„Na dłuższą metę” – wydarzenia sportowe w Krakowie 2021

W czwartek, 24 czerwca na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana odbył się briefing prasowy, podczas którego przekazane zostały informacje na temat zapisów i formuły 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz innych wydarzeń sportowych, jakie czekają nas w Krakowie w najbliższych miesiącach. Z dziennikarzami spotkali się: Krzysztof Kowal – Dyrektor Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie i Dyrektor CPK, Magdalena Nowak Obrzut – Zastępca Dyrektora ZIS ds. Marketingu i Organizacji Imprez Sportowych oraz Tadeusz Maj – Wiceprezes Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters ds. Konkurencji Niestadionowych, uczestnik wielu edycji krakowskich wydarzeń biegowych.

Biegacze odczuwają ogromną potrzebę spotkań. Pokazują to min. Poprzez frekwencję na organizowanych przez Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie treningach. Ich uczestnicy domagają się wręcz wspólnych startów, równie mocno stęsknieni za spotkaniami z nimi są organizatorzy biegów. Treningi biegowe oraz stały kontakt ze środowiskiem biegowym dają potwierdzenie, że mimo pandemii uczestnicy krakowskich biegów są w formie i odpowiednio zadbali o swoje zdrowie w tym trudnym czasie. 7. Cracovia Półmaraton Królewski to szansa startu i wspólnej manifestacji faktu, że sport masowy budzi się z pandemii i wychodzi na prostą.

1 lipca – początek zapisów do 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego

Ponieważ sytuacja epidemiczna pozwala na coraz śmielsze myślenie o zorganizowanym bieganiu, postanowiliśmy rozpocząć przyjmowanie zgłoszeń do 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, który odbędzie się 17 października – oczywiście w odpowiednim reżimie sanitarnym i zgodnie z obowiązującymi regulacjami. Niemniej jednak, po miesiącach oczekiwania ponownie spotkamy się na starcie z naszymi biegaczami! Zapisy do biegu rozpoczną się już 1 lipca. Więcej informacji na ten temat znajduje się w osobnym komunikacie.

Na dłuższą metę

7. Cracovia Półmaraton Królewski odbędzie się pod hasłem „Na dłuższą metę”. Chcemy w ten sposób podkreślić relacje pomiędzy nami – organizatorami a biegaczami. Pokazać, że jesteśmy ze sobą pomimo wszystko, na dobre i złe, na dłuższą metę – wciąż razem. Mamy z naszymi biegaczami dłuższe i silne, systematyczne relacje pozwalające być razem i wspierać się.

Chcemy też pokazać, że jako organizatorzy sportowego życia w mieście działamy systemowo „na dłuższą metę”, a nie jednorazowo. Organizujemy wydarzenia cykliczne dla biegaczy
i mieszkańców, dbając o ich kondycje fizyczną.

Jednocześnie, hasło ma pokazać, że biegacze również są z nami „na dłuższą metę”, są wierni, wyrozumiali i cierpliwi, chcą być z nami na długo.

To także sposób na pokazanie, że najważniejsza jest wspólna META, bycie razem i osiąganie wspólnych celów! Zdobycie METY Półmaratonu to wspólny SUKCES w trudnym czasie pandemii.

Hasło „Na dłuższą metę” ma również eksponować wartości, które wiążą się z marką Cracovia Półmaratonu Królewskiego, jakimi są trwałość, niezmienność, stabilność. Ma pokazywać powiązania i relacje – sposób, w jaki biegacze są związani z naszą marką. Hasło to pojawi się na koszulce 7. Cracovia Półmaratonu Królewskiego, której projekt został zaprezentowany podczas briefingu. Spotkanie z dziennikarzami było transmitowane na żywo, poniżej można obejrzeć zapis relacji.

