Na os. Bohaterów Września powstała kolejna nowoczesna kryta pływalnia w Krakowie

1 lutego otwarta została nowoczesna kryta pływalnia przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 na os. Bohaterów Września 13. Uroczystego przekazania inwestycji dokonał Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski. To już 12. obiekt tego typu wybudowany w ramach prowadzonego przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie programu „Wpływamy na zdrowie”, realizowanego z myślą o dzieciach, młodzieży i wszystkich mieszkańcach oraz kolejny w naszym mieście basen z podnoszonym dnem, dzięki czemu uczniowie i wszyscy chętni będą mieli możliwość bezpiecznej nauki pływania.

W uroczystości uczestniczyli również m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Polityki Społecznej i Komunalnej Andrzej Kulig, Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Kowal, Przewodniczący Rady i Zarządu Dzielnicy XV Mistrzejowice Marek Hohenauer, Dyrektor Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 Stanisław Piech, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Ireneusz Raś, Prezes Zarządu Texom Sp. z.o.o. Krystian Woś – reprezentujący wykonawcę inwestycji.

Uroczystość uświetnił przygotowany przez uczniów pokaz pływacki.

Uczniowie otrzymali upominki – specjalne kosze do koszykówki wodnej, bramki do piłki wodnej i piłki od Prezydenta Jacka Majchrowskiego, a także Prezesa Krystiana Wosia.

W ramach inwestycji Gminy Miejskiej Kraków, zrealizowanej pod nadzorem Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie, wykonano: łącznik do szkoły, nieckę basenową o wymiarach 25 m x 16 m z 6 torami oraz ruchomym dnem na połowie basenu, jacuzzi, saunę suchą, zaplecze sanitarno-szatniowe, pomieszczenia techniczne, kawiarnię z zapleczem, zagospodarowanie terenu zewnętrznego, w tym: plac zabaw, parking, drogi wewnętrzne, zjazd, chodniki, małą architekturę (ławki, kosze, stojaki na rowery).


Budowa krytej pływalni przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 wraz z zagospodarowaniem terenu (os. Bohaterów Września 13, Dzielnica XV Mistrzejowice)

Budynek krytej pływalni przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 to obiekt piętrowy, niepodpiwniczony. Układ komunikacyjny uwzględnia dostęp z dwóch stron: poprzez hol główny dla użytkowników komercyjnych (od ul. Bitwy nad Bzurą) oraz poprzez łącznik dla uczniów szkoły. Z racji tego, że użytkownikami basenu będą przede wszystkim uczniowie szkoły, główny zespół szatni zlokalizowany jest na tym samym poziomie co przewiązka łącząca piwnicę szkoły z zaprojektowanym budynkiem.

Obiekt krytej pływalni składa się z następujących zasadniczych części funkcjonalnych:

Parter:
- hol wejściowy;
- szatnia odzieży wierzchniej;
- pomieszczenie sanitarne personelu wraz z pomieszczeniem socjalnym;
- zespół pomieszczeń technicznych podbasenia;
- rozdzielnia prądu, stacje filtrów, zbiorników przelewowych, pomp, wentylatornia, wymiennikownia.

Poziom parteru jest dostępny bezpośrednio z zewnątrz, z terenu parkingu. Przestrzeń podzielona jest na dwie strefy: wejściową dla grup komercyjnych, stanowiącą hol wejściowy z komunikacją pionową (klatka schodowa, winda) wraz z przylegającą do niej szatnią oraz części technicznej, gdzie zlokalizowana jest m.in. technologia basenowa. 

Piętro:
- główny hol wraz z funkcjami strefy wejściowej (kasy, toalety ogólnodostępne, pomieszczenia obsługi);
- kawiarnia z zapleczem;
- blok szatniowo-sanitarny hali basenu;
- hala basenu;
- strefa spa (sauna);
- pomieszczenie ratowników.

