będą ostatnim elementem w tej rywalizacji, po imprezie i podliczeniu punktów zostanie podany skład kadry narodowej.


Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS

Najciekawsza walka zapowiada się jak zwykle w K- 1 M, gdzie o w walce o złoto głównymi faworytami są: aktualny mistrz kraju Dariusz Popiela, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy Mateusz Polaczyk i Michał Pasiut. Niespodziankę na pewno będzie chciał sprawić Krzysztof Majerczak reprezentujący Krakowski Klub Kajakowy, który bardzo dobrze spisuje się w początkowej fazie sezonu i cały czas liczy się w walce o powołanie do kadry seniorów.

Wśród kajakarek (K-1 K) będziemy mogli zobaczyć pojedynek pomiędzy olimpijką z Londynu i Rio Natalią Pacierpnik (KKK Kraków), która udanie rozpoczęła sezon, a Klaudią Zwolińską – zeszłoroczną złotą medalistką, która z kolei miała problemy zdrowotne i później rozpoczęła przygotowania do obecnego sezonu. W walce o medale liczyć się powinny jeszcze Julia Jeleńska, Edyta Rosiek.

W konkurencji C-1 M – czyli kanadyjkach mężczyzn za faworyta uchodzi olimpijczyk z Rio Grzegorz Hedwig, jednak w dobrej dyspozycji są również Kacper Sztuba – aktualny mistrz Polski i Igor Sztuba. Nie można też zapominać o Przemysławie Nowaku – mistrzu świata do lat 23 z 2018 roku.

U kanadyjkarek (C-1 K) sprawa w tym sezonie wygląda dość ciekawie. Konkurencja ta zadebiutuje w Tokio na igrzyskach olimpijskich i przez to cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Aleksandra Stach (KKK Kraków), która od 2016 r. zdominowała w naszym kraju tę konkurencję, musi uważać na robiącą ogromne postępy w kanadyjce Klaudię Zwolińską, która poszła w ślady słynnej Australijki Jessiki Fox i pływa zarówno w kajaku, jak i kanadyjce.

Na mistrzostwach startować będą jeszcze osady w C-2 Mikst. To właśnie w tej konkurencji w 2018 roku Polska wywalczyła złoto na mistrzostwach świata w Rio de Janeiro – w osobach wspomnianej wyżej Aleksandry Stach i Marcina Pochwały z Krakowskiego Klubu Kajakowego. Ich również zobaczymy na Kolnej.


Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS

Oprócz klasycznego slalomu kajakowego, po raz pierwszy odbędą się też Mistrzostwa Polski w Extreme Slalomie. Jest to niezwykle widowiskowa dyscyplina, która zadebiutuje w 2024 r. na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. Zawodnicy startują tutaj ze specjalnej rampy. W jednym przejeździe bierze udział czterech kajakarzy. Celem jest dotarcie do mety na pierwszym miejscu,  po drodze opływając specjalne bramki oraz w wyznaczonej strefie robiąc pełną tzw. Eskimoskę – czyli obrót w kajaku wzdłuż jego osi o 360 stopni. Tutaj bardzo ciężko wskazać faworytów, oficjalne zawody w tej dyscyplinie odbyły się w Polsce dopiero raz i miało to miejsce w ramach krakowskiego Pucharu Świata w 2018 roku. Wtedy w extreme slalomie Polskę reprezentowało dwóch zawodników – Michał Woś i Rafał Polaczyk. To oni – z racji doświadczenia – mogą mieć duże szanse w walce o medale. Jednak nie można zapominać o Bartoszu Czaudernie, czołowym polskim kajakarzu freestylowym i aktualnym wicemistrzu Europy w tej dyscyplinie, który tym razem wystartuje w extreme slalomie. Wśród pań we wspomnianym Pucharze Świata w tej dyscyplinie nie startowały żadne Polki, dlatego dopiero pierwsza edycja mistrzostw Polski pozwoli wyłonić krajową czołówkę.


Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS

Szczegółowy program imprezy znajduje się w załączonym pliku.