Sportowe wakacje w Krakowie

XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera

Latem 2021 roku Kraków będzie wyjątkowo ważnym miejscem dla kibiców polskiej siatkówki. Właśnie w naszym mieście reprezentacja Polski – po raz pierwszy od wielu miesięcy, w obecności widzów – rozegra XVIII Memoriał Huberta Jerzego Wagnera (9-11 lipca), będący ostatnim sprawdzianem przed wylotem na igrzyska olimpijskie.

Wejściówki sprzedawane są na poszczególne dni Memoriału (każda jest ważna na dwa spotkania danego dnia), ceny rozpoczynają się od 19 zł (szósta kategoria cenowa). Posiadacze biletów zobowiązują się m.in. do wypełnienia ankiety o stanie zdrowia przed wejściem na teren hali.

Na trybunach może być zajęte 50 procent miejsc siedzących wyznaczonych naprzemiennie, co drugie miejsce. W przypadku zmiany restrykcji, które będą skutkować zmniejszeniem liczby dostępnych miejsc, a liczba sprzedanych biletów na dzień imprezy wyniesie więcej niż dopuszczalna liczba widzów, decydować będzie kolejność zakupu biletów.  Bilety sprzedają się dość dobrze, widać, że ludzie spragnieni są sportowych emocji na żywo. Jest szansa na to, że w ramach ustalonych limitów bilety wyprzedają się, a hala wypełni się kibicami. 

Więcej informacji: TUTAJ.

PreZero Grand Prix Polskiej Ligi Siatkówki

Od 5 do 8 sierpnia drużyny PlusLigi rozegrają drugą edycję plażowej letniej PreZero Grand Prix PLS. Kraków jest jedynym miastem w 2021 roku, które będzie gościć męską część tego jedynego w swoim rodzaju turnieju. Po raz kolejny siatkarze PlusLigi powalczą na piasku w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej. W zeszłym roku cykl letniego Grand Prix PLS był pierwszą imprezą z udziałem naszych ligowych gwiazd oraz kibiców, po przerwaniu sezonów PlusLigi i TAURON Ligi z powodu pandemii koronawirusa. Turniej plażowy, grany w nietypowy sposób – zespoły liczą po 4 graczy – spotkał się ze sporym zainteresowaniem, a kibice oraz sami uczestnicy świetnie się bawili.

Władze Polskiej Ligi Siatkówki po raz kolejny postanowiły, że Kraków będzie gospodarzem tego atrakcyjnego i widowiskowego turnieju. Ubiegłoroczna edycja imprezy w naszym mieście okazała się strzałem w dziesiątkę, gościliśmy kibiców wszystkich drużyn, którzy nie mogli już doczekać się możliwości dopingowania na żywo czołowym zawodnikom w kraju. W tym roku ponownie spotkamy się w sprawdzonym miejscu w kompleksie sportowym KS Wanda przy ul. Bulwarowej.

Przed rokiem PreZero Grand Prix to był zupełnie nowy pomysł, który PLS w ekspresowym tempie wprowadziła, by pokazać, że ligowa siatkówka potrafi działać kreatywnie i błyskawicznie, nawet w najtrudniejszych momentach. Żadna inna liga sportowa w naszym kraju nie zdecydowała się na stworzenie w tak szybkim tempie tak dużego i śmiałego przedsięwzięcia. Inicjatywa Polskiej Ligi Siatkówki została zauważona na całym świecie, gratulacje przysłał także Ary Graça, prezydent Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB). Wszystkie mecze turnieju Grand Prix transmitowała Telewizja Polsat na swoich sportowych antenach, w trzech miastach gospodarzach powstały specjalne strefy kibica i trybuny – fani mogli oglądać mecze na żywo, oczywiście przy zachowaniu środków bezpieczeństwa związanych z ochroną przed pandemią koronawirusa.

CEV EuroVolley 2021

We wrześniu w Krakowie będziemy mogli cieszyć się piętnastoma meczami w ramach CEV Mistrzostw Europy Mężczyzn 2021. W grupie A, której mecze zostaną rozegrane w TAURON Arenie Kraków od 2 do 8 września, rywalami Polaków będą: Belgia, Serbia, Ukraina, Grecja i Portugalia. Serbowie to obrońcy tytułu mistrzowskiego z 2019 roku.

