Mistrzostwa Świata SuperEnduro: Pożegnanie Mistrza w TAURON Arenie Kraków

Już w najbliższą sobotę, 10 grudnia w TAURON Arenie Kraków zorganizowane zostaną zawody z cyklu Halowych Mistrzostw Świata SuperEnduro FIM. Rywalizacja najlepszych motocyklistów crossowych globu będzie jednocześnie pożegnaniem sześciokrotnego czempiona tej serii, małopolanina Tadeusza Błażusiaka. W ubiegłym tygodniu „Taddy” ogłosił, że po krakowskiej imprezie kończy karierę. Honorowym patronem wydarzenia jest Rafał Sonik – zwycięzca Rajdu Dakar 2015 i sześciokrotny zdobywca Pucharu Świata FIM w kategorii quadów.

Ekstremalne wyścigi na motocyklach crossowych odbędą się na torze zbudowanym z ziemi, ogromnych opon, bali drewna i  głazów. Zawodnicy już po starcie będą musieli zmierzyć się z szykaną z wielkich opon. Następnie w zakręcie czeka ich sekcja z piaskiem, a zaraz potem sekcja supercrossowa.  Dalej motocykliści napotkają betonową rurę oraz bale drewna ułożone w falę. Nie zabraknie wielkich głazów, mniejszych kamieni umieszczonych w piaszczystym podłożu oraz basenu z wodą. Nowością będzie most – z jednej strony z dirtowym najazdem, a z drugiej pokryty kamieniami. Pod spodem poprowadzona zostanie natomiast natomiast jedna z nitek toru. Do tego kilka większych hop, które zapewnią efektowne loty. 

Wisienką na torcie będzie sekcja przygotowana specjalnie, aby uhonorować naszego utytułowanego reprezentanta Tadka Błażusiaka. Belki tworzące matrix ułożone zostaną w napis „Taddy”.

Zawodnicy startujący w trzech klasach: Prestige, Junior oraz w ramach Pucharu Europy FIM zdecydowanie będą mieli co robić. Na torze czeka na nich sporo wyzwań, ale doping polskich fanów na pewno wynagrodzi im włożony w wyścigi wysiłek.

Dodatkowo, wewnątrz toru zostanie umieszczona sekcja do trialu, na której podczas przerwy w wyścigach głównych najmłodsi adepci oraz doświadczeni zawodnicy trialowi zaprezentują swoje umiejętności w precyzyjnym panowaniu nad motocyklem i pokonywaniu złożonych konstrukcji.

Poza Tadeuszem Błażusiakiem, w TAURON Arenie Kraków zobaczymy też m.in. aktualnego mistrza świata, Amerykanina Coltona Haakera czy mającego na koncie zwycięstwa w dwunastu imprezach cyklu Halowych Mistrzostw Świata SuperEnduro Brytyjczyka Jonathana Walkera.

Oficjalna strona polskiej rundy Mistrzostw Świata: www.super-enduro.com.pl.

Szczegółowy harmonogram imprezy znajduje się TUTAJ.
 


O SUPERENDURO I SERII MISTRZOSTW ŚWIATA FIM

Mistrzostwa Świata FIM w SuperEnduro to seria Endurocrossu rozgrywana od 2007 roku. Zawody odbywają się od października do marca podczas kalendarzowej zimy na półkuli północnej oraz przerwy w rozgrywkach Mistrzostw Świata Enduro. Tory budowane są wewnątrz krytych stadionów oraz zamkniętych aren.

To niezwykle widowiskowa dyscyplina, która łączy w sobie elementy wyścigów supercrossowych, trialu i enduro. Każdy tor jest inny, ale główne elementy używane jako przeszkody, które mają „sprawdzić” zawodników to: kamienie, ogromne głazy, kłody drewna, błoto, baseny z wodą, czy gigantyczne opony. Tor do SuperEnduro jest dużo szybszy, niż do Trialu, ale równocześnie sporo wolniejszy od torów do Supercrossu.

W pierwszym sezonie obecności (2007/2008) seria była rozgrywana jako Halowy Puchar Świata FIM w Enduro. W sezonie 2010/2011 nazwa zmieniła się na: Halowe Mistrzostwa Świata FIM w Enduro, natomiast już od kolejnego (2011/2012) nosi obecną nazwę.