undefined

Główny hol zlokalizowany na piętrze jest podzielony na część ogólnodostępną, w skład której wchodzą kawiarnia z zapleczem oraz toalety ogólnodostępne i na część płatną (zlokalizowaną równolegle do ul. Bitwy nad Bzurą). Dostęp do głównego holu zapewnia komunikacja pionowa części komercyjnej oraz łącznik prowadzący do szkoły. Wejście dla uczniów prowadzi bezpośrednio ze szkoły, z poziomu piwnicy do strefy płatnej na piętrze basenu. Łącznik został zaprojektowany tak, aby nie występowały przeszkody dla osób z niepełnosprawnościami. Dostęp od strony placu wejściowego do piwnicy szkoły umożliwia pochylnia zewnętrzna, natomiast wewnątrz budynku znajduje się winda obsługująca poszczególne poziomy. Częścią wspólną dla wszystkich użytkowników basenu jest przestrzeń płatna mieszcząca się pomiędzy bramkami kasy a drzwiami do łącznika prowadzącego do szkoły. W tej części holu znajdują się suszarki oraz szafki na obuwie zamienne, skąd jest bezpośredni dostęp do bloków szatniowo-sanitarnych basenu oraz do strefy z pomieszczeniem ratowników. W tym segmencie, oprócz kasy, zlokalizowano również zaplecze gospodarcze dla pracowników.

Przebieralnie zaprojektowano w klasycznym układzie z podziałem na część damską i męską. Każdy zespół szatniowy zawiera po 2 kabiny indywidualne do przebierania, w tym jedną przystosowaną do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Łączna liczba szafek w zespole wynosi ok. 30, w równym podziale na szatnie damską i męską.  Szatnie mogą być użytkowane przez grupy zorganizowane, np. klasy szkolne, jak i przez użytkowników indywidualnych. Zespół wyposażony jest w sanitariaty z umywalkami dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz natryski otwarte. Zaprojektowano po 5 natrysków damskich i męskich (w tym po jednym dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnościami).

Hala basenu sportowego wyposażona jest w sześciotorową nieckę 25 m x 16 m, o głębokości 180 cm, z dnem podnoszonym na szerokości 3 torów oraz wannę jacuzzi.

Pomieszczenie ratowników jest zlokalizowane od strony wejściowej, z wglądem na całość basenu. Symetrycznie względem wejścia znajduje się pomieszczenie na sprzęt basenowy. Obok umiejscowione jest wejście do strefy sauny z zapleczem.

Hala basenowa jest doświetlona światłem dziennym poprzez przeszklenia zlokalizowane wzdłuż basenu oraz poprzez przeszklenie wokół jacuzzi, od strony południowej basenu. Na piętrze zaprojektowano również wentylatornię dostępną z klatki schodowej.

undefined

Dane liczbowe:
- powierzchnia użytkowa 977,99 m²
- powierzchnia netto  1 562,11 m²
- powierzchnia całkowita 2 958,28 m²
- powierzchnia zabudowy basenu 1 600,05 m²
- kubatura 13 043,00 m³
- wysokość elewacji frontowej 10,00 m
- szerokość elewacji wejściowej 57,35 m
- szerokość elewacji zachodniej 57,35 m
- szerokość elewacji południowej 27,70 m
- szerokość elewacji północnej (z łącznikiem) 98,45 m

Projektant: ARP Manecki Sp. z o.o.

Wykonawca: TEXOM Sp. z o.o.

Koszt realizacji inwestycji: 21.812.343,49 , całość z budżetu Miasta Krakowa


Kryta pływalnia przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 144 to już 12 obiekt tego typu, który powstał w ramach prowadzonego przez ZIS programu „Wpływamy na zdrowie”. Celem jest, aby mieszkańcy każdej z dzielnic Krakowa mieli swobodny dostęp do infrastruktury basenowej.

W najbliższych latach planowane jest powstanie 7 kolejnych obiektów tego typu: krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 92 (os. Strusia 19), krytej pływalni przy filii Szkoły Podstawowej nr 129 (os. Na Stoku 34), kompleksu basenowego przy ul. Fortecznej, basenu olimpijskiego (50 m) przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino), zespołu basenów w Całorocznym Centrum Sportów Zimowych (rejon ulic Lipskiej i Myśliwskiej), krytej pływalni w Borku Fałęckim wraz z kąpieliskiem zewnętrznym (ul. Żywiecka Boczna) oraz kompleksu sportowego z krytym basenem i zmodernizowanym kąpieliskiem zewnętrznym na terenie KS Clepardia (ul. Mackiewicza), w przypadku którego w najbliższym czasie ogłoszone zostanie nowe postepowanie mające na celu wyłonienie wykonawcy I etapu inwestycji (budowa krytej pływalni wraz z obiektami towarzyszącymi), przewidzianego do realizacji na lata 2024-2026.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS, Grawit Nosiadek/ZIS