Mistrzostwa WTA w Stambule: Petra Kvitova bez taryfy ulgowej dla Agnieszki Radwańskiej

Agnieszka Radwańska nie awansowała do półfinału mistrzostw WTA w Stambule. Najlepsza polska tenisistka nie zdołała w piątek 28 października wygrać jednego seta z Czeszką Petrą Kvitovą, co pozwoliłoby utrzymać jej premiowane drugie miejsce w Grupie Czerwonej. 22-letnia krakowianka uległa młodszej o rok triumfatorce tegorocznego Wimbledonu 6-7 (4-7), 3-6.

Od wymarzonego celu dzielił Agnieszkę, którą w Turcji wspierały m.in. mama Marta Katarzyna i młodsza siostra Urszula zaledwie jeden wygrany gem, w pierwszym secie prowadziła już 5-1, ale nie potrafiła wykorzystać tej dużej przewagi.

Dysponująca mocnym serwisem, leworęczna Kvitova wyrównała na 5-5, potem Czeszka lepsza była także w tie-breaku. Na skuteczną grę rywalki nie znalazła Radwańska sposobu w drugim secie i po trwającym 1 godzinę i 42 minuty pojedynku zeszła z kortu w hali Sinan Erdem Dome pokonana. Do półfinału z Grupy Czerwonej, oprócz Kvitovej, awansowała Rosjanka Wiera Zwonariowa.

W Grupie Białej pierwszą pozycję zachowała Białorusinka Wiktoria Azarenka, mimo porażki w piątkowym meczy z rezerwową - występującą zamiast kontuzjowanej Rosjanki Marii Szarapowej - Francuzką Marion Bartoli 7-5, 4-6, 4-6. W innym spotkaniu, decydującym o tym, kto znajdzie się w doborowej „czwórce" turnieju w Stambule, zwyciężczyni US Open-2011, Australijka Samantha Stosur rozprawiła się mistrzynią tegorocznego French Open, Chinką Li Na 6-1, 6-0.

Kvitova potwierdziła znakomitą dyspozycję również w nastepnych pojedynkach. W półfinale pokonała Stosur 5-7, 6-3, 6-3, a w niedzielnym finale Azarenkę 7-5, 4-6, 6-3. Azarenka awansowała do finału po zwycięstwie nad Zwonariową 6-2, 6-3.

Niepokonana w Stambule Petra Kvitova otrzymała aż 1,75 mln USD. Agnieszce Radwańskiej przypadło 225 tys. USD z ogólnej pulu nagród mistrzostw WTA 4,9 mln USD.