TADEUSZ „TADDY” BŁAŻUSIAK

Tadeusz urodził się w Nowym Targu. Obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Uprawianie sportu jest jego profesją i wielką pasją. Pierwszy kontakt z motocyklem miał już w wieku pięciu lat. Od 2001 roku Tadeusz został objęty specjalistycznym programem szkolenia z uwzględnieniem najnowszych metod naukowych w światowym sporcie (program pod kierownictwem profesora Jerzego A. Żołądzia). Błażusiak reprezentował m.in. Automobilklub Krakowski.

Taddy jest Mistrzem Europy w Trialu, osiem razy zdobywał również Międzynarodowe Mistrzostwo Polski i jest dwukrotnym Międzynarodowym Halowym Mistrzem Niemiec w tej właśnie dyscyplinie.

Kiedy Błażusiak zdobył już niemal wszystko, co było do zdobycia w Trialu, zmienił swój lekki motocykl, na 20 kg cięższy seryjny KTM i zaczął brać udział w zawodach Enduro. Umiejętności, wiedza i doświadczenie, które Taddy zdobywał przez lata, umocniły go na tyle, że postanowił wziąć udział w najtrudniejszych na świecie zawodach off-road motocross – Red Bull Hare Scramble znane pod nazwą Erzbergrodeo. Tadek pożyczył motocykl i wystartował obok Chrisa Pfeiffera i Cyrila Despresa. Fakt, że Tadek do dziś wygrał tę imprezę pięć razy, świadczy o tym, że nie ma sobie równych w ekstremalnych rajdach motocyklowych.

Taddy ma na koncie wygrane we wszystkich największych zawodach Enduro Extreme na globie. Aż pięciokrotnie triumfował w słynnym austriackim Erzbergrodeo, wywalczył też złote medale Igrzysk Sportów Ekstremalnych X-Games w 2011, 2013 i 2014 roku.

Sześć razy wygrywał Mistrzostwa Świata w SuperEnduro, a pięć razy z rzędu został mistrzem Ameryki.

Zwyciężył również w pierwszej edycji Red Bull 111 Megawatt – największych zawodów motocyklowego enduro w Europie Środkowo-Wschodniej. Najlepszym dowodem pozycji Błażusiaka w sporcie motorowym jest wpisanie jego numeru 111 w nazwę ww. imprezy.

W 2013 roku Tadeusz Błażusiak został odznaczony przez Prezydenta RP Złotym Krzyżem Zasługi.

O PATRONIE HONOROWYM

RAFAŁ SONIK jest pierwszym polskim kierowcą, który stanął na najwyższym stopniu podium legendarnego Rajdu Dakar (1. miejsce w 2015 roku). Wcześniej dwukrotnie zajmował miejsce trzecie (2009, 2013), cieszył się również z drugiego miejsca w południowoamerykańskich zawodach (2014). W 2016 roku wywalczył swój piąty Puchar Świata FIM (2010, 2013, 2014, 2015, 2016) oraz Puchar Świata FIM weteranów w cross-country, a listę jego osiągnięć uzupełnia sześć tytułów mistrza Polski w enduro i motocrossie quadów.

Jest założycielem, fundatorem i byłym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska. Wraz z Piotrem Beaupre, we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym powołał do życia Poland National Team – reprezentację Polski w rajdach terenowych, w której od początku działalności (grudzień 2012), pełni funkcję kapitana.

Sportowym celem, dla którego Rafał Sonik nie ustaje w walce z trudnym terenem i rywalami jest powtórzenie sukcesu w Rajdzie Dakar oraz zdobywanie kolejnych Pucharów Świata. Krakowianin chce mieć w swoim dorobku więcej tytułów mistrzowskich niż jego sportowy wzór – Sebastian Loeb.

Życie Rafała Sonika to jednak nie tylko rajdy. Krakowianin jest przedsiębiorcą, rozwijającym swoją działalność na południu Polski już od lat licealnych. Ogromną część jego czasu i energii pochłania również działalność społeczna. Od 20 lat wspiera Stowarzyszenie Siemacha, którego wychowankowie towarzyszyli mu w Ameryce Południowej podczas ostatniego Rajdu Dakar.

Co więcej współtworzył i jest prezesem Stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje w Zakopanem wielką akcję „Czyste Tatry”. Od lat pomaga i aktywizuje grupę zakopiańskich seniorów zebranych w nieformalnej grupie „Przyjaciół Kasprowego Wierchu”.