Młodość i doświadczenie – olimpijska sztafeta pokoleń krakowskich kajakarek
Adrianna Kąkol z Kolejowego Klubu Wodnego 1929 to wielka medalowa nadzieja olimpijska na tegoroczne igrzyska. Wraz z koleżankami z reprezentacyjnej osady w ostatnich sezonach święciła triumfy w najważniejszych imprezach i w konkurencji K4 na dystansie 500 m są wśród faworytek zmagań w Paryżu. Dla młodej krakowskiej kajakarki będzie to olimpijski debiut. Smak najbardziej prestiżowej rywalizacji doskonale zna za to doświadczona Natalia Pacierpnik z Krakowskiego Klubu Kajakowego, która startowała w Londynie i Rio de Janeiro, zajmując odpowiednio 7. i 11. miejsce w konkurencji K1 slalomu kajakowego. Obie zawodniczki – stypendystki sportowe Miasta Krakowa – 6 marca, w Dniu Olimpijczyka, w siedzibie KKW 1929 spotkały się z Zastępcą Prezydenta Miasta Krakowa Andrzejem Kuligiem, który w imieniu miasta podziękował im za znakomite reprezentowanie Krakowa na światowych arenach sportowych, pogratulował dotychczasowych sukcesów i przekazał symboliczne wiosła wraz z życzeniami powodzenia w najważniejszych tegorocznych startach.
W spotkaniu uczestniczyli również m.in.: Zastępca Dyrektora Zarządu Infrastruktury Sportowej w Krakowie Krzysztof Dębowski, Prezes Małopolskiego Związku Kajakowego i KKW 1929 Krzysztof Racułt, Wiceprezes MZKaj, Prezes Krakowskiego Klubu Kajakowego i klubowy trener Natalii Pacierpnik Zbigniew Miązek oraz Wiceprezes MZKaj i klubowy trener Adrianny Kąkol Bogusław Biros.
W trakcie wydarzenia Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa Andrzej Kulig został uhonorowany medalem za zasługi dla Małopolskiego Związku Kajakowego, przyznanym z okazji 95-lecia Związku.
Kajakarstwo w naszym regionie prężnie się rozwija. W ostatnich latach reprezentanci małopolskich i krakowskich klubów przynoszą nam dużo radości i dają wiele powodów do dumy. Zdobywają medale mistrzostw kraju, Europy i świata w różnych odmianach kajakarstwa, zarówno w kategoriach seniorów, jak i juniorów. Medalami zaowocowały też zorganizowane w ubiegłym roku III Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023, których arenami były tor kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA oraz tymczasowy tor do kajakarstwa klasycznego na Zalewie Kryspinów. Wszyscy liczymy na to, że niebawem doczekamy się również medali olimpijskich wywalczonych przez kajakarzy z małopolskich klubów.
W Małopolsce nie brakuje także imprez kajakarskich rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, choćby na wspomnianym torze KOLNA odbywają się zawody w ramach Pucharu Świata czy mistrzostw Europy.
Miasto i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie wspierają krakowskie kluby zrzeszone w Małopolskim Związku Kajakowym, m.in. modernizując i doposażając ich bazy. Wsparciem objęci są też wyróżniający się miejscowi zawodnicy – jak właśnie Adrianna Kąkol i Natalia Pacierpnik, stypendystki sportowe Miasta Krakowa.
Adrianna Kąkol to mistrzyni świata i Europy w kajakarstwie klasycznym (K-4 500 m) 2022, srebrna medalistka mistrzostw świata 2023, złota medalistka Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023.
Miłością do kajakarstwa zaraziła ją jej mama, kiedy Ada była jeszcze dzieckiem. Dziś, w wieku zaledwie 22 lat krakowianka może pochwalić się osiągnięciami na skalę światową.
Pierwsze sukcesy osiągnęła już w kategorii wiekowej juniorek młodszych, kiedy w 2017 roku została mistrzynią Polski w olimpijskiej konkurencji K1 500 metrów. Miłość do sportu, upór, dyscyplina oraz treningi w kadrze narodowej, pod okiem trenerów Tomasza Kryka i Macieja Juhnke, sprawiły, że wychowanka Kolejkowego Klubu Wodnego 1929 już na zawsze zapisała się w historii polskiego kajakarstwa – rok 2022 okazał się przełomowy. Zawodniczka już na początku sezonu zdobyła, wraz z Karoliną Nają, Anną Puławską i Dominika Putto, dwa Puchary Świata. Zwycięstwem zakończyły się też najważniejsze sprawdziany tamtego sezonu: Mistrzostwa Świata Seniorów w Halifax i Mistrzostwa Europy w Monachium w konkurencji K-4 500 m. W 2023 roku wraz z koleżankami z reprezentacji wywalczyła srebrny medal mistrzostw świata w Duisburgu oraz złoty krążek Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 (w randze mistrzostw Europy).
„Atomówki” trenera Tomasza Kryka zdobywając srebrny medal mistrzostw świata w Duisburgu zagwarantowały polskiej osadzie upragnioną kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024.
Już utytułowana Adrianna Kąkol jest jedną z najbardziej obiecujących zawodniczek polskiego kajakarstwa. Środowisko pokłada w niej wielką nadzieję na przyszłość, a jej osiągnięcia inspirują innych do podążania za własnymi pasjami i marzeniami.
Za swoje osiągnięcia Adrianna Kąkol była wielokrotnie wyróżniana, między innymi w 2023 roku Nagrodą PKOL Nadzieje Olimpijskie im. Eugeniusza Pietrasika. Otrzymują ją sportowcy, którzy w danym roku uzyskali znaczące wyniki sportowe w międzynarodowych zawodach rangi mistrzostw świata i Europy w dyscyplinach olimpijskich, a którzy nie uczestniczyli dotąd w igrzyskach olimpijskich.
Podczas Gali Mistrzów Sportu 89. Plebiscytu Przeglądu Sportowego na Najlepszego Sportowca Polski 2023 otrzymała nagrodę „Nadzieja Olimpijska Paryż 2024”.
Poza igrzyskami olimpijskimi najważniejsze cele Ady i koleżanek z osady na ten sezon to wcześniejsze Puchary Świata w Szeged i Poznaniu.
Natalia Pacierpnik jest kajakarką slalomową. Na co dzień trenuje na sztucznym torze kajakarstwa górskiego w Ośrodku Sportu i Rekreacji KOLNA. Reprezentantka Polski to dwukrotna olimpijka – w konkurencji K1 (kajaki jedynki) w 2012 roku w Londynie uplasowała się na 7. pozycji. Startowała też w Rio de Janeiro w 2016 roku, gdzie była 11. W 2015 roku zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w Markkleebergu (w drużynie, konkurencja K1x3).
W tym roku ponownie zawalczy o występ na igrzyskach olimpijskich – zadanie nie będzie łatwe, gdyż o jedno miejsce dla Polki w konkurencji K1 będzie rywalizować przede wszystkim z Kaludią Zwolińską, a nasze kajakarki slalomowe zmierzą się w wewnętrznych kwalifikacjach olimpijskich podczas zawodów Pucharu Świata w Pradze i Augsburgu. Wcześniej Natalię czeka jeszcze występ na mistrzostwach Europy w słoweńskim Tacen pod Lublaną.
Fot. Mateusz Chwajoł/ZIS