Moreno Moser przed Michałem Kwiatkowskim w 69. Tour de Pologne. John Degenkold najszybszy w Krakowie

21-letni Włoch Moreno Moser (Liquigas-Cannondale) wygrał 69. Tour de Pologne, o 5 sekund wyprzedził Polaka Michała Kwiatkowskiego (Omega Pharma-QuickStep). Ostatni, VII etap wyścigu (131,4 km), który odbył się 16 lipca na ulicach Krakowa i Wieliczki, zakończył się sukcesem niemieckiego kolarza Johna Degenkolba (Argos Shimano) i to jemu Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, w towarzystwie Marszałka Województwa Małopolskiego Marka Sowy, wręczył kryształową paterę.

W poniedziałkowe popołudnie, 174 zawodników z 200 startujących w tegorocznym TdP wyruszyło na trasę z Rynku Głównego na sygnał Prezydenta Majchrowskiego, w obecności Krzysztofa Kowala - Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie oraz Czesława Langa - Dyrektora Generalnego Lang Team, pomysłodawcy imprezy w jej obecnym, profesjonalnym kształcie, zaliczanej do prestiżowego cyklu UCI World Tour.

Na godzinę przed rozpoczęciem krakowskiego finału siedmiodniowych zmagań przeszła burza , dając się mocno we znaki uczestnikom wyścigów dla młodych adeptów kolarstwa Nutella Mini Tour Pologne, przeprowadzonych wokół Błoń.

Zawodowcy rywalizowali już w lepszych warunkach, aż do ostatniego, finiszowego odcinka etapu, gdy na niebie znów pojawiły się ciemne chmury i lunął rzęsisty deszcz. W niesamowitej scenerii toczyła się walka o zwycięstwo. Z rozpędzonego peletonu na Alei Focha najszybciej finiszował John Degenkolb. Tuż za nim minęli linię mety Australijczyk Matthew Hayman i Brytyjczyk Ben Swift z grupy Sky.

W klasyfikacji generalnej nie zaszły więc żadne istotne zmiany, triumfatorem został Włoch Moreno Moser, drugie miejsce zajął Michał Kwiatkowski - ze stratą 5 sekund, a trzecie - Kolumbijczyk Sergio Henao Montoya (Sky) - z czasem gorszym od Włocha o 16 sekund.
Najlepszym „góralem" został urodzony w Krakowie, mieszkający w Wieliczce Tomasz Marczyński (Vacansoleil-DCM), a najaktywniejszym - Adrian Kurek (Utensilnord-Named).

Szczegółowe informacje o VII etapie i całym wyścigu można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej: www.tourdepologne. pl