EuroVolley 2021 Mężczyzn będzie bez wątpienia jednym z największych turniejów sportowych organizowanych w naszym kraju w bieżącym roku. Choć czempionat Starego Kontynentu zorganizują cztery państwa: Polska, Czechy, Finlandia i Estonia, to właśnie w naszym kraju rozegranych zostanie najwięcej spotkań, w tym najważniejszy starcie imprezy – wielki finał mistrzostw.  Łącznie w polskich halach (Kraków, Katowice, Gdańsk) odbędzie się aż 25 meczów EuroVolley’a.

W związku z pandemią COVID-19 nie ma jeszcze możliwości przekazania jakichkolwiek informacji odnośnie biletów na czempionat. Jest jednak duża szansa, że obostrzenia jakie będą obowiązywać we wrześniu pozwolą na to, byśmy wspólnie cieszyli się siatkówką, a nasi siatkarze punktowali rywali na oczach biało-czerwonych kibiców.

Kraków skorzysta na organizacji wydarzeń sportowych

Po raz kolejny Kraków staje się stolicą siatkówki. Po epidemii koronawirusa, miasta i samorządy chcą wrócić do normalności, przypomnieć o swojej marce i wizerunku i na różne sposoby będą walczyć o organizację najważniejszych wydarzeń sportowych oraz o napływ turystów.

Ogólnopolskie lub międzynarodowe eventy sportowe, poprzedzane wysokobudżetowymi kampaniami promocyjnymi z lokowaniem miasta, bardzo dobrze oddziałują na wybory destynacji potencjalnych turystów/fanów, powodują także integrację lokalnej społeczności.

Napływ fanów (turystów), jak i udział mieszkańców w wydarzeniach wpływa na zwiększenie konsumpcji lokalnej, zasila lokalne branże (gastronomia, hotele, transport lokalny) – jest to bardzo ważny element napędzenia lokalnej gospodarki – tym bardziej po roku lockdownu, kiedy takie miasta jak Kraków ucierpiały najbardziej (brak turystyki, eventów kulturalnych czy sportowych – czyli jednych z największych źródeł przychodów miasta).

Poza aspektem gospodarczym/ekonomicznym miasto gospodarz zyskuje również wizerunkowo – buduje markę miasta atrakcyjnego,  emocjonalnego, pozytywnego, otwartego.

78. Tour de Pologne UCI World Tour

Tego lata nie będą też narzekać kibice kolarstwa – 15 sierpnia przy Błoniach Krakowskich po raz kolejny zakończy się nasz narodowy wyścig – Tour de Pologne. Wielki finał imprezy, czyli siódmy odcinek z Zabrza do Krakowa. Tutaj poznamy triumfatora 78. Tour de Pologne UCI World Tour. Kolarze przejadą z województwa śląskiego do województwa małopolskiego. To ciekawy etap dla sprinterów, z finiszem przy Błoniach Krakowskich. Po drodze, w Łaziskach kolarze powalczą o Premię Górską III kategorii, a na czterdziestym kilometrze po starcie do zdobycia będzie Premia Lotna LOTTO upamiętniającą rocznicę strajku w Kopalni Piast.

Peleton wjedzie do Krakowa około godz. 18:00, od strony Kryspinowa, ulicą Księcia Józefa. Następnie przejedzie przez Most Zwierzyniecki, ulice: Generała Bohdana Zielińskiego, Praską, Szwedzką, Tyniecką, Madalińskiego, pokona Most Dębnicki i dalej pojedzie Al. Krasińskiego, Al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Królowej Jadwigi i Al. Focha, gdzie rozpoczną się trzy pięciokilometrowe rundy (Al. Focha, Al. Mickiewicza, ul. Reymonta, ul. Piastowska, ul. Królowej Jadwigi, Al. Focha).

