Na osiedlu Szkolnym: stadion jak nowy

Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski dokonał 15 maja 2014 roku otwarcia przebudowanego stadionu Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków Wschód na osiedlu Szkolnym w Nowej Hucie.

Obiekt został przystosowany do przeprowadzania zawodów lekkoatletycznych według obowiązujących obecnie standardów, jest wyposażony w niezbędne urządzenia wraz z elektronicznym pomiarem czasu.

 

W czwartkowej uroczystości uczestniczyli także: Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Przewodniczący Rady Dzielnicy XVIII Nowa Huta Stanisław Moryc, Przewodniczący Komisji Sportu, Turystyki i Kultury Fizycznej Rady Miasta Krakowa Tomasz Urynowicz – pomysłodawca rewitalizacji tego kompleksu.

 

Prezydent Jacek Majchrowski przypomniał bogatą historię stadionu MOS, który w przeszłości był areną lekkoatletycznych zmagań z udziałem dwukrotnego mistrza olimpijskiego w trójskoku Józefa Schmidta i będącej u progu wielkiej kariery  multimedalistki Igrzysk Olimpijskich, mistrzostw świata i Europy Ireny Kirszenstein-Szewińskiej.

 

Tu rozpoczynał przygodę ze sportem rekordzista i mistrz biegów przełajowych, długodystansowych i maratonu Zbigniew Pierzynka. Na boisku piłkarskim rozwijali talent późniejsi ligowi gracze z Bartłomiejem Jamorozem na czele.

 

W czwartek poświęcenia odnowionego stadionu dokonał Administrator Parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej o. Nikodem Buczek.

 

Dyrektor MOS Kraków Wschód Mirosław Mączka, po złożeniu podziękowań Prezydentowi Krakowa, władzom Miasta, Zarządowi Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wykonawcom i projektantom zaprosił Prezydenta Majchrowskiego, Dyrektora Kowala i Radnego Urynowicza do konkursu pchnięcia kulą.

 

Mimo deszczu, odbył się efektowny pokaz tańca nowoczesnego, wokół boiska zgromadziła się młodzież ćwicząca w różnych sekcjach sportowych MOS i MKS Krakus.

 

Przebudowa (rewitalizację) stadionu lekkoatletyczno-piłkarskiego Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Kraków „Wschód” (d. MOS Kraków Nowa Huta) na os. Szkolnym 39 została przeprowadzona w dwóch etapach, w latach 2012-2013, przez firmy Krisbud i Greta Sport, pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, według projektów Pracowni Architektonicznej Kołodziej.

 

Najważniejsze wykonane prace to:

* Wybudowanie  dwóch półkoli lekkoatletycznych, na jednym 3 skoczni skoku wzwyż, na drugim -  rzutni do rzutu dyskiem i rzutu młotem (wraz z tzw. klatką), rzutni  do rzutu oszczepem i rzutni do pchnięcia kulą, rowu z wodą do biegu z przeszkodami

* odwodnienie, drenaż boiska, kanalizacja, 8 zbiorników retencyjnych, przebudowa studni 

* wybudowanie  2 skoczni do skoku w dal (w tym skocznia do trójskoku)

* przebudowa trybun,  na trybunie zachodniej wybudowano  ściankę oporową z larsenów i mur oporowy, 

* wybudowanie chodników przy boisku, ogrodzenia, drogi

* wybudowanie sześciotorowej bieżni lekkoatletycznej o nawierzchni poliuretanowej

 

Ponadto, obiekt został wyposażony w urządzenia lekkoatletyczne, dysponuje elektronicznym pomiarem czasu i elektroniczną tablicą wyników.

 

Inwestycja kosztowała 3 259 203,48 zł, z czego  500 000 zł dofinansowano  z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej będącego w dyspozycji Ministerstwa Sportu i Turystyki (procedura za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego).

 

Zasadniczą  część wydatków na tę inwestycję poniosła jednak Gmina Miejska Kraków - 2 759 203,48 zł

 

Fot. Jerzy Sasorski/ZIS