MŚ w karate: dwa złote medale Pawła Janusza i rekordowa mozaika z sushi

Zanim 16 października na płycie głównej TAURON Areny Kraków finiszowało przeszło 7000 biegaczy, przez dwa dni – 14 i 15 października – w największej i najnowocześniejszej hali widowiskowo-sportowej w Polsce odbyły się Mistrzostwa Świata w Karate Tradycyjnym Kraków ORLEN 2016 i Światowy Festiwal Renesans Karate-Do. W imprezie udział wzięło ponad dwa tysiące zawodników z 38 państw, z pięciu kontynentów.

Oprócz 18. Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym, w ramach festiwalu w Krakowie miały miejsce: 23. Mistrzostwa Europy w Karate Fudokan, Puchar Świata Dzieci w Karate Tradycyjnym i Turniej Karate Koshiki Super Karate-Do WGP.

Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym w TAURON Arenie Kraków okazały się szczęśliwe dla naszej reprezentacji. Polacy startujący w kategorii seniorów wywalczyli 11 złotych medali – okazali się bezkonkurencyjni prawie we wszystkich konkurencjach, zdobyli dodatkowo 2 srebrne i 4 brązowe medale. Młodzieżowcy w konkurencjach indywidualnych wywalczyli 10 medali: 6 złotych, 3 srebrne i 1 brązowy; juniorzy – 9 medali: 4 złote, 1 srebrny i 4 brązowe; kadeci – również 9 medali: po 3 złote, srebrne i brązowe. W konkurencjach drużynowych kadeci i juniorzy wywalczyli 4 krążki: 2 złote i 2 srebrne. Po raz pierwszy wśród seniorów kobiety rywalizowały w kumite drużynowym.

Dwa złote medale w kata wywalczył Paweł Janusz z AKT Niepołomice-Kraków. Współorganizator imprezy triumfował indywidualnie i wraz z klubowymi kolegami – Wiktorem Staszakiem i Konradem Irzykiem – w rywalizacji drużynowej. Wśród kobiet najlepsze okazały się również zawodniczki tego małopolskiego klubu – Katrin Kargbo, Anna Mleko i Joanna Musiał. W en-bu mężczyzna/mężczyzna złoto zdobyli Wiktor Staszak i Paweł Tomasik.

W młodzieżowej kategorii Fuku-go kobiet zwyciężyła Klaudia Mleko z Krakowskiego KKT, która zdobyła też srebro w kata indywidualnym kobiet. Z tego samego klubu wywodzi się również brązowy medalista kata indywidualne mężczyzn – Krzysztof Buczek.

WYNIKI

Po zakończeniu sportowej rywalizacji, w TAURON Arenie Kraków odbyło się bicie rekordu świata na największą mozaikę z sushi na świecie. Ułożona została kompozycja o powierzchni 64 m kw., na którą złożyło się aż 56 tys. porcji! Mozaika przedstawiała sylwetki karateków i m.in. logotyp Krakowa.