Finisz będzie miał miejsce na Al. Focha przy Błoniach Krakowskich. W tym miejscu etapowe triumfy święciły takie gwiazdy sprintu jak Andre Greipel (2009 i 2010), Marcel Kittel (2011), John Degenkolb (2012), Peter Sagan (2017), Pascal Ackermann (2018, 2019) i w ubiegłym roku Davide Ballerini. Finisze przy Błoniach są zawsze bardzo, bardzo emocjonujące. Wiele wskazuje więc na to, że i tym razem będziemy świadkami walki do ostatnich metrów. Runda kończąca wyścig tym razem będzie liczyła nie 3, a 5 kilometrów i na pewno będzie jeszcze bardziej widowiskowa. Zakończenie etapu przewidziane jest przed godz. 19:00.

Więcej informacji TUTAJ.

Wydarzenie odbędzie się w podobnym reżimie sanitarnym jak rok temu.

Narodowy wyścig Tour de Pologne na stałe gości w Krakowie od 2008 roku. Jako impreza należąca do „kolarskiej Ligi Mistrzów” – czyli cyklu UCI World Tour, sprowadza do naszego miasta najlepsze zespoły i zawodników świata, budząc ogromne zainteresowanie mediów. Ekspozycja miasta i marki Kraków oraz ekwiwalent reklamowy są wielokrotnie większe niż koszty ponoszone w związku z organizacją imprezy.

W ramach tegorocznej współpracy Kraków zyska świadczenia promocyjne we wszystkich dostępnych rodzajach mediów (telewizja, radio, prasa, Internet). Miasto będzie także promowane w mediach społecznościowych, na elementach scenografii (brama mety, ekran do wywiadów, scena do dekoracji zawodników) oraz w kampanii billboardowej. 


Planowane imprezy sportowe oraz treningi dla mieszkańców w okresie wakacyjnym

W wakacje w Krakowie czeka na mieszkańców wiele sportowych atrakcji. Opracowywane są także kolejne wydarzenia jak MZPR Beach Handball Open 2021 czy imprezy kajakarskie.

Piłka ręczna plażowa zawitała do Krakowa w zeszłym roku i cieszyła się dużym zainteresowaniem. To bardzo widowiskowy sport, który zostanie zaprezentowany także w tym roku. Zwłaszcza że zeszłoroczna edycja stała na wysokim poziomie organizacyjnym i sportowym.

O tym, że tor kajakarstwa górskiego przy Kolnej jest niemal stałym gospodarzem wydarzeń rangi ogólnopolskiej, europejskiej i światowej nie trzeba przypominać. Władze miasta chcą tą dobrą tradycję podtrzymać także w tym roku.

Wydarzenia sportowe to jednak nie wszystko. Wakacje w Krakowie to także możliwość aktywnego uczestnictwa mieszkańców w treningach sportowych. Miasto Kraków poprzez kampanię „Kraków w formie” zachęca do aktywności fizycznej. Projekt Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie pod hasłem „Trenuj w Krakowie!” stanowi ważny element miejskiej kampanii, w ramach której organizujemy bezpłatne treningi dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzą je m. in. olimpijczyk Grzegorz Sudoł czy mistrz świata w nordic walking Jakub Deląg.

Treningi cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem dlatego atrakcji oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu nie może zabraknąć także w czasie wakacji. Szczegóły dotyczące wydarzeń oraz ich harmonogram można znaleźć na stronie internetowej Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie w zakładce Trenuj w Krakowie.

Niezmiennie, przez całe wakacje, w co drugą sobotę odbywać się będą treningi nordic walking, w co drugą niedzielę treningi dla dzieci. Także w niedzielę, tyle że co tydzień – treningi biegowe dla dorosłych.

ZIS pracuje także nad formułą treningów rolkowych dla mieszkańców Krakowa. Prawdopodobnie od lipca także miłośnicy tej aktywności sportowej będę mogli regularnie widywać się na spotkaniach prowadzonych przez wykwalifikowanych trenerów.